io-tech vieraili viime viikolla San Franciscon kupeessa järjestetyssä AMD:n Tech Summit -tapahtumassa, jossa se antoi esimakua ensi vuonna julkaistavasta Ryzen-työpöytäprosessorista.
AMD:n uuteen Zen-arkkitehtuuriin perustuva Summit Ridge tullaan julkaisemaan virallisesti Ryzen-nimellä. 8-ytiminen ja 16 säiettä tukeva prosessori toimii 3,4 GHz:n perustaajuudella ja rasituksessa kellotaajuus nousee Precision Boost -ominaisuudella.
A #NewHorizon for AMD is coming. Introducing Ryzen, the next generation of AMD processors. pic.twitter.com/myQOSFYalj
— AMDRyzen (@AMDRyzen) December 13, 2016
Kuvasimme videolle suorituskyky- ja tehonkulutustestit, joissa vastakkain olivat AMD:n Ryzen-prosessori 3,4 GHz:n kellotaajuudella (ilman Boost-taajuutta) ja Intelin Core i7-6900K -prosessori.
io-techin ennakko: AMD Ryzen -prosessori (Summit Ridge)
Ai hitto.. missäs ne popparit olikaan. 😀
Ei vaan… :facepalm: en oo ottanu kantaa aiemmin koko threadiin mut en kyl ymmärrä pointtia et miks väitellä aiheesta mistä ei kenelläkään oo faktatietoa o_O
On vain AMD:n julkisuuteen jakamat viitteelliset speksit ja that's it :rolleyes:
Odotellaan virallisia testituloksia :rofl:
[QUOTE="AakeKaake, post: 264701, member: 1529"][USER=96]@Kapteeni_kuolio[/USER] Oliko Noctua luvannut toimittaa prikat myös AM3 –> AM4 konversiolle omiin coolereihinsa, vielä ilmaiseksi?[/QUOTE]
En tiiä. Yleensä vähänkin laadukkaammat valmistajat niinkö justiinsa noktua, thermali, corsair, arcticci jne. toimittaa kuittia vastaan uudet kiinnikkeet. Tai sitten ne maksaa jotain euroja niiden verkkokaupoissa.
Mutta tosiaan, ihme juttu toi yhteensopivuustieto. Luulin että kyylerivalmistaja ois ollu luotettava lähde, mutta näin sitä oppii.
Eikös se ero ollut että ne reiät on vain vähän eri paikassa?.Luulisi että amd:n olisi helpompi vaihtaa omat speksinsä kuin kaikkien coolerien valmistajien tehdä omat muutoksensa?.
Ainakin Cryorigilta ja Noctualta on tulossa AM4 yhteensopiva kitti julkaisuun, varmasti myös muilta valmistajilta. Noilla valmistajilla kitti on ilmainen, mutta muista valmistajista ei ole tietoa.
Phanteksin ei varmaan tarvitse tehdä omaa kittiä jos noctuan kinnitys on yhteensopiva niitten jäähyjen kanssa. (Näin muistan lukeneeni jostain)
Offtopikkina kun emoista puhutaan: Onko odotettavissa, että tuolta samalla julkaistaisiin lopulta nuo Bristol Ridge prosessorien kuluttajaversiot Zenin ja AM4:n myötä? HTPC janoaa uutta prosessoria vielä kuumeisemmin kuin työpöytäni. Näistä ollaan oltu aivan hipihiljaa syksystä asti vaikka kovin piti tulla.
[QUOTE="AakeKaake, post: 264611, member: 1529"]Intelin päätös vaihtaa prossukantaa tiuhempaan taitaa juontaa juurensa LGA1156:n muutokseen, jossa monet piirisarjan toiminnallisuudet siirrettiin itse prossulle. Eli jos Intel haluaa tehdä merkittäviä muutoksia alustaansa, heidän täytyy vaihtaa prossukantaa, jotta prosessorilta tuleva tarvittava I/O voidaan sisällyttää mukaan.[/QUOTE]
Asia selvä, lähinnä aina tullut vaan ihmeteltyä kun pukkaavat uutta kantaa. AMD:n uudesta kannasta yritin sanoa sen olevan mielestäni pitkäikäinen. Käsittääkseni se mahdollistaa APU ja ns. peliprossujen käytön samalla kannalla mitä pidän tärkeänä. Toivoisin itse 200-250€ hintaluokkaan i5-2500k tason prosessoria, mutta en ole tarkemmin perillä onko AMD ilmoittanut sellaisista prosessoreista lukuun ottamatta tätä Ryzenia.
Onko tässä jotain mitä ei ole keskusteltu jo? http://hexus.net/tech/news/cpu/100609-amd-publishes-nine-ryzen-cpu-feature-demo-videos/
[QUOTE="AakeKaake, post: 264611, member: 1529"]
…
Siksi AM2/AM2+ kannat pysyivät mukana koko DDR2 sukupolven ajan ja AM3/AM3+ kannat pysyi mukana koko DDR3 sukupolven ajan.
…[/QUOTE]
Tästähän äkkiä voisi päätellä…
AM2=DDR2
AM3=DDR3
AM4=DDR4 ? :think:
[QUOTE="TheMeII, post: 265311, member: 6781"]Onko tässä jotain mitä ei ole keskusteltu jo? http://hexus.net/tech/news/cpu/100609-amd-publishes-nine-ryzen-cpu-feature-demo-videos/[/QUOTE]
Ei, tuo on se livestreaminakin tullut New Horizon eventti pätkittynä oleellisiin osiin
.
[QUOTE="NATi, post: 266082, member: 8377"]Tästähän äkkiä voisi päätellä…
AM2=DDR2
AM3=DDR3
AM4=DDR4 ? :think:[/QUOTE]
Juu, mutta myös:
AM4 on SoC-piireille tehty soketti, eli se sisältää myös pinnit sekä näyttöliitännälle että muutamalle USB- ja SATA-portille siten että erillistä näytönohjainta eikä eteläsiltapiiriä ei välttämättä tarvitse ollenkaan.
Summit Ridgessä integroitua näyttistä ei ole joten näyttöliitännän pinnit jää käyttämättä.
Raven Ridgessä ja Bristol ridgessä on näyttis jolloin nämä pinnit on käytössä.
[QUOTE="sChoOlmAStEr, post: 263995, member: 2247"]Mitä tarkoitat amd:n markkinoinnilla ja toisten myyjien paketeilla, jutturyöpyillä ja hyvällä mainoksella?
Amd esitteli toissa kesänä fiji lelujen julkaisun yhteydessä Project Quantum ihmekonetta mutta siitä ei ole sen koomin kuultu, ehkä laite nähdään toimintakunnossa ensi kesänä ryzen ja vega + muilla amd:n brändäämillä osilla.
En puhunut mitään valmiista koneesta vaan komponentipaketista jossa on laitettu samaan paketiin kaiki mitä markkinoidaan AMD:n nimen alla se katta sen mitä tuossa postauksessani luettelin.
[QUOTE="Sampza84, post: 264707, member: 7446"]Ai hitto.. missäs ne popparit olikaan. 😀
Ei vaan… :facepalm: en oo ottanu kantaa aiemmin koko threadiin mut en kyl ymmärrä pointtia et miks väitellä aiheesta mistä ei kenelläkään oo faktatietoa o_O
On vain AMD:n julkisuuteen jakamat viitteelliset speksit ja that's it :rolleyes:
Odotellaan virallisia testituloksia :rofl:[/QUOTE]
Pointti on nimenomaan se että kenelläkään ei ole faktatietoa niin väittely on vapaampaa kun jokainen voi keksiä oman villinteorianssa ja yrittää todistaa sen mahdolliseksi :p
Katso vaikka RX480 ytai GTX 1060 ketjuja (missä foorumissa tahnsa) nyt kun ne on olleet pisempään ulkona ei siellä enää näy villiäteorisointia kun fakta jyrää yli (jäljellä on vain tivaaminen siitä miten se fakta tulkitaan).
[QUOTE="hkultala, post: 266466, member: 4329"].
Juu, mutta myös:
AM4 on SoC-piireille tehty soketti, eli se sisältää myös pinnit sekä näyttöliitännälle että muutamalle USB- ja SATA-portille siten että erillistä näytönohjainta eikä eteläsiltapiiriä ei välttämättä tarvitse ollenkaan.
Summit Ridgessä integroitua näyttistä ei ole joten näyttöliitännän pinnit jää käyttämättä.
Raven Ridgessä ja Bristol ridgessä on näyttis jolloin nämä pinnit on käytössä.[/QUOTE]
Hei mutta siis, yllä mainittu mahdollistaa toteuttamaan mukavan pienen emolevyn, eli tässä tietysti kaipailen AM4 ja ITX yhdistelmää.. Joka pitäisi siis suht. helposti (lue nopeasti) olla saatavissa markkinoille..
Faktat joita täytyy jotenkin tulkita ovat enemmänkin jotain huhupuheita. Tai jos jotain faktaa on ja sitä joudutaan jotenkin tulkitsemaan niin yleensä silloin sitä faktaa on aivan liian vähän.
Sitten ne faktan tulkitsijat ovat vielä erikseen. Koittavat joko vahvistaa omia epäilyksiään ja toiveitaan tai sitten hyvin usein eivät tiedä yhtään mitään asiasta.
[QUOTE="IcePen, post: 266610, member: 1600"]Pointti on nimenomaan se että kenelläkään ei ole faktatietoa niin väittely on vapaampaa kun jokainen voi keksiä oman villinteorianssa ja yrittää todistaa sen mahdolliseksi :p
Katso vaikka RX480 ytai GTX 1060 ketjuja (missä foorumissa tahnsa) nyt kun ne on olleet pisempään ulkona ei siellä enää näy villiäteorisointia kun fakta jyrää yli (jäljellä on vain tivaaminen siitä miten se fakta tulkitaan).[/QUOTE]
[QUOTE="SatanTwister, post: 267820, member: 1459"]Faktat joita täytyy jotenkin tulkita ovat enemmänkin jotain huhupuheita. Tai jos jotain faktaa on ja sitä joudutaan jotenkin tulkitsemaan niin yleensä silloin sitä faktaa on aivan liian vähän.
Sitten ne faktan tulkitsijat ovat vielä erikseen. Koittavat joko vahvistaa omia epäilyksiään ja toiveitaan tai sitten hyvin usein eivät tiedä yhtään mitään asiasta.[/QUOTE]
Asiat joista voidaan väitellä eivät ole faktoja. Faktatieto on tieteeliisesti todistettu kiistaton asia, joka on osoitettu olevan täysin tosi ja nykytiedon valossa kumoamattomissa oleva asia. Esimerkki faktasta: Maapallo pyörii akselinsa ympäri ja kiertää aurinkoa. Jos et pysty tieteellisin menetelmin kumoamaan edelleämainittua teoriaa se on fakta. Faktoista ei voi kiistellä, mielipiteistä voi.
T: Uliopistosta kajahtaa
[QUOTE="Uke, post: 267892, member: 385"]Asiat joista voidaan väitellä eivät ole faktoja. Faktatieto on tieteeliisesti todistettu kiistaton asia, joka on osoitettu olevan täysin tosi ja nykytiedon valossa kumoamattomissa oleva asia. Esimerkki faktasta: Maapallo pyörii akselinsa ympäri ja kiertää aurinkoa. Jos et pysty tieteellisin menetelmin kumoamaan edelleämainittua teoriaa se on fakta. Faktoista ei voi kiistellä, mielipiteistä voi.
T: Uliopistosta kajahtaa[/QUOTE]
Offtopik:
Mitä tässä nyt ilmeisesti haetaan on se, että faktojen pohjalta voi tehdä monenlaisia päätelmiä. Mutta, jos ei ymmärrä faktoja (esim. mitä TDP tarkoittaa) päätelmätkin on yleensä lähtökohtaisesti päin persettä.
[SPOILER]
[/SPOILER]
Joku patonkilehti vuotanut benchmarkkeja. :think:
[QUOTE="spede, post: 270395, member: 199"][SPOILER]
[/SPOILER]
Joku patonkilehti vuotanut benchmarkkeja. :think:[/QUOTE]
Pelitesteissä tulee inteliltä kuokkaan niin että kolisee, ja noissa hyvin säikeistyvissä videopakkauksissa ainoa missä pärjää. Joskin niissäkin 6700k pärjää yllättävän hyvin. Eli hyvältä näyttää… Kaby-serrille.
[QUOTE="Kapteeni_kuolio, post: 270449, member: 96"]Pelitesteissä tulee inteliltä kuokkaan niin että kolisee, ja noissa hyvin säikeistyvissä videopakkauksissa ainoa missä pärjää joskin niissäkin 6700k pärjää yllättävän hyvin. Eli hyvältä näyttää… Kaby-serrille.[/QUOTE]
Jos ollu 3.4GHz kellot niin ei ihme että käkättimeen tulee peleissä missä usein singlethread nopeus on valttia. Oletin jo aikaa sitten että jäisivät 3.5GHz paikkeille kelloiltaan, saa nyt nähdä…
[QUOTE="spede, post: 270395, member: 199"][SPOILER]
[/SPOILER]
Joku patonkilehti vuotanut benchmarkkeja. :think:[/QUOTE]
Tässä pureudutaan hieman tuohon vuotoon ja analysoidaan sitä tarkemmin.. ..ei vielä vakuuta.
[MEDIA=youtube]LM71zYEtjOc[/MEDIA]
Edit: lyhyesti siis pelit mitä testattu tukevat 2-4 ydintä max ja (kommentoijan mukaan) se on ollut AMD:n tarkoituskin tässä vuodossa. Että saadaan testattua juurikin miten pärjätään Skylakea vastaan.
Minusta testissä pitäisi olla pelejä laidasta laitaan jne.. ..mutta niitä oikeita testejä odotellessa eikä random vuotoja jotka eivät ehkä pidä edes paikkaansa.
Edit2: näköjään myös engelskaksi löytyy hieman juttua tästä vuodosta:
http://wccftech.com/amd-ryzen-review-leaked/
[QUOTE="Uke, post: 267892, member: 385"]Asiat joista voidaan väitellä eivät ole faktoja. Faktatieto on tieteeliisesti todistettu kiistaton asia, joka on osoitettu olevan täysin tosi ja nykytiedon valossa kumoamattomissa oleva asia. Esimerkki faktasta: Maapallo pyörii akselinsa ympäri ja kiertää aurinkoa. Jos et pysty tieteellisin menetelmin kumoamaan edelleämainittua teoriaa se on fakta. Faktoista ei voi kiistellä, mielipiteistä voi.
T: Uliopistosta kajahtaa[/QUOTE]
Esimerki siitä miten faktatiedoista voi keskustella/väitellä vaikkka ne on todistettavasti tosi.
GXT 1060 ja RX480, toinen on todistettavasti vahvempi DX11 puolella ja toisen vahvuus on DX12 tuosta kuinka merkittävä tuo ero käytännössä on voi väitellä mailmantappiin kun sen merkittävyys muuttuu puoleen tai toiseen jatkuvasti kun tulee uusia ajureita ja pelejä.
Eli vaikka fakta on yksitselitteisesti tosi sen faktan merkitsevyydestä tietyssä viitekehyksessä voi väitellä puoleen tai toiseen vaikka kuinkapaljon (olennainen sana on se "viitekehys").
Faktat on harvoin irrtallaan viitekehyksesä (ainut poikkeus on sellaiset perus jutut kuin E=mc² tai no siis kun mennään kvantti puolelle näyttää siltä että asiantuntijoila on jonkinasteisa ongelmia Suuren yhtenäisteorian paikansapitävyyden kanssa joten tuo E=mc² juttukin voi muutua jossainvaiheessa monimutkaisemmaksi jahka ne saa kvanttipuolen sovitettua siihen soppaan).
Muuten väiteesi "Faktoista ei voi kiistellä" ja samassa yhteydessä tieteellisiin menetelmiin vetoaminen eivät sovi yhteen kun tieteen tekemisen kulmakivi on se että teoria on todistettu paikansapitäväksi vain niin kaun kun joku ei onnistu kumoamaan sitä, eli faktoista kiistely on tieteen tekemisen perusta josta ei voi kiistellä 😉
[QUOTE="FireFly Renaissance, post: 268137, member: 4314"]Offtopik:
Mitä tässä nyt ilmeisesti haetaan on se, että faktojen pohjalta voi tehdä monenlaisia päätelmiä. Mutta, jos ei ymmärrä faktoja (esim. mitä TDP tarkoittaa) päätelmätkin on yleensä lähtökohtaisesti päin persettä.[/QUOTE]
Juuri näin ne faktat täytyy kyetä ymmärtämään että niistä voisi jollain järkevällä tasolla väitellä (väittely ja kiistely on kaksi eri asia faktoja ymmärtämätön voi kyllä kistellä niistä mutta ei väitellä niistä).
[QUOTE="spede, post: 270395, member: 199"][SPOILER]
[/SPOILER]
Joku patonkilehti vuotanut benchmarkkeja. :think:[/QUOTE]
Tehty monta eri testiä tuntemattomilla asetuksilla ja sitten jotenkin ynnätty ne yhteen ja sen seurauksena saatu jotenki prosentiluku ja sitten tuolla prosenttiluvulla laitetaa prossuja järjestykseen.
Eli paha tulkita onko noilla prosenteilla mitää merkitystä suhteessa johonkin käyttötilanteeseen vai ei.
Ainut mikä tuossa minusta näyttää jotenkin järjestykseltä tuossa peliprosentissa niin prosessorit näyttäis noudattavan enempi tai vähempi niiden maksimikellojen mukaista järjestystä.
Nyt jos noita testejä alkaa "vuotamaan", niin laittakaapa joku ylös noita niin saa sit vertailla miten kävi oikeasti. Aika monesti vaan aina ennen noi vuodot on yllättäen pitänykki paikkansa, mitä nyt olen itse seuraillut sivusta..
[QUOTE="NATi, post: 267518, member: 8377"]Hei mutta siis, yllä mainittu mahdollistaa toteuttamaan mukavan pienen emolevyn, eli tässä tietysti kaipailen AM4 ja ITX yhdistelmää.. Joka pitäisi siis suht. helposti (lue nopeasti) olla saatavissa markkinoille..[/QUOTE]
Sinä et ole tarpeeksi optimistinen.
Tuolla SOC prosessorilla voi toteutta Intel NUC mittoihin mahtuvan kokoonpanon (sitten kun siitä on ulkona GPU:n sisältävä verio).
Hox. Sanoin vain mahtuvan en sanonut mitään siitä milaisen jäähdytyksen se tarvii ja mitkä kellot sillä on (kun niiden pohjaksi ei ole riittävästi tietoa).
Turbolla tuolla ES:llä ollut kellot samat mitkä AMD lupasi minimi taajuudeksi. Ei kannata todellakaan olla huolissaan noista luvuista.
Ihan hyvältä vaikuttaa. Ilmeisesti 3.15 Ghz 3.30 Ghz all core turbolla.
Nyt kun saatas vielä kellotettua 4 Ghz tuntumaan niin meillähän ois jytky.
Redditin puolella on aika kattavasti avattu tuota vuotoa. Ainakin tuolla väitetään että olisi engineering sample kyseessä koska kellot 3,15GHz / 3,3GHz.
Tämähän alkaa mennä mielenkiintoiseksi, yhtä kovasti odotellaan "laillisia" testejä kuin muksut joulupukkia.
Lisa Su taisi sanoa että kellotaajuus olisi minimissään 3,4 GHz julkaisussa ja siihen Boost päälle.
[QUOTE="Sampsa, post: 271466, member: 2"]Lisa Su taisi sanoa että kellotaajuus olisi minimissään 3,4 GHz julkaisussa ja siihen Boost päälle.[/QUOTE]Vihjeestä voi päätellä koeponnistettavana olevan, ehkä nopeimman, sr7:n base kellotaajuus on jotain, turbotaajuus muutamalle tai jopa kaikille ytimille n. 3.4GHz ja/tai yhden coren boost +parisataa Mhz.
Jos Lisa Sun kertoma 95w tdp pitää paikkansa niin minimissään 3.4GHz kuulostaa rohkealta lupaukselta, kyseessä voi toki olla myös amd:n näytönohjaimista tutuksi tulleet max boost hömppähertsit kevyessä käytössä. Viittaan esittelytilaisuuteen jossa 3.4GHz ryzen paketin tehontarve kasvoi n. 95w blender testissä, osa wateista menee muistien, virtalähteen jne. piikkiin. Verrokkialustan (6900k) kulutus kasvoi blender testissä n. 12wattia vähemmän. Cpu kuluttaa jonkin verran myös joutokäynnillä, Tompan mittauksissa 6900k idle kulutus oli 30w, ryzen voi polttaa aavistuksen verran vähemmän kuormittamattomana. Pitääpä testailla paljonko x99, 12/24t e5, 4x8GB ja z170, 6700k, 4x4GB setit repii seinästä em. testissä, kevyemmän lga1151 paketin kulutus on idlessä tasan 37w.
[QUOTE="Kapteeni_kuolio, post: 270449, member: 96"]Pelitesteissä tulee inteliltä kuokkaan niin että kolisee, ja noissa hyvin säikeistyvissä videopakkauksissa ainoa missä pärjää. Joskin niissäkin 6700k pärjää yllättävän hyvin. Eli hyvältä näyttää… Kaby-serrille.[/QUOTE]
Ei vakuuta tuo vuoto. Teen omat johtopäätökseni kun näen testit, jotka on todistetusti ajettu prosessoriversiolla, emolla ja biosilla jonka voin ostaa kaupasta. Siihen asti nuo ovat pelkkää spekulaatiota.
[QUOTE="Nerkoon, post: 271949, member: 2866"]Ei vakuuta tuo vuoto. Teen omat johtopäätökseni kun näen testit, jotka on todistetusti ajettu prosessoriversiolla, emolla ja biosilla jonka voin ostaa kaupasta. Siihen asti nuo ovat pelkkää spekulaatiota.[/QUOTE]
Eipä tuo ole minullakaan vielä mitään varmaa kantaa, kommentoin vain noita kuvaajia. Todella haluaisin että ryzen ois tasoissa peleissä Intelin 6600K/6700K/7600K/7700K prossujen kanssa ja keulisi edelle noissa hyvin säikeistyvissä työkuormissa, esim. videopakkaus&purku. Haluaisin kovasti että tämä ois hyvä prossu sossumediapelaajalle, joka tallentaa/lähettää pelatessaan videota. Ytimistä kun on siinä hommassa ihan hyötyäkin, vaikka peli ei varsinaisesti tehokkaasti käyttäisi kuin vaikka esimerkiksi neljää ydintä.
Mutta jos suorituskyky olisi fransmannien kuvien mukainen, niin pelikäytössä ois reilusti intelin takana ja monen ytimen suorituskykykin vähän niin ja näin. Mikä ei ole se mitä oon toivonu.
Eipä tuo auta kun odotella että NDA nousee ja Sampsa saa laittaa artikkelit julki 🙂
[QUOTE="IcePen, post: 270990, member: 1600"]Sinä et ole tarpeeksi optimistinen.
Tuolla SOC prosessorilla voi toteutta Intel NUC mittoihin mahtuvan kokoonpanon (sitten kun siitä on ulkona GPU:n sisältävä verio).
Hox. Sanoin vain mahtuvan en sanonut mitään siitä milaisen jäähdytyksen se tarvii ja mitkä kellot sillä on (kun niiden pohjaksi ei ole riittävästi tietoa).[/QUOTE]
Kappas vain, eli siitä sais tehtyä teoriassa käteensopivan laatikon ja siihen vaikka HDMI liitin ja kivasti saisi pikkuisen HTPC paketin..
Omaan käyttöön tosin vaatii sen PCI-E paikan ja ajoinkin lähinnä takaa sitä että julkaisun yhteydessä saataisiin ns. parempia ITX emolevyjä myyntiin, eikä niitä tarvitse puolta vuotta odotella..
Odotukset on kyllä oudon kovia suurimmalla osalla. Katsoinko oikein että peleissä ryzen oli vajaa 3% 6600k takana mikä ei mielestäni ilmeisesti vielä ilman kunnon boost kelloja ole paljon. Enemmän itseäni kiinnostaa tuon 8c hinta joka ei yli 600e saisi olla.
[QUOTE="sChoOlmAStEr, post: 271921, member: 2247"]Vihjeestä voi päätellä koeponnistettavana olevan, ehkä nopeimman, sr7:n base kellotaajuus on jotain, turbotaajuus muutamalle tai jopa kaikille ytimille n. 3.4GHz ja/tai yhden coren boost +parisataa Mhz.
Jos Lisa Sun kertoma 95w tdp pitää paikkansa niin minimissään 3.4GHz kuulostaa rohkealta lupaukselta, kyseessä voi toki olla myös amd:n näytönohjaimista tutuksi tulleet max boost hömppähertsit kevyessä käytössä. Viittaan esittelytilaisuuteen jossa 3.4GHz ryzen paketin tehontarve kasvoi n. 95w blender testissä, osa wateista menee muistien, virtalähteen jne. piikkiin. Verrokkialustan (6900k) kulutus kasvoi blender testissä n. 12wattia vähemmän. Cpu kuluttaa jonkin verran myös joutokäynnillä, Tompan mittauksissa 6900k idle kulutus oli 30w, ryzen voi polttaa aavistuksen verran vähemmän kuormittamattomana. Pitääpä testailla paljonko x99, 12/24t e5, 4x8GB ja z170, 6700k, 4x4GB setit repii seinästä em. testissä, kevyemmän lga1151 paketin kulutus on idlessä tasan 37w.[/QUOTE]
3,4 GHz mainittiin nimenomaan peruskellotaajuudeksi ilman mitään boosteja, ja testit tehtiin niin ikään ilman mitään boosteja käytössä AMD:lla, Intelillä oli käytössä.
Kannattaa muistaa, että AMD:llä ei ole ollut x86 puolellakaan oikeaa peruskelloa käytössä enää Piledriverin jälkeen muuten kuin nimellisesti. Näytönohjaimissa peruskello lakkasi samoin olemasta Tahitin jälkeen. Kellotaajuudet säätyvät näiden jälkeen julkaistuissa tuotteissa tehonkulutuksen mukaan, joka tarkoittaa että peruskello voi olla alhaisempi tai korkeampi kuin ilmoitettu.
Esim. FX-8800P Carrizolla peruskello on korkeampi, kuin ilmoitettu 2.1GHz (~2.5GHz) ja vastaavasti yli 2.5GHz perustaajuuden omaavilla malleilla se on alhaisempi kuin ilmoitettu. Sama pätee Kaveriin pohjautuviin APU:in joissa peruskello alitetaan 700-900MHz lukemalla heti kun integroitu GPU aktivoituu (huolimatta siitä ettei TDP:tä ole vielä edes käytetty kokonaan).
Piledriveriin pohjautuvat Vishera sekä Trinity / Richland APU:t sekä GPU puolella Tahiti ovat viimeiset tuotteet jotka ovat omanneet peruskellon, jota ei aliteta missään muussa tapauksessa kuin throttlatessa ylikuumenemisen vuoksi.
[QUOTE="Kaotik, post: 272361, member: 5"]3,4 GHz mainittiin nimenomaan peruskellotaajuudeksi ilman mitään boosteja, ja testit tehtiin niin ikään ilman mitään boosteja käytössä AMD:lla, Intelillä oli käytössä.[/QUOTE]Niinpä tietenkin, ryzeniä esiteltiin alikellotettuna 3.4GHz taajuudella.:geek:
[QUOTE="sChoOlmAStEr, post: 273337, member: 2247"]Niinpä tietenkin, ryzeniä esiteltiin alikellotettuna 3.4GHz taajuudella.:geek:[/QUOTE]
Ei, vaan 3,4 GHz:n peruskellotaajuudella ilman boosteja, katso se eventti :facepalm:
Onko tuosta boostista tullut minkäänlaista tietoa ilmi? Muistan vain sen AMD:n oman mainospuheen kuinka älykäs turbo nostaa 25MHz välein pitäen aina maksimaalisen kellotaajuuden jne.
[QUOTE="Spartacus, post: 273405, member: 1888"]Onko tuosta boostista tullut minkäänlaista tietoa ilmi? Muistan vain sen AMD:n oman mainospuheen kuinka älykäs turbo nostaa 25MHz välein pitäen aina maksimaalisen kellotaajuuden jne.[/QUOTE]
Taisi stilt jo vastata tuohon hetki sitten.
Eli aika paljon vaihtelee nuo kellotaajuudet, koska taajuus taitaa säätyä pitkälti tuon 95w rajan mukana, riippuen kuormasta.
Kuitenkin lisa väittää, että alimmillaan kellot on tuon 3,4+
Tiä sitte kuinka osuu tämä arvio.
Tuossa tapauksessa ei taida kyllä tuon yli 3.4GHz nousta ainakaan täysillä ytimillä. No nähtäväksi sitten jää näiden kellotusominaisuudet. Saakohan näissäkin sitten nostettua power limittiä näytönohjainten tapaan.
Ja joo, tosiaan muutama viesti ylöspäin stilt asiasta höpisi :facepalm:
EDITTIÄ vielä: Kun puhutaan tuosta sampsan NDA:sta niin mitä se koskee? Näkikö/kuuliko sampsa siellä tilaisuudessa jotain salaista vai onko ryzenejä jo jaeltu joillekkin? Jälkimmäistä en kyllä usko kun johan joku nyt olisi taatusti vuotanut jotain muutakin kuin noita (mahdollisia) engineering sampleja.
Jos tähänkin löytyy vastaus parin viestin takaa niin sitten löytyy saatana :vihellys:
[QUOTE="Spartacus, post: 273428, member: 1888"]
EDITTIÄ vielä: Kun puhutaan tuosta sampsan NDA:sta niin mitä se koskee? Näkikö/kuuliko sampsa siellä tilaisuudessa jotain salaista vai onko ryzenejä jo jaeltu joillekkin? Jälkimmäistä en kyllä usko kun johan joku nyt olisi taatusti vuotanut jotain muutakin kuin noita (mahdollisia) engineering sampleja.
Jos tähänkin löytyy vastaus parin viestin takaa niin sitten löytyy saatana :vihellys:[/QUOTE]
Eiköhän kaikki mitä sampsa siellä näki ja kuuli, minkä NDA ei ole loppunut vielä, ole NDA:n alaista tietoa 😉
Mitä muuta tuolla sitten olisi esitelty mitä AMD ei ole noissa omissa julkisissa näytöksissään jo kertonut?
[QUOTE="Spartacus, post: 273468, member: 1888"]Mitä muuta tuolla sitten olisi esitelty mitä AMD ei ole noissa omissa julkisissa näytöksissään jo kertonut?[/QUOTE]
Eiköhän se ole NDA:n alaista mitä muuta siellä on esitelty 🙂
No on on mutta onko näitä vastaavanlaisia tapahtumia ollut ennen ja mitä niissä on pienelle piirille esitelty? En usko, että ne mitään ylikellotustestejä siellä ovat tehneet.
Älkääkä sanoko enää mitään NDA:sta 😀
Nyt ymmärrän Apple faneja ja uusien tuotteiden julkaisun aiheuttamaa jännitystä.
[QUOTE="Kaotik, post: 273353, member: 5"]Ei, vaan 3,4 GHz:n peruskellotaajuudella ilman boosteja, katso se eventti :facepalm:[/QUOTE]Hyvää joulua sullekin, LS:n 95w tdp ja 3.4+ höpöhöpö hertsit kuulostaa samanlaiselta kusetusta kuin kuin r9 nanon 1GHz. Teoriassa kellotaajuus voi olla diipadaapa turbon takia hetkellisesti jopa korkeampi mutta tositoimissa taajuus on 10-25% alempi kuin mitä amd lupaa. Puolisen minuuttia kestäneessa blender testissä 3.4GHz:iin ylikellotetetun ryzenin kulutus ylitti luvatun tdp:n joten suuria boosteja tuskin nähdään kaikilla ytimillä.
[QUOTE="sChoOlmAStEr, post: 273633, member: 2247"]Hyvää joulua sullekin, LS:n 95w tdp ja 3.4+ höpöhöpö hertsit kuulostaa samanlaiselta kusetusta kuin kuin r9 nanon 1GHz. Teoriassa kellotaajuus voi olla diipadaapa turbon takia hetkellisesti jopa korkeampi mutta tositoimissa taajuus on 10-25% alempi kuin mitä amd lupaa. Puolisen minuuttia kestäneessa blender testissä 3.4GHz:iin ylikellotetetun ryzenin kulutus ylitti luvatun tdp:n joten suuria boosteja tuskin nähdään kaikilla ytimillä.[/QUOTE]
Mistä kohtaa se oli ylikellotettu?
Siinä ei vieläkään ollut turboa käytössä, ei se ollut "up to 3,4 GHz" vaan 3,4 GHz
Mistä kohtaa se ylitti luvatun TDP:n?
[QUOTE="sChoOlmAStEr, post: 273633, member: 2247"]Teoriassa kellotaajuus voi olla diipadaapa turbon takia hetkellisesti jopa korkeampi mutta tositoimissa taajuus on 10-25% alempi kuin mitä amd lupaa.[/QUOTE]
Todisteet kehiin tai turpa tukkoon
Noh, eiköhän tuo vuoden alussa selviä.