io-techin uusimmassa älykelloartikkelissa testipenkkiin on päässyt Applen uusin Series 7 -älykello pienemmässä koossaan LTE-yhteyksillä varustettuna. Apple Watch Series 7 -mallisto tuo mukanaan edeltäjästään millillä kasvaneet näytön halkaisijat, minkä myötä pienemmän mallin koko on uutuudessa 41 mm ja suuremman puolestaan 45 mm. Kasvaneen näytön lisäksi kelloihin on tuotu ensimmäistä kertaa virallinen IP6X-sertifikaatti pölyä vastaan ja kellon latausnopeutta on parannettu. Muilta ominaisuuksiltaan uutuudet muistuttavat monin osin edeltäjiään, eli viime vuonna julkaistuja Series 6 -kelloja.
Testiartikkelissa tutustumme LTE-yhteyksillä varustettuun 41 mm:n versioon Apple Watch Series 7:stä noin kahden viikon käyttöjakson pohjalta.
Lue artikkeli: Testissä Apple Watch Series 7 (41 mm, GPS + Cellular)
Alkaa melkein olla sama, mennä tällä kutos kellolla ensi syksyyn.
Ei oikein ole mitään syytä kutosesta vaihtaa tähän. Vanhemmista ehkä.
Saatavuudesta kertoo jotain myös se, että mekin saatiin testikappale lainaan vasta joulukuun puolivälin tietämillä.
Ei kai halua pyöreää? Se ei älykellossa toimi. Kaikkien kellojen ei tarvitse olla pyöreitä. Itse tykännyt tästä neliskanttisesta ja kolmas Apple Watch käytössä. Litteä design kuten iPhoneissa? Huhut kertovat että se tyrmättiin koska oli epämukava käyttää.
Neliskanttinen mutta huhuttiin että olisi enemmän kulmikkaampi kuten iPhonet.
voisi kuvitella, että neliskulmaisempi olisi entisestään herkempi naarmulle tai kolhulle reunasta.
Itse menen vielä nelosella. Monella hajonnut mutta itselläni ei. Naarmuja on ja tippunut/osunut vaikka mihin mutta näyttö laseineen vielä ehjä.
Olisin vaihtanut 7:n mutta eipä ole paljoa päivitystä tullut. Siksi uusi design kiinnostaisi.
Et kuitenkaan harkitse hommaavasi teräskuorista versiota, jonka pitäisi kestää kuritusta aika paljon paremmin?
Turhan kallis ja lasi siinä naarmuuntuu yhtälailla. Nytkin on tuo kirkas alumiini virheetön, mutta lasissa alkaa olla hiusnaarmua.
Testikokemusta meillä ei tuosta kalliimmasta teräskuorisesta mallista ole, joten mitään käytännön kokemuksia ei voida todeta, mutta lasinkin siinä pitäisi kuitenkin olla ainakin teoriassa kestävämpi. Alumiinikuorinen käyttää tuota Applen ion-x-suojalasia kun taas teräskuorisessa pitäisi olla safiirilasi näytön suojana.
Taitaa silti olla turhan kallis, että mieluummin pistää kiertoon 1-2v iässä ja uutta halpista tilalle uusin ominaisuuksin.
Itselläni on ollut teräksinen series 2 malli käytössä jo reilut 5 vuotta ja lasi on siinä edelleen täysin naarmuton. Ei ole kokemuksia ion-x lasin kestosta, mutta iPhonet on tuona aikana ainakin käytössä naarmuntuneet monet kerrat.