Testissä Full HD -pelaamiseen suunnattu 310 euron suositushintainen Radeon RX 7600 -näytönohjain.

AMD julkaisi tänään uuden Full HD -pelaamiseen suunnatun 310 euron suositushintainen Radeon RX 7600 -näytönohjaimen, joka saapuu myyntiin huomenna torstaina 25. toukokuulta klo 16.
Saimme heti tuoreeltaan io-techin testiin AMD:n oman mallin, joka saapuu Suomessa myyntiin yhtiön kotisivujen kautta suositushinnalla. Tutustumme artikkelissa sen ominaisuuksiin ja suorituskykytestit on ajettu pääasiassa 1920×1080-resoluutiolla. Lisäksi mukana on myös tehonkulutus-, lämpötila- ja melumittaukset sekä ylikellotustestit.
Lue artikkeli: Testissä AMD Radeon RX 7600
Eli oikeaan korttiin verrattuna nihkeä +7%, mutta mspr -130$. Tuohan samaa luokkaa, tai jopa karvan verran parempi parannus ($/perf ) julkaisussa, kuin 6600:aan verrattuna.
Eli oikeaan korttiin verrattuna nihkeä +7%, mutta mspr -130$. Tuohan samaa luokkaa, tai jopa karvan verran parempi parannus ($/perf ) julkaisussa, kuin 6600:aan verrattuna.
Taisi Sampsa mainita perjantain livessä että arceja tarkoitus testata lähiaikoina uusiksi.
Joo, tais jäädä ne edelliset testaukset kokonaan julkaisematta. Hyvä, että artikkeli tulossa
.
Se mitä edelleen ihmettelen on virrankulutus, joka olisi pitänyt saada sinne 130-150W luokkaan jolloin olisi tarvinnut vain 6-pinnisen lisävirtaliittimen. Todella monissa muuten päivityskelpoisissa merkkikoneissahan ei ole kuin 350-450W powerit ja vain 6-pin lisävirtaliitin.
Tuossa 6700 hinnassa on vähän hintavirheen tyyppistä, toki tuo pitäs pian varmistua kunhan tää tilaus selviää
RDEllä siis näyttäis olevan Asrock Challenger Pro OC 3fan myynnissä 2fan -nonOC:n kuvalla, "tuotekuva suuntaa antava". Challenger Pro OC:n verrokit täältä: Asrock Challenger Radeon RX 6700 XT Pro 12GB OC, halvin hinta 488€
Kuvituskuva osoittamaan alle 400€ hintatasoa, tästä 379€:
PowerColor AXRX 6700XT 12GBD6-3DH, halvin hinta 379€
hinta.fi
5 halvinta on myynyt alle 400 euroon jo 1.5. eli viikkotolkulla ennen näitä tuotejulkistuksia.
(Laitoin palautteenakin, saisko ko. tuotteen graafista siivottua tuon reilun 165 tuhannen euron hintapiikin pois?)
En nyt ihan hahmota mitä ajat takaa, AMD on laskenut toukokuussa RX 7600 ja NVIDIAn 4060 Ti julkaisuihin liittyen 6000-sarjalaisten hintoja a) kilpailemaan paremmin NVIDIAn kanssa b) tekemään tilaa RX 7600:n 310€ hintapisteeseen. Mediaa aiheesta on briiffattu toukokuun alussa.
Noista liian kalliista hintavirheistä pääsee eroon pääsääntöisesti ruksimalla "´Kallein hinta" pois graafista, uuteen ulkoasuun tulee vakiona näkyviin vain halvin hinta.
Jos katsoo täältä:
PowerColor AXRX 6700XT 12GBD6-3DH – Hintaseuranta | Hinta.fi
hinta.fi
Näkee että 4/2021 Huhtikuu kallein hinta on ollut 165 920,93€ mikä kyllä taitaa olla virhe? En ainakaan usko että kukaan on ostanut jopa omakotitalon (hieman vanhemman & syrjemmässä) hintaista näytönohjainta…
Vaikka se onkin toki raflaavaa sanoa kavereille että maksoi vain 379€ "jopa lähes 166 000€ maksaneesta" näytönohjaimesta.
Viittasin tuohon "viikkotolkulla ennen näitä tuotejulkaisuja".
Kalleimpaan hintaan Hinta.fi hintaseurannassa vastasin jo edellä.
hinta.fi taitaa näytellä vain kauppojen arpomia hintatietoja eikä suinkaan toteutuneita kauppahintoja.
Paskotut graafit onkin ehtinyt useasti ärsyttää joten hienoa jos sinne on tulossa defaulttina jo parannus eikä tarvitse itse napsia maksimihintoja pois, ne kun ei muutenkaan juuri kiinnosta jos meinaa jotain hintakehitystä tarkistaa.
Suoraan suustasi litteroituna "AMD laski tän RX7600n hintaa pari päivää ennen julkaisua 350:stä 310 euroon.[/quote]
Fine, tälle löytyy lähteitä, esim AMD Radeon RX 7600 to launch with $269/€299 MSRP – VideoCardz.com , päivätty 23.5. ja "yesterday" eli hinnanlasku 22.5.
aukikirjoitus jatkukoon:
Hinta.fi mukaan tuo PowerColor AXRX 6700XT 12GBD6-3DH, halvin hinta 379€ oli kuitenkin jo voimassa 1.5 eli 3 6700XT:n hinnanlasku tapahtui jo 3 viikkoa aiemmin, ei "samalla". Asuksen Dualia on saanut jo 1.4. 399€.
Itse asiassa kun mallikohtaisia halvin-käyriä käy katsomassa niin 6700XT:n hinnat näyttää vähittäismyynnissä enemmänkin nousseen Vapun jälkeen kuin laskeneen.
Aika huonosti seuraan muuta mediaa kuin IO-Techiä, mutta eipä pikasella haeskelulla oikeen minkäänmaalaista uutisointia tästä 6tonnisten hinnanlaskusta toukokuulle löytynyt, mutta vika voi toki olla kuluttajan päässä.
Yritän vain ymmärtää mitä haet takaa, kun sanon videolla ympäripyöreästi "samalla AMD laski 6700 XT:n hinnan alle 400 euroon" ja sinä tartut siihen, että viikkotolkulla sitten, niin mikä tässä on se merkitsevä asia?
Itse ainakin käsitän sanan "samalla" siten että nuo 7600 release-hätädroppi ja 6700XT lasku alle 400€ olisivat tapahtuneet ~samaan aikaan. 7600-4060 julkaisuaikajänne oli kuitenkin päiviä, ei viikkoja, eikö?
Kuitenkin ne 6700XT:t joiden hinta on tällä hetkellä alle 400€, on olleet alle 400€ ainakin 3 viikkoa (Sapphire Fighter) ja Asuksen Dual (lähes 2kk) kun kaikki muut versiot ovat edelleen yli 400€ ja niistäkin 5/6 alle 470€ hinnalla tällä hetkellä seurannasta löytyvien on itse asiassa noussut?
eli oikeestaan 2 juttua:
*ymmärtänemme sanan "samalla" eri lailla
*mainitsemasi hinnanlasku ei näy hinta.fi:ssä (ainakaan parin kuukauden aikajänteellä(Edit, siis näkyy toki hinnanlasku pikkuhiljaa, mutta ainakaan kategorista p.o. "6700XT alle neljäänsataan" ei näy edes kaikkien valmistajien karvalakkimalleilla))
… https://hinta.fi/2623742/asrock-challenger-rx6700xt-cld-12g eli tuo videollakin vilahtanut ja aiemmin mainitsemani "RDE-hintavirhe 3Fan-OC 2fan-perusmallin hinnalla" tuotesivu näköjään räjähti, kun ei Asuksen 2fan perusmalli-6700XT:tä löydy enää koko hintaseurannasta?
Jaa-a. Minusta tuntuu, että siellä on kaksi hyvää vaihtoehtoa.
RX 6600 parin sadan pintaan on kuitenkin 8GB näytönohjain ja siihen hintaan saa hyvää suorituskykyä.
RX 6600 XT ei ole kaupoissa enää.
RX 6650 XT lähemmäs kolme sataa ei taas ole sen arvoinen.
RX 7600 on yli 300€ ja ei kannata.
RX 6700 ei ole kaupoissa.
RX 6700 on 12GB ja myös hyvää hinta/laatu-suhdetta. Kannattava ostos.
Eli on se RX 6700 hyvä, mutta jos ei ole 400€ laittaa, niin RX 6600 on nykyisellä hinnalla myös hyvä. Toki se on huonompi, mutta hintaa on melkein puolet. Laittaisin semmoisen budjettikokoonpanoon helposti.