
Huhtikuussa esitelty rbot.fi-projektin 1.0-versio julkaistiin hiljaisesti kokeiltavaksi 31. toukokuuta ja se on ollut käytettävissä jo reilun viikon ajan. Palvelua pyritään kehittämään yhdessä käyttäjien kanssa ja käyttäjien ehdotukset ja toiveet huomioiden.
Uutiskeräin käy tällä hetkellä hakemassa uutisia yli 200 suomalaisesta lähteestä ja ominaisuuksista löytyy muun muassa tumma teema, responsiivinen ulkoasu, uutisten esikatselu, samanaiheisten uutisten niputtaminen +-merkin taakse, uutisten tykkääminen sekä suosituimpien ja tykätyimpien uutisten näkymät.
1.0-versioon työstetään parhaillaan uutisten parempaa kategoriointia, näkymiin mahdollisuutta ladata lisää uutisia ja hakua. Uusien ominaisuuksien kehittämisen rinnalla palvelun ulkoasua, personointia ja käyttöliittymää päivitetään jatkuvasti.
Robotin tulevaan 2.0-versioon on suunnitteilla muun muassa kattavat mahdollisuudet uutisten suodattaminen, klikkiotsikoihin reagoiminen, kokonaan uudenlaisia lähteitä, uutisten kommentointi sekä muutamia muita uusia ominaisuuksia, joilla rbot.fi pyrkii profiloitumaan omannäköisekseen uuden sukupolven uutiskeräimeksi.
Tutustu uutiskeräimeen: rbot.fi
Anna palautetta ja osallistu rbot.fi-uutiskeräimen kehityskeskusteluun TechBBS-foorumissa.
rbot.fi löytyy myös sosiaalisesta mediasta eli Facebookista ja Twitteristä.
Devvi Uutiset – Rbot.fi toimii.
Hail @copter
@copter @Sampsa Rbot.fi on kyllä todella heikossa hapessa tällä hetkellä. Lataa vain tuurilla eikä silloinkaan välttämättä kokonaan.
Eipä näytä toimivan sekään enää.
Edit: Nyt näyttäs taas dev toimivan
Jahas töpselit on vedetty seinästä eikä käyttäjiä ole informoitu?
Ei taida olla töpseleitä vedetty irti (vielä?), mutta kiinnostais kovasti tietää mikä tän tilanne on.
Toiminut todella hitaasti viimeiset pari vuorokautta
Olen selaimessa käyttänyt Rbotia siitä lähtien kun beta julkaistiin.
Joku ilmoitus jatkosta olisi mukavaa. Onko tulossa uutta vai vedetäänkö töpseli irti?
Totta puhut. @Sampsa ?
Johan se on monta kertaa jo todettu ja kerrottu, että kehittäjillä ei ole aikaa/kiinnostusta tälle projektille
tulisiko
@sampsa
@copter
kommentoimaan projektin jatkoa vai siirrytäänkö takas amppareihin?
Jos vaikka aikaa ja kiinnostusta jossakin vaiheessa löytyy, niin yhtenä kehitysideana high.fi:n tyyliin Netflixin uutuudet mukaan listalle –>
Eipä tuossa olisi iso homma lisätä kategoria ja tuo rss sinne
Tulee taas ankarasti proxy erroria
Voisikohan anna.fi:n uutissyötteelle tehdä jotain? Se on puskenut päiväkaupalla ja useamman kerran päivässä suurelta osin samoja uutisotsikoita kerta toisensa jälkeen.
Jos rbottia vielä kehitetään, niin olisiko sinne mahdollista saada Siivet-lehti?
ETUSIVU – Siivet
https://siivet.fi/feed
Kategoria on tosin vähän haastava, kun ilmailu/lentokoneet eivät nyt ihan autoja tai prätkiäkään ole. Ehkä uutisiin sopisi parhaimmin?
-jok
Ei tunnu vastaavan DNS kutsuihin…
https://api.hackertarget.com/dnslookup/?q=rbot.fi
no records found
@Sampsa unohtanut uusia domainin?
Meniköhän pesuvesien mukana kun ollut niin hiljaista vastaileminen täällä?
katso liitettä 198788
Olisiko vetänyt johdot seinästä koko projektista kun se ei tunnu päivittyvän yhtään ja proxy erroria tulee jatkuvasti?
Tai jospa sieltä on tulossa iso jytky :tdown:
katso liitettä 198793
kyllä tää elossa on
katso liitettä 198794
Hyvin on toimii ainakin nyt
Toimiiko vai ei, samat roskauutiset pyörii etusivulla. Tulispa lähdefiltteri pian.
Tuota kans ihmetellyt, että enkö mä osan näistä uutisotsikoista nähnyt jo viikonloppuna… 😮
Anna.fi:n vanhat uutiset tulee toistuvasti massalistauksena uudelleen. Ei kai muita niinkään? Jos sille ei muuta vaivauduta tekemään, niin olisi kiva jos poistettaisiin koko anna.fi lähdelistalta.
This site can’t be reached
rbot.fi’s server IP address could not be found.
DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN
jumitellut koko aamun
Taisi mennä kokonaan jumiin
🙁
katso liitettä 205059
Käsi ylös, jotka olivat yllättyneitä? Sivujen kehityshän loppui jo ajat sitten, lähinnä sitä on pidetty vaan hengissä.
Sääli.
@copter kyllä muistaakseni väitti päinvastaista, mutta totta kyllä on, ettei tuolla ole uudistuksia juuri näkynyt
Harmi tosiaan. Päivittäin tullut käytettyä tätä.
Jaa että nytkö loppu elossapitoki?
Ei helvetti, en halua amppareihin takaisin !!
DNS taisi hapantua jos nuo aiemmat postit ovat oikeita. Palvelin voi olla edelleen olemassa, mutta jos dns ei toimi, niin ilman IP osoitetta sinne ei pääse
Sitä samaa, muita mitä löytyy ois high.fi
Sitä pitänee alkaa taas käyttämään… 🙁
Mites @Sampsa onko tarkoitus uusia tuo osoite vai kuopataanko koko homma?
Oispa rbot
@copter ille infottu asiasta.
Toimii ainakin vielä, jos laittaa hosts-filuun rivin 144.76.59.103 rbot.fi
OSS prokkista tästä ja @copter vaan hyväksyy 180 pull requestia tunnissa. :joy:
Eiköhän tämä ois kaikille paras ratkaisu tässä vaiheessa kun kehitys on käytännössä kuollut. Muistelen tässä menneitä hyviä aikoja vanhan viestini pohjalta:
:think:
Täällä ohjaa nyt rc10-foorumille, sääli että hyvä sivusto jätetty näin heikkoon tilaan..
Terve!
Homma on hoidossa, eli domain nousee ylös. Vielä on epäselvää miksi domain oli päässyt expiroitumaan, koska domainilla automaattinen uusinta käytössä.
katso liitettä 205405
Joka tapauksessa asia on hoidettu ja DNS infojen pitäisi palautua pikaisesti.
@copter hei, mikä on nyt tilanne rbotin kanssa?
– kehitetäänkö sitä ollenkaan?
– jos kehitetään, millä aikataululla?
– onko @Sampsa hyljännyt koko hienon, hyvän idean ja jättämässä sivun makaamaan nykyiselle tasolle?
Joo, dns vastaa jo, mutta nyt tulee taas tuota proxy erroria. @copter onko tuota proxya tarkoitus viilata, että noita virheitä tulisi edes hiukan vähemmän?
@copter Olisko anna.fi:lle tehtävissä jotain? Säännöllisin väliajoin tuleen samat uutsiset kymmenittäin feediin.
Näyttää Rbot jälleen jumittavan sekä proxy ja bad gateway erroria pukkaa välillä.
Proxy Error
Taas…
Proxy Error