Testissä Intelin uusi 6-ytiminen ja Hyper-Threading-ominaisuudella varustettu Core i5-10600KF -prosessori.

285 euron hintainen Core i5-10600KF on käytännössä vuoden 2020 versio 2,5 vuotta sitten julkaistusta Core i7-8700K:sta. Käytössä on edelleen 14 nanometrin viivanleveys ja Skylake-arkkitehtuuri, mutta ajan saatossa parannellun ja optimoidun valmistusprosessin sekä juotetun lämmönlevittäjän ansiosta kellotaajuuksia on saatu nostettua 100-200 MHz.
Testeissä ensisijaisena vertailukohtana on AMD:n noin 100 euroa edullisempi Ryzen 5 3600, mutta mukana on tulokset myös useilla Intelin ja AMD:n saman hintaluokan prosessoreilla. Prosessori- ja pelitestien lisäksi mukana on myös tehonkulutus- ja lämpötilamittaukset sekä ylikellotustestit.
Lue artikkeli: Testissä Intel Core i5-10600KF
No joo. Sain oman 7700K tuossa 2018. Onhan se mukava jos 2 vuotta myöhemmin AMD tekee prosessorin joka pystyy huokealla hinnalla samaan… AMD:n laatu on siis parantunut, myönnän.
Tuohan on peleissä jopa samalla viivalla useinmiten, tai sitten hiukan takana, harvoissa testeissä.
Itselle nämä muut kuin pelijutut ovat se ja sama.
Mutta palatakseni alkuperäiseen, kun uudet myytävät prossut ovat samaa tasoa kuin tämä vakiona:
AMD:lla käytössä parhaimmat piisirut noissa paremmissa malleissa ja huononee halvempia kohti, näkyy lämmöissä ja myös ylikellotuspotentiaalissa, paremmat ylikellottuu paremmin.
Joo, ymmärrän kyllä idean että testataan realistisempia kokoonpanoja kuin 2080ti satasen prossun jatkeena mutta jos sitten tämäytetään settingseistä ultrat lasiin niin jää kyllä potentiaali mittaamatta kaikesta missä on kuusi ydintä tai enemmän. Tosin antaahan se hyvän kuvan siitä mitä perustason yli prossuun panostamisella pelikäytössä normaalisti saa; ei juuri mitään.
Yhtä tyhjän kanssa? Ok, kiitos palautteesta.
Nythän se nähdään ettei päivitystarpeita ole juuri kellään ketkä vanhempaa intelin rautaa omistavat.
Tästä syystä toivoin aikaisemmin myös muihin artikkeleihin (näytönohjaimet) vanhempia kortteja mukaan, kun päivitystarpeet on jokaisella vähän erilaisia. Toivonmukaan esim juurikin 980 ja 1070 jne (+amd puoli) olisivat aina testeissä mukana jos vaan mitenkään mahdollista.
Hyvä artikkeli.
Gibson Researchilla (GRC:llä) on ainakin näppärä pikkusofta tuon testaamiseen: GRC | InSpectre
Kannattaa varmaan lukea sitten eri toimittajien testejä.
Monellako prosentilla lukijoista luulet olevan 2080ti näytönohjaimena ja peliresoluutiona 1080p?
Toisin sanoen, moniko hyötyy sellaisesta testistä mitään, joka on pelikonetta kasaamassa? Vai onko oleellisempaa huomata että hei, mun budjetin koneessa ei näköjään olekaan niin suurta merkitystä prossulla peleissä, voin ostaa muutakin kuin intelin uusinta? Laittaa vaikka prosessori- ja emolevyhankinnassa säästyneet 150-200€ parempaan näytönohjaimeen ja hyötyä siitä.
Vaikka esimerkiksi karkkimarkki kertoo kokoonpanon laahaavan pahasti jäljessä 2020 gaming desktoppia.
Sama täällä on i7 8700K kanssa, kokeilin i9 9900k kanssa, varsinkin ylikellotettuna lämpöongelmat ja suuri virran kulutus.
Ei io-techin pelitestien ongelma ole tuo 5700xt, vaan se että asetukset laitetaan tappiin jolloin gpu tulee pullonkaulaksi eikä saada juuri mitään eroja aikaiseksi. Jos ostaa prossun pelikäyttöön ja omistaa 144Hz(tai yli) näytön niin silloin tuo testi nykyisellään on aika turha.
Onhan tuo CS:GO kuitenkin alhaisilla kuvanlaatuasetuksilla.
Meillä ei valitettavasti ole 9600K, mutta 9400 on 6c/6t prosessorina mukana
Olisiko näissä kyse ennemminkin surkeasti optimoiduista pelimoottoreista kuin prosessorin suorituskyvystä
Onko tällaisia pelejä olemassa ja jos on, ovatko ne miten suosittuja? Sellaisten pelien testaaminen, mistä suurin osa väestä ei ole välttämättä edes kuullut saati että sitä pelattaisiin, ei ole mielekästä.
Voisit luetella kaikki huonosti optimoidut pelit, alempaan kommenttiin liittyen.
Yksittäisen pelin kohdalla ei. Kokonaiskuvan kannalta taas riippuu vähän siitä, kuinka suuri osa peleistä on näitä vähän sinne päin "optimoituja". Tarkoitus kuitenkin tuoda esiin öbaut keskimääräistä suorituskykyä.
Ehkä, mutta ne ovat joka tapauksessa vaativia pelejä. Pelaaja ei voi koodata pelimoottoria uusiksi, mutta voi varmistaa, että omat rautahankinnat pyörittävät sitä raskasta suosikkipeliä mahd. hyvin. Esim. kun itse pelaan laajalla otannalla pelejä, niin ostan sellaista rautaa joka pyörittää raskaimmat pelit mahdollisimman hyvin, ei sillä niin väliä pyöriikö joku kevyt peli kolminumeroisissa luvuissa vielä vähän paremmin.
Hyvä kompromissi suhteessa siihen, että alettais eri näytönohjaimiakin pallotteleen prosessorien lisäksi. Ja arvostan kans tosiaan että mukana on tuo 7700K, niin näkee miten omakin prossu pärjää suhteessa uudempiin.
Suosittelen vain laskemaan resoluutiota vaikka 720p asti ja ottamaan antialisoinnit veks. Itse kuvanlaatuasetusten muuttaminen laskee usein erilaisten draw callien määrää ym. ja siten muuttaa kuorman profiilia sellaiseksi joka ei enää vastaa samaa kuin joskus tulevaisuudessa nopeammalla näytönohjaimella pelaaminen.
Joku täysin tuntematon niche peli ainakin löytyy. katso liitettä 390394
Ja ei, uudempia prossuja em. tubettaja ei ole wowilla testannut valitettavasti. Tuollainen testaaminen vaatii aikaa reippaasti enemmän, joten kaikenkattavia testejäkään ei pahemmin ole saatavilla. Lisäksi niitä on hankala toistaa identtisesti, tuossa videossa Gryphon run on aika siinä.
Joo, toi video on sen jälkeen kun wowille tuli
dual"multi"core updateTässä alla kaksi vähän erilaista kokoonpanoa, i3 9100f+ GTX 1650s vs r5 3600+RTX 2060. Jonkin verran eroa huomattavissa kun kävelee tuolla boraluksessa.
Olisit nyt edes ottanut tuoreet luvut, on ne uudemmatkin prossut mukana
katso liitettä 390417
WoWista on kyllä hankala mitään luotettavia testejä ottaa, vaikka tuo tubettaja vakuutteleekin että toisti kaikilla prossuilla saman bossifightin useaan kertaan samoin tuloksin.
Olisin ottanut, mut kun toi ei ole siinä wow-playlistissa niin en ole huomannut uutta videota
Siksipä just kirjoitinkin ettei ole uusia testannut. Erhe korjaantuu kohtapuolin, haen vaan sipsit eka 
No ihan niin yksinkertainen peli kuin Civilization 6 ja siitä turn-time testi. Ei tosin skaalaa ydinmäärän mukaan kovin hyvin.
Myös kaikki Paradoxin grand-strategyt hyytyvät loppupeliä kohden. Stellariksen simulaationopeus hidastuu selkeästi endgamea kohden. Se ei tarkoita, että FPS:t laskevat, vaan että peli yksinkertaisesti etenee hitaammin.
Sama homma jonkun Dwarf fortressin kanssa. Toimii kunnes objektimäärä kasvaa liikaa ja simulointi hidastuu.
Ei ainakaan Civilizationissa AI-testi (eli tuo "turn-time testi") näyttäisi olevan ollenkaan sellainen että X porskuttaa ja Y rämpii, nuo vanhempien Zen-sukupolvien saattoi olla mitä nuo pari tulosta viittaa
katso liitettä 390438
Noista mainitsemistasi muista ei tunnu löytyvän oikein mitään testejä, ehkä siihenkin on syynsä.
Kaikkien mainitsemieni pelien CPU-riippuvuus on käsittääkseni siitä johtuvaa, että niissä on reippaanpuoleiset single-core komponentit jotka eivät skaalaa ydinmäärän mukana (Dwarf fortress taitaa olla kokonaan single-threaded). Amdahl’s Law näyttää kyntensä.
Nuo ovat kuitenkin hyvä esimerkki tilanteista joissa CPU-rajoitteisuus haittaa merkittävästi pelikokemusta. Stellariksesta tuskin löytyy benchmark työkaluja enginen nopeuden testaamiseen.
Käytännössä homma toimisi niin, että otetaan joku endgame save isolla galaksilla ja sen jälkeen mitataan sekuntikellolla aikaa, että kauanko esim. viiden pelivuoden simulointi fastest asetuksella kestää.
Kyllä mulla ainakin Cities Skylines pyörii ongelmitta @ 60FPS, prossu kyllä puuhailee jäähyä kuunnellessa.
Niin aivan, tämäkin taisi olla CPU-rajoitteinen peli simulaation pyörimisnopeuden osalta? Ts. hidas prossu + nopea näyttis saattaa antaa kyllä 100FPS, mutta peli voi olla pelikelvoton täyteen rakennetulla kartalla, siinä missä hidas näyttis ja nopea prossu on pelattava kunhan pistää graffa-asetuksia alemmas?
Mulla on siis 3900X ja ihan pelatessa 4k detaljien kera pyörii kyllä 60fps isollakin kaupungilla. Jäähystä kyllä tosiaan kuulee, että prossua käytetään
Liekkö sulla ollut vähän pienemmät kylät? Mun käsitys suorituskyvystä näkyy allaolevalla videolla.
8700k pyörii jossain 30-50fps maastossa, jopa alle 30 paikoittain.
Aika mielenkiintoine toi 9900K OC tulos. Lähes kolminkertainen ero averagen ja 0.1% välillä. Aattelin ensin että se kurmottaa GPU:ta niin kovin että sakkaa sitten sen takia mutta näyttää sakkaavan myös vakiona pahasti. Mikähän tuossa oikein on? Muistelisin että GN:n jossain videolla olisi aikoinaan ollut samanlaista käytöstä jollain pelillä mutta en kyllä muista mikä peli oli kyseessä.
Aika mielenkiintoine toi 9900K OC tulos. Lähes kolminkertainen ero averagen ja 0.1% välillä. Aattelin ensin että se kurmottaa GPU:ta niin kovin että sakkaa sitten sen takia mutta näyttää sakkaavan myös vakiona pahasti. Mikähän tuossa oikein on? Muistelisin että GN:n jossain videolla olisi aikoinaan ollut samanlaista käytöstä jollain pelillä mutta en kyllä muista mikä peli oli kyseessä.
2080Ti kanssa jo luulis High-Ultra asetuksillakin pääsevän riittäviin FPS lukemiin ja eroja prossujen keskenkin jo näkyä.
Olisi kiva jos testeissä näkisi erot myös tehokkaimmalla näytönohjaimella. Usein kuitenkin vaihdettua näytönohjainta useamman kerran ennenkuin vaihtaa suoritinta ja emolevyä, niin olisi mukava tietää mihin asti tuolla päästään ilman että näytönohjain on pullonkaulana.
Suurin osa sivustoista ajaa testinsä 2080 Ti:llä myös näillä edullisemmilla prosessoreilla, eiköhän joku niistä aja asiansa?
Vaikka Intel Core i5-10600K processor review
En ymmärrä tämmöstä markkinointia kyllä. Eikös toi ole vähän kuin housuihin kuseminen talvella? Saadaan ehkä tällä preorder kikkailulla hiukan imettyä kilpailijalta paukkuja, mutta toimitukset kun kestää sen useamman kuukautta niin lopputuloksena on pettyneitä asiakkaita.
Tässä juttua
Jotenkin luulisi, että jos julkaisee saman prosessorin viidettä kertaa, niin on tuotantolinjat kunnossa ja näitä on jo varastossa tarpeeksi..
Onko tämä nyt niin, että tuo on Intelin vaikeuksista johtuvaa, ettei vaan korona haittaa lähetyksiä ja prosessoreiden liikkeitä tehtailta kauppoihin?
Kyllähän tässä taas entistä isompaa sirua tehdään, ilmeisesti pulaa on nimenomaan täysin toimivista siruista kun kerran samaa sirua käyttäviä i5- ja i7-malleja on saatavilla.
Taas unohdetaan se että siellä on options ja kun asetuksia laskee saadaan jopa kovemmat FPS matalemmilla asetuksilla kuin 2080Ti ja Ultra asetuksilla.
ei ole siis kyse miten kovan ohjaimen joku omistaa vaan kyse on siittä jaksaako prossu matalemmilla asetuksilla ja 144Hz näytön kanssa toimiman riittävän hyvin kun niitä asetuksia on laskettu
Täällä taas osa porukkaa on näitä Max/Ultra oltava tyylisiä tyyppejä.
Minä tiputan jopa 2080Ti asetuksia 1440p että saisi kaiken irti näytön Hz ja mahd.sulavan kokemuksen.
Jotain vaikutusta noin suuriin eroihin lienee tuossa DF:n arvostelussa sillä, että Intelin kiviä jäähdytettiin 240mm AIO:lla ja AMD:n vastineita omalla stock-jäähyllä. Näin siis ainakin netistä löytyvän tekstirevikan perusteella. Stutterointiin ja eroihin muuten on aika paha sanoa, sillä itsellä hyrrää Ryzen 2700x:n kaverina R9 Nano, joten en edes jaksa yrittää pelata kaikkein uusimpia pelejä 1440p