io-techin testissä NVIDIAn GeForce RTX 20 -sarjan edullisin 2070-malli.

Saimme io-techin testiin MSI:ltä GeForce RTX 2070 Armor -näytönohjaimen, joka edustaa 540 euron hinnallaan 2070-mallien edullisinta päätä. Tutustumme tässä artikkelissa RTX 2070 -malliin ja TU106-grafiikkapiiriin ja esittelemme MSI:n Armor-näytönohjaimen ominaisuudet. Suorituskykytestit on ajettu 3820×2160-, 2560×1440- ja 1920×1080-resoluutioilla ja mukana on myös tehonkulutus, lämpötila ja melumittaukset sekä ylikellotustestit.
Lue artikkeli: Testissä MSI GeForce RTX 2070 Armor (TU106)
PS. Olemme jo aiemmin testanneet io-techissä suorituskykyisemmät GeForce RTX 2080- ja 2080 Ti -mallit:
Ei läheskään välttämättä. 2060 mallit tulee sinne 2070 alle joten ei tartte tiputtaa 2070 hintoja karvanaama vertaa… Jollei sitten Navi pakota ja se on sitten suuri kysymysmerkki…
Kyllä se vain niin menee että tämä sukupolvi on vain hinnakas. 1080 hintojen pitänee tulla alaspäin (tai 2070 mallien nousta) jotta 1080 menee kaupaksi, kumminhan mahtanee käydä.
Näissä 500 egen versioissa on ulkomaisten sivujen mukaan kiinni virran syötöstä. Niihin kalliimpiin on pistetty järeämmät virran syötät, joten kellottuu paremmin, mutta hinta nousee sinne seitsemään sataan, eli ei kannata… kunhan noita malleja tulee lisää testeihin niin saadaan parempi varmuus mistä se johtuu, mutta tuo virran syöttö on joillain sivustoilla mainittu syyksi näille ”halpismalleille”
En ostaisi GTX 1080 nykyisillä hinnoilla. En uutena, enkä käytettynä.
Tuskin moni muukaan 🙂 itse odottelen varmasti tulevia 7nm malleja. Ehkä niillä taas hinta vähän viilautuu… tosin saatan elää harhamaailmassa sen suhteen että GPUt vielä joskus halpenisivat.
Mutta lähinnä se että 2070 mailit eivät välttämättä halpene vielä aikoihin. Ovat karvan verran 1080 kortteja nopeampia joten näillä korteilla ei ole minkäänlaista hintapaineita alaspäin edes 1080 korttien loputtua varastoista ja hyllyistä.
Täytyykö tuossa säätää jotain vielä erikseen, säädin Video-asetuksista Mein Leben! -laatuasetukset.
Ei se suurempi power-limittikään varmaan mahdottomia auta, kun ei se 2080 testeissäkään (jossa power limittiä voi nostaa enemmän) tainut juuri 2050mhz yli mennä. Hintaero "kellotusmallin" ja tavallisen välillä on kuitenkin niin suuri, ettei maksane vaivaa. Jos tosissaan haluaa kellotella niin kai tuohonkin shunttimodia voi väsäillä.
Ok. En ole noitten isompien prossien kellotteluista vielä lukenutkaan, mutta niissä takaa muistaakseni jo vakiona olla järeämpi kahden kaapelin virransyöttä 8 ja 6 pinnien, siinä missä näissä vedetään yhdellä narunpätkällä. Näkee varmaan sitten kun vertaa kuinka paljon näistä ne 700 egen versiot kulkee. Mutta ei varmasti sen parinsadan euron hintaeron verran paremmin sitten millään…
Oliko Async Compute päällä myös Rtx2070?
Jos se täytyy erikseen laittaa päälle niin täytyy ajaa testit vielä uusiksi.
HardOcp kertoo tälläistä omassa testissää.
Async Compute was turned on for all three video cards under the Vulkan API.
Äkkiseltään tulee mieleen vain GPU Culling ja Deferred Rendering. Ja toi mainittu Async compute ehkä.
Millä yhdellä narunpätkällä? 6+8 tossa näyttäis olevan.
![[IMG]](https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2018/10/msi-rtx2070-05.jpg)
Näen vain coolerin ja ledin johdot.
vai mitä tarkoitit?
PCI Express -lisävirtaliittimiä
Jos kortti hakkaa tehonkulutusrajaa vasten kellottaessa, niin auttaako tuohon alivoltit + ylikellot?
Edelleen näissä Powertarget rajoitetuissa n. 500€ malleissa ei ole mitään merkitystä sillä montako liitiintä/pinniä on kun jo yksi 6 pin PCI-E virtaliitin riittää toimittaman sen virran jonka Powertarget rajoitus salliin käytettävän.
Ts n. 500€ kortti ei ole yhtään parempi vaikka siinä olisi kuinkamonta virtaliitintä.
Tuossa on ideaa sen pitäisi teoriassa toimia.
Plees Sampsa testaa auttaako alivoltitus kiertämään Powertarget rajaa, ainakin jos myös lämmöt pitää alhaalla sen pitäisi voida auttaa.
Nonnih, arvostelun innoittamana lähti MSI RXT 2070 Armor tilaukseen, 525€ posteineen Casekingistä ja toimitus alkaen 31.10.
Onhan tuo kallis ns. keskiluokan näytönohjaimeksi mutta itselle sitä koitti perustella sillä että vaikka 1080Ti olis ~20% nopeampi, niin käytetyt ja ilman takuuta myynnissä olevat kortit on myös 20% kalliimpia kuin tämä. GTX 1080 taas on uutena kalliimpi ja pienempi muistikaista kuristaa suorituskykyä isommilla resoluutioilla (VR & 3x1080p).
Heh, katsoiko kukaan noita Techspotin 2070 arvostelua? Paras bang for buck on yllättäen AMD:lla 1440p resolla kun Nvidia on hinnoitellut tuotteensa järjettömyyksiin. Siinä missä saa Vega 56 halvimmalla ruutuja hintaansa nähden (4.87) niin Pascalit sijoittuvat 5-6 ruutu per dollarin väliin. 2070 ja 2080 alkavat jo kutosella ja 2080 ti menee järjettömään 8.1 kuvaan per $. Hinnasto on suht paikkaansa pitävä myös Suomessa kunhan muistaa tilata Vega 56 Saksasta josta niitä saa alle 400€. Pohjoismaihin tukkureille ei ole jostain syystä näitä kortteja lähetetty.
En nyt pitäisi niin hyvänä empiriana tätä kuvaajaa Suomen markkinoilla. 2070 RTX on erittäin houkutteleva vaihtoehto 540 eurossa, koska sisältää uusinta tekniikkaa, vie vähän virtaa ja Vulkan API:ssakin erittäin nopea.
Ei tuo taulukko pidä lainkaan paikkaansa EU hintojen kanssa, Vegat ei ole täällä noin edullisia ja esim Vega 64 ja RTX 2070 ovat tällä hetkellä saman hintaisia. Myös 1080Ti on euroopassa huomattavasti kalliimpi.
Ei tuo pidä paikkaansa edes jenkkihinnoilla. Tekivät testinsä $500 MSI rtx2070 armorilla ja ottivat taulukkoon FE:n hinnan.
Juu hyvä valuehan ulkomaan Vegassa on, mutta todellisuudessa RTX 2070 on EU hinnoilla n. +33% kalliimpi, ei +50% niinkuin kuvaaja antaa olettaa.
Tuossa postaamassasi taulukossa MSRP hinnat niille korteille, jotka tällä hetkellä yli MSRP:n ja todelliset tämänhetkiset hinnat niille, joita myydään alle MSRP:n.
"And here’s an interesting thought experiment. What would the market look like if all overpriced cards fell to their MSRP, and all cards currently selling for below the MSRP remained at their current price?"
Ei pi yhtään paikkaansa tuollaiset listat, kun maakohtaisia eroja on selvästi ja tuossakin listassa olevat hinnat on ihan poskellaan kun verrataan suomen hintoihin.
Yllättävän energiatehokas kortti tämä 2070. Suorituskyky on parempi kuin 1080:lla tai Vega64:lla, mutta sähköä kuluu vähemmän, lämmöt ovat alhaiset ja melu on nollissa.
Etenkin Vegaan verrattuna ero on aivan uskomattoman suuri.
Pakko myös kommentoida tuota, että hittoako näissä tekee 6+8pin liittimillä, kun power target hakkaa vastaan jo peruskellotuksissa. Kaipa se on vaan markkinointikikka, mitä enemmän virtaliittimiä niin pakkohan sen on olla tehokkaampi.. Samaa ihmettelin jo Gigabyte GTX 970 G1 Gaming:n kohdalla.
Saakos näissä tuon ohitettua shunt modilla kuten esim 900-sarjassa?
Muuten hyvä näyttis, mutta GTX 1080 tarjoaa paremman hinta/laatu/teho suhteen.
Jos itse olisin ostamassa jotain RTX 2070 tehotason Nvidia kortia just nyt tai lähitulevaisuudessa niin ilmanmuuta ostaisin jonkin käytetyn GTX 1080Ti mallin alle tuon RTX 2070 hinnan hinnalla.
Juu ei siinä muuta ole pielessä kuin hinta joka ei vastaa tehotasoa.
Alustavasti näyttää, että power limitin nostolla ei päästä parempiin kellotuksiin. Testejä ei tosin ole vielä kovin paljon
Launch-Analyse nVidia GeForce RTX 2070 (Seite 3) | 3DCenter.org
Eli FE 215W power limitillä samoille kelloille kuin refet 200W limitillä.
Siis… onko refukortit ja FE:t eri asia? Pahoittelen jos on ollut mainittuna jossain, ei tää RTX sarja sattuneesta syystä ole kiinnostanut 😀
Enpä tiedä mikä oikeastaan on referenssi malli näiden kanssa. 3dcenter kutsuu noita peruskortteja referenssi korteiksi, vaikka niissä ei ole yhtä ja samaa pcb:tä vaan eroja löytyy. Näissä "peruskorteissa" ja FE:ssä on vieläpä eri kivi. Eli FE:ssä on se A-malli.
Joku asiasta tietävämpi tarkentakoon.
No tää tuli ihan uutena tietona. Eli FE on ns. Nvidian versio, ja refukortit muiden valmistajien peruskortteja?
Omiin kokemuksiini pohjautuen sanoisin että n. 2000 MHz kohdalla (2025-2040 MHz) on TU106-grafiikkapiirillä ja ilmajäähdytyksellä vakauden raja.
"Refu korteilla" tarkoitetaan rtx:n tapauksessa referenssi kellotaajuudella toimivia kortteja(kts. vaikka rtx 2070:n tuotesivulta speksejä). FE:t on tällä kertaa ylikellotettuja. Sinällään hieman enemmän vastinetta sille hinnan lisäykselle, mutta yhdentekevää jos noita halvempia malleja ei sitten kuitenkaan ole tarjolla. Onneksi ainakin 2070:sen tapauksessa niitä on.
Jaa, eli perus OC-mallin premium hinnassa. No, oppipahan jotain uutta. :tup:
Taisi olla myös yksi asia, miksi nvidia yritti saada noita "perusmalleja" testaajille, kuten Sampsalle. Msi lähetti perusmallinsa Armorin ja tehdasylikellotetun mallin gaming Z:tan.
Aiemmin NVIDIAn oma Founders Edition -näytönohjain oli referenssinäytönohjain ja sen speksit olivat kyseisen mallin alhaisin perustaso. Näytönohjainvalmistajilta tuli myyntiin noita referenssinäytönohjaimia omilla tarroilla varustettuna ja päälle custom piirilevy/jäähdytys/tehdasylikellotettuja malleja.
RTX 20 -sarjan kohdalla tuo alhaisin perustaso on kirjattu pelkästään paperille, NVIDIAn omat Founders Editionit -näytönohjaimet on jo tehdasylikellotettu, valmistajilta pelkästään omilla jäähyillä varustettuja customeita.
Kiitos, tämä selvensi. :tup:
Mikäli on liittimet ja virransyöttö kuosissa kai sille teoriassa voisi tarjoilla shunttimodia (tosin hieman kyseenalaista jos suuremmallakaan teholla ei saada pysymään merkittävästi korkeammilla kelloilla), mikäli haluaa harrastella ja kantti kestää menettää takuu yli 500€ kortista.
Saapa nähdä mikä näiden lopulliseksi hintatasoksi muodostuu kaupoissa.
Kortti on kuitenkin nopeampi kuin Vega64 ja 1080, sekä kumpaakin energiatehokkaampi ja ”future-proofimpi”. Noista eduista kannattaa kyllä muutamia kymppejä maksaa, ehkä satanenkin.
No tällähetkellä 2000 sarjassa on tavallaan kaksi eri refu korttia se korke Wattisempi Nvidian FE versiona myytävä ja sitten se matala Wattisempi jotan kaikki muut valmistajat myy refukortina se ei kykene samoihin tuloksiin kuin Nvidia FE malli.
Koko soppa johtuu siitä että Nvidia suuressa viisaudessaan teki 2000 sarjassa sen että siinä on tällähetkellä todellisuudessa 6 eri versiota mutta vain 3 eri mallinimeä käytössä.
tästäkin hinta nousi 60€ kohta varmaan kaikkien korttien hinnat lähtee taas nousuun:tdown:
Sunnuntaina tilatun 2070:n saatavuus on muuttunut tilaan "tuntematon" ja hinta on noussut pari kymppiä samalla kun RTX 2080 mallien hinnat tule joka päivä alas, hinta-ero enää ~220€.
Kysyntä kohtaa tarjonnan tai toisinpäin.