
Huhtikuussa esitelty rbot.fi-projektin 1.0-versio julkaistiin hiljaisesti kokeiltavaksi 31. toukokuuta ja se on ollut käytettävissä jo reilun viikon ajan. Palvelua pyritään kehittämään yhdessä käyttäjien kanssa ja käyttäjien ehdotukset ja toiveet huomioiden.
Uutiskeräin käy tällä hetkellä hakemassa uutisia yli 200 suomalaisesta lähteestä ja ominaisuuksista löytyy muun muassa tumma teema, responsiivinen ulkoasu, uutisten esikatselu, samanaiheisten uutisten niputtaminen +-merkin taakse, uutisten tykkääminen sekä suosituimpien ja tykätyimpien uutisten näkymät.
1.0-versioon työstetään parhaillaan uutisten parempaa kategoriointia, näkymiin mahdollisuutta ladata lisää uutisia ja hakua. Uusien ominaisuuksien kehittämisen rinnalla palvelun ulkoasua, personointia ja käyttöliittymää päivitetään jatkuvasti.
Robotin tulevaan 2.0-versioon on suunnitteilla muun muassa kattavat mahdollisuudet uutisten suodattaminen, klikkiotsikoihin reagoiminen, kokonaan uudenlaisia lähteitä, uutisten kommentointi sekä muutamia muita uusia ominaisuuksia, joilla rbot.fi pyrkii profiloitumaan omannäköisekseen uuden sukupolven uutiskeräimeksi.
Tutustu uutiskeräimeen: rbot.fi
Anna palautetta ja osallistu rbot.fi-uutiskeräimen kehityskeskusteluun TechBBS-foorumissa.
rbot.fi löytyy myös sosiaalisesta mediasta eli Facebookista ja Twitteristä.
Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /suosituimmat.
Reason: Error reading from remote server
Tätä tulee päivittäin
Juu, proxy error on jokapäiväinen ja jatkuva vaiva. Jos tämän saisi pois, niin käyttökokemus parantuisi huimasti
Kovin on hitaasti toiminut viimepäivinä juu. Yleensä sivua ei saa ladattua. Jos saa, jäävät CSS-tyylit latautumatta.
Paljon näkyy noita arvopaperi.fi uutisia, jotka on vain tilaajille, vaikka ei ole täppää maksullisille tai osittain maksullisille uutisille.
@copter :vihellys:
katso liitettä 214822
Edit: eli eipä mitään..
Osuinko just renew aikaan paikalle? :beye:
Voisikos tuon anna lehden poistaa vihdoin lähteistä, kun jatkuvasti pumppaa listan täyteen samoja vanhoja uutisia.
Ja taas tänä aamuna sama homma. Yritä sieltä seasta sitten etsiä tuoreita uutisia…
Eilen vielä toimi dev.rbot normaalisti, tänä aamuna tule herjaa sertifikaatin vanhentumisesta.
anna se rbotin pilaa, mutta ylläpito ei tee mitään
@Sampsa @copter
nyt rbot.fi ei toimi
Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /.
Reason: Error reading from remote server
ja juuri nyt se taas toimi, mutta noin 25 sek odottamisen jälkeen
Ja näköjään kotiliesi.fi tekee samaa.
Nuo voisi varmaan poistaa feedistä tai sitten rakennella rbotin päähän vanhat uutiset tunnistavaa logiikkaa (esim. otsikot talteen ja niiden perusteella suodatus).
Koko etusivu on Kotilieden uutisia täynnä, heittämällä löytyy listasta lähes 3 viikkoa vanhoja uutisia jotka on kaikki kaivettu tänään esille klo 10:16
Pientä hieno säätöä kun joku jaksais tehdä tuohon rbottiin niin paranis kummasti käyttö mukavuus. Ei ois isoista jutuista kyse. Kuitenkin noin muuten ihan asiansa ajava sivusto ja tulee päivittäin käytettyä.
Jos nyt ei aikaa ole uusia ominaisuuksia tehdä, niin jos edes saisi nuo pyydetyt lähde ongelmat fixattua. Kaikille varmasti kelpaisi ihan kun nuo vaan poistaisi lähdeluettelosta.
Sitten jos vielä on aikaa vähän enemmän niin tuo proxy error ongelman korjaus olisi ajankohtainen. Kaiken muun kanssa kyllä pystytään elämään toistaiseksi.
Sivut olisi kuitenkin sellainen palvelu, että kun sen kerran saisi toimimaan kunnolla, niin juurikaan työtä ei tarvitse sen ylläpitämiseksi tehdä. Joten hyvin pienellä panostuksella useat käyttäjät olisi jo tyytyväisiä.
Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request GET /.
Reason: Error reading from remote server
rikki on taas ja vieläkin ilmeisesti poistamatta spammaavat paskalehdet anna ja kotiliesi.
@copter @Sampsa
Onko tämä projekti hiipumassa? Tulee mieleen kun lueskelee näitä viimeisimpiä viestejä.
Itse en tähän ole vieläkään päässyt siirtymään, kun sellaista Suosituimmat ja Uusimmat laatikkoa kuin classikko Ampparissa on, eli em. lajiteltuja uutisia sekaisin kaikista alueista, ei vain tekniikasta yms. ei ole vieläkään. Ilmeisesti ei ole tulossakaan. No aina ei voi voittaa. Tein kai lottorivini väärin 🙁
Kuolihan tämä projekti jo vuosi sitten. Harmi. Pakko oli siirtyä takaisin parempiin uutiskeräimiin.
Hyvinhän tämä on toiminut, satunnaisia hikkoja lukuunottamatta. Harmittavaa kyllä että projekti on hylätty tuuliajolle 🙁
Oon käyttäny tätä miltei päivittäin. Tällä hetkellä jotain hitautta menossa. On todella harmi jos kuolee pois.
Tiedä sitten miten tuo linkkivero ja meemilaki tulee yleensäkin vaikuttamaan näihin uutiskeräimiin.
Tekniikka & Talous | Kiistelty "linkkivero"-tekijänoikeusdirektiivi meni läpi – Suomi ja 5 muuta maata vastustivat
Joka päivä tämä on edelleen käytössä ja toimii toki tällaisenaankin ihan ok. Toki viimeaikaiset jumitukset on harmittanut. Eniten oikeastaan häiritsee se, ettei tiedä yhtään onko tällä millainen tulevaisuus, kun mitään vastausta esitettyihin kysymyksiin ei ole saatu vaikka ylläpitoa on tägätty viesteihin vähän väliä. Kuitenkin aika pienistä jutuista nähdäkseni kiinni käyttäjien korkeampi tyytyväisyystaso tämän käytön osalta, kun noita aiempiakin viestejä katselee.
Pari kaatuilua nyt menee satunnaisesti, mutta eniten käyttöä hankaloittaa nuo vanhoja juttuja spammaavat tahot, jotka sotkee uutisvirran täysin.
Mielelläänhän tätä käyttäisi mutta viimeaikoina tuntunut että joka aamu saa jännätä latautuuko sivu vai ei. Tai jos latautuu niin tuleeko stylesheettien kera vai ilman. Valitettavaa jos kehitys on pysähtynyt.
Proxy error. Ja 30 minuuttia aiemmin oli 30…60s viive ennenkuin latasi.
Olen kyllä äärimmäisen pettynyt, että jätetään projekti kuolemaan. Vetäisivät vaan piuhan irti jos ei aika/taito/motivaatio tai mikä onkaan riitä! Tai edes tiedottaisivat viivästymisistä jos on jokin syy sellaisille.
Tiedottaminen ja reagointi täällä esitettyihin pyyntöihin/kysymyksiin on ollut ala-arvoista jo pitkään.
En sitten tiedä mitä ovat sopineet sisäisesti vastuunjaoista, mutta silti voisi pitää edes nykyiset käyttäjät tyytyväisinä lopettamalla radiohiljaisuuden.
Ylläpito jatkaa mykkäkoulua? @Sampsa
Pitäsköhän tässä alkaa spammaan niiden twitch streameja kysymyksillä rbotista?
Taitaa olla amppareidenkin ylläpito aktiivisempi, kun rbotin
:sgiggle:
katso liitettä 220734
Ainakin Ampparit näyttää kehittyvän, toisin kuin tämä roikkumaan jätetty orpolapsi…
Poissa silmistä, poissa mielestä.
Aika perus meininki.. Harrasteena kasaillaan ja kun kiinnostus projektiin lopahtaa niin jätetään oman onnensa nojaan eikä vaivauduta ilmoittamaan/vastaamaan kyselyihin mitään kunnes porukka kyllästyy ja palvelu vain ajetaan kaikessa hiljaisuudessaan alas. Tämähän on hyvä kaava haalia tyytyväisiä käyttäjiä tulevaisuutta ajatellen.
Eiks tää koko Rbot nyt muutenkin ollut vähän sellainen vittuiluprojekti Amppareita kohtaan kun eivät ottaneet io-techiä lähteisiin mukaan?
Ilmeisesti huomasivat, ettei tällaisen kehittäminen, ja saatikaan sen pyörittäminen kaupallisesti menestyen olekaan ihan vasemman käden projekti.
Ei jessus. Onhan se ilmoitettu jo ajat sitten, että homma on kuopattu ja kehitys lopetettu.
Silti täällä kysellään viikottain, että vieläkö kehitetään, miksei mitään tapahdu.
Vielä siis selvennöksenä: projekti on lopetettu, kehittäjillä on muita projekteja mihin käyttävät aikansa. Eli rpottia ei kehitetä eikä paranneta ja voitte lopettaa sen kyselemisen
Jos ropottia ei enää kehitetä, niin olisiko syytä muuttaa langan otsikkoa siihen suuntaan, että se tulisi kaikille selväksi?
Eikö otsikossa oleva "ominaisuuspäivitys 18.1.2018" viittaa siihen riittävästi? Tietysti, jos ei osaa lukea rivien välistä…
En nyt jaksa alkaa vääntämään asiasta, mutta otsikosta voisi käsittää että viimeisin päivitys on tehty tuolloin ja kehitystä jatketaan, mutta viimeisimmän päivityksen jälkeen ei ole ollut tarpeen tehdä suurempia päivityksiä.
Yhtä kaikki, itse käytän amppareita.
Ei tarvitse toki kehittää, mutta rbot ei ole toiminut tänään koko päivänä ainakaan itselläni. Tämä herättää hieman epäilystä toki io-techin ylläpidon suuntaan. Loppuuko jokupäivä innostus fooruminkin ylläpitoon ja käyttäjät tulevat vuosia kärsimään ennen kuin luopuvat toivosta? Minusta on ok vetää piuha irti seinästä ja sanoa, että tämä ei toiminut… Mutta tämä ei ole ok.
No foorumi ja rbot on ihan kaksi eri asiaa!
io-tech ja sen foorumi on se millä nää jantterit hankkii elantonsa, joten ei kannata vetää liian pitkälle johtopäätöksiä!
Aivan eli jos elanto ei ole turvattu niin näin tulee käymään myös io-techille… Et valitettavasti tuolla tekstillä vakuuttanut kovinkaan pitkälle tämän fooruminkaan tulevaisuutta itselleni. Kuten vihjasin aiemmin niin he edustavat io-techiä näillä projekteillaan.
Harvinaisen epäonnistunut palvelu tuo on ollut alusta astin. Ihan ok, silloinkun on sattunut pelaamaan.
Tuskin palaan enää amppareiden kuluttajaksi, luen uutiseni muualta.
Palveluna olisi kyllä paljon toivomisen varaa. Itse käytän edelleen päivittäin, joskin omat client-puolen skriptit hoitaa suuren osan tässäkin ketjussa mainituista lähteiden aiheuttamista hölmöilyistä (anna ym.) + muut sana/lähde -filtteröinnit. Ehkä päivittäinen tai viikottainen palveluiden restart yöaikaan voisi auttaa nykyisiä käyttäjiä, kun tuo pääasiallinen sivu tuntuu toisinaan jumittavan eikä tunnu ilman ylläpidon toimenpiteitä lähtevän normaalisti toimimaan. Devisivu kyllä useimmiten silloin toimii, mutta sitä ei silti liene tarkoitus käyttää.
Parasta olisi toki jos ylläpito, jatkokehitys yms. olisi sellaisissa käsissä, joilla olisi enemmän intressiä jatkaa kehitystä. Jotain heittojahan täälläkin taisi olla josko jatkokehitystä voisi hoitaa yhteisöllisesti ilman taloudellisen hyödyn tavoittelua. Nykyinen ylläpito voisi vielä olla moderaattorina siitä mitä oikeasti tuotantoon menee. Toki tämäkin vaati edelleen ylläpidolta aikaa ja jos aikaa tai halua ei ole niin sillehän ei voi oikein mitään.
@copter – tapahtuu rbotille jatkossa mitä tahansa, kiitokset tähänastisesta
vaihdoin takaisin amppareihin, kohta saadaan vaihtaa varmaan muroon takas jos @Sampsa asenne on tää palveluiden ylläpitoon
Eihän tuo Rbot toimi ollenkaan. Proxy Error 😀
Vaihdan kanssa amppareihin…
Kehittäminen = Uusien ominaisuuksien tekemistä, käytettävyyden parantamista jne.
Palvelun virheiden (tai tietoturvaongelmien) korjaaminen ei ole tiukasti puhuttuna kehittämistä. Jos myös näistä luovutaan niin sitten ihan yleisesti kuopataan palvelukin. Samalla tietenkin tämäkin ketju olisi ollut syytä sulkea.
Ei kukaan ammattilainen jätä (kaupallista)palvelua pyörimään ilman minkäälaista ylläpitoa.
Nyt rbot.fi assoisioituu io-tech:iin (sama värimaailma, design ja ainoa keskustelu palvelusta löytyy täältä) ja antaa koko sivustosta/palvelusta huonon kuvan. Herättää kysymyksen myös siitä onko näiden toimijoiden takana ammattilaisia ollenkaan ? Mainostajana tai sponsorina miettisin ainakin kaksi kertaa laitanko rahojani kiinni (tietämättä taustoja sen tarkempaa).
Idea on ollut hyvä ja toiminnallisuus on ollut hyvä, mutta jälkihoito on ollut ala-arvoista.
Kiitän palvelusta, mutta itse äänestin nyt ampparit.com:in puolesta.
Kyllä; puhumattakaan tämän ketjun lisäksi tuosta io-techin footerista, jossa rbot.fi assosioituu Hinta.fi kanssa io:n viralliseksi yhetistyösivustoksi.
katso liitettä 221075
Eiköhän tuo maininta tuolta äkkiä katoa vaikkeivät tätä ketjua muka enää luekkaan
Missä on ilmoitettu? Haulla ei löydy eikä täälläkään kukaan vastuuhenkilöistä ole asiaa kommentoinut vaikka välillä ovatkin pyörähtäneet ketjussa. Vasta oli domaini nurin ja @copter kävi lopulta lyhyesti paikalla toteamassa, että kohta pitäisi taas toimia. Miksi siis edes uusittaisiin domainia, jos projekti on jo lopetettu ja ajettu alas?
Kaiken spekulaation voisi lopettaa sillä, että @Sampsa tai @copter kävisivät täällä lyhyesti toteamassa, että palvelu on nyt menneisyyttä.
Itse kyllä olen mielelläni käyttänyt sivustoa, ainoa ärsytyksen aihe on ollut nuo Anna.fi spämmiuutiset. Kyllä tämänkin ketjun 26 sivusta voisi päätellä, että kysyntää palvelulle olisi, jos vaan aikaa ja kiinnostusta jollakin vielä riittäisi sen kehittämiseen.
ei toimi sivut miksi?
Proxy Error
The proxy server received an invalid response from an upstream server.
The proxy server could not handle the request
Reason: Error reading from remote server
Apache/2.2.15 (CentOS) Server at rbot.fi
Tuus @Sampsa kertoon käyttäjillesi :kahvi: