
AMD:n syksyyn mahtuu Zen 3 -julkaisun ohella myös seuraavan sukupolven RDNA2-arkkitehtuuri. AMD tulee esittelemään arkkitehtuurin ja siihen perustuvat Radeon RX 6000 -sarjan näytönohjaimet 28. lokakuuta.
Nettiin vuoti viime viikolla AMD:n ROCm:n kautta ongittuja yksityiskohtia yhtiön tulevien RDNA2-grafiikkapiirien konfiguraatioista. Nyt sama Reddit-käyttäjä stblr on tonkinut esiin lisää yksityiskohtia Applen macOS 11:n beetaversiosta, johon on jo lisätty alustava tuki näytönohjaimille.
macOS:n tiedot vahvistavat samat yksityiskohdat kuin aiempikin vuoti, minkä lisäksi ne sisältävät uutta tietoa. Edellisestä vuodosta puuttunut Navi 23 sisältää macOS:n tietojen mukaan 32 Compute Unit -yksikköä, eli vain 8 vähemmän kuin Navi 22. Sen muistiväylä on 128-bittinen, eli 64-bittiä kapeampi kuin isoveljellään. Tiedoissa on listattu myös RDNA3-sukupolven Navi31, jonka ominaisuudet olisivat identtiset Navi21:n kanssa. On kuitenkin mahdollista, että kyse olisi vielä ns. placeholder-tiedoista.
Navi21:n muistiratkaisun mysteeri ei tunnu ottavan ratketakseen. Näytönohjaimeen liittyneissä aiemmissa vuodoissa on aiemmin näennäisesti vahvistettu tuki sekä GDDR6- että HBM2-muisteille, mutta ei saman vuodon osana. Stblr:n mukaan hänen tiedostoista purkamansa tiedot väittävät Navi21:n tukevan sekä HBM2- että GDDR6-muisteja. Useamman muistityypin tukemisessa ei ole sinänsä mitään uutta, mutta ottaen huomioon HBM2:n vaatiman interposer-alustan tai vastaavan, on näin eri tyyppisten muistien tukeminen vähintäänkin erikoista.
Samoista macOS:n ja Linuxin tiedostoista on kaivettu esiin myös AMD:n tulevien APU-piirien grafiikkaohjainten konfiguraatioita. Tiedostojen mukaan Cezannen Vega-grafiikkaohjaimen konfiguraatio tulee pysymään identtisenä nykyisten Renoir-APU-piirien kanssa. Van Gogh -APU-piirissä olisi niin ikään 8 Compute Unit -yksikön grafiikkaohjain, mutta se perustuu Vegan sijasta RDNA2-arkkitehtuuriin, mikä muuttaa sirujen joitain muita ominaisuuksia. Rembrandtissa siirryttäisiin puolestaan yhdestä Shader Arraysta kahteen ja yhteensä 12 Compute Unit -yksikköön.
Lisäksi Newegg Insider -blogiin oli päivitetty taulukko, jossa listattuun väitetysti Radeon RX 6700 XT:n, RX 6800 XT:n ja RX 6900 XT:n tekniset ominaisuudet. Taulukon mukaan 6700 XT olisi varustettu 40 Compute Unit -yksiköllä, 6800 XT 60 Compute Unit -yksiköllä ja 6900 XT 80 Compute Unit yksiköllä. Näytönohjainten väitetty peruskellotaajuus olisi 1500 MHz. 6700 XT ja 6800 XT olisivat blogin mukaan 192-bittisillä ja 6900 XT 256-bittisellä muistiväylällä ja näytönohjainten TDP-arvot olisivat 150, 200 ja 300 wattia.
Kyseisen blogin takaa löytyy Neweggin ulkopuolisia toimijoita, joilla ei ole virallisesti pääsyä Neweggin mahdollisiin tietoihin jälleenmyyntikanavan sisällä. Myös taulukon löytänyt VideoCardz mainitsee, että kyseessä on luultavammin kirjoittajan spekulaatiota, kuin oikeaa tietoa.
Päivitys:
Neweggin blogiin on lisätty maininta, että RX 6000 -sarjan tiedot taulukossa oli kopioitu TechPowerUpin tietokannasta eivätkä ne perustu yhtiön sisäisiin tietoihin. TechPowerUpin tietokannan tiedot perustuvat puolestaan julkaisemattomien tuotteiden osalta spekulaatioon.
Lähteet: stblr @ Reddit, VideoCardz
Mitähän ihmettä nyt taas. 5600 XT oli 192 bittisellä väylällä ja siinä oli 6 gigaa muistia. Ihan tarkoituksella olivat sitä leikanneet.
Menee nyt vähän hölmöksi kun yhden jo todistetusti perseelleen vedetyn vuodon perusteella alat täällä minun ymmärrystäni kyseenalaistamaan. AMD julkaisee tasan sellaisia kortteja mitä ne julkaisee. Kyse oli siitä, että jos tuote segmentoinnissa (hinta) pysyy mallimerkinnät samoina niin 5700xt korvaaja olisi 6700 xt ja silloin ei ole mitään järkeä, että alkaisivat leikkaamaan muistimääristä (ja kaistasta), ei mistään muusta.
Mutta jos suorituskyky on kuitenkin hyvä ja tällä saadaan hintaa laskettua, niin eikö muutos ole ihan fiksu? Tuskin ne AMD:lla idiootteja on, mutta kuukauden kuluttua taidetaan sekin nähdä.
Tuolla on muokkaa nappikin jos tulee jotain lisättäävää mieleen.
Nvidian "Halpa" hinta on ennemminkin normaali taso kun se taas 2000 sarjassa oli korkeahko, joka saa vähemmän tietotekniikkaa seuraavat henkilöt juurikin kuvittelemaan että nyt se "Nvidia möi halvalla" rautaa.
5700 xt hinta on kuitenkin yli 400€. Ei ole sellainen hintaporras missä leikataan tuotteista, vaikka kuinka 5700 xt ei olekkaan "lippulaiva", niin se kuitenkin on sellainen kategoria missä rahalle pitää saada vastinetta. Siellä 200-300€ tasolla leikataan muisteista yms. Todennäköisesti tuohon 400€ paikkeille mihin painuu se 3070 niin samaan tulee se AMD:n vastine. Ei vain tiedetä vielä, että mikä sen mallinimi on.
Meinaatko nyt että muistin määrää ei tule leikata jostain "isompi numero parempi" -syystä? Totta helvetissä sitä pitää leikata jos siitä ei ole a) merkittävää hyötyä ja b) se maksaa rahaa.
Luottaisin että AMD on esim. osannut näitä asioita arvioida paremmin kuin joku "mutq isompi parempi" -porukka täällä foorumeilla.
Mitähän tällä nyt haet takaa? Jos tarkoitus on korvata 5700 xt oletettavasti sitä nopeammalla kortilla, niin ei siinä ole pätkän vertaa järkeä minkään "mutku" perusteella alkaa leikkaamaan muistia. Lähtökohtaisesti muistinkäyttö on vain kasvussa ja se nopeampi kortti menee myös 4k pelaamiseen. Vähän alkaa olla hölmön hommaa tälläinen vänkääminen. Kortit tulee nopeammiksi, grafiikat paranee ja muistinkäytöt kasvaa. Ei sillon leikata muistimääriä.
Millaset lähteet sulla on sille että tuon hinta olisi mainitsemasi 400 euroa? Jos suorituskyky ei riitä 4k pelaamiseen, niin miksi sitä muistia sinne pitäisi laittaa turhaan tilaa viemään? Mitä jos hinta onkin sama kuin 5600xt:llä, valimistuskustannuksiltaan ovat ainakin vuodettujen speksien perusteella täysin vastaavat?
No tasan se, että minä olen koko ajan spekuloinut asialla, huhutussa vuodossa olevilla mallinimillä, että 5700 xt olisi 6700 xt. Jos sinä haluat tehdä siitä ennemmin hatti watti nimisen, niin tee ja spekuloi sillä. Sinulla on ihan yhtä vapaa sana täällä kuin minullakin. 5700 xt maksoi 450 euroa tullessaan. Sen korvaava kortti samassa hintasegmentissä oletettavasti maksaa saman ja on nopeampi, koska muuten siinä ei ole mitään järkeä. Olkoon sen nimi mikä tahansa.
Juuri näin. Kyllä ne on siellä AMD:lla miettineet tuotesegmentit ja hinnat kohdalleen, eivät ole idiootteja. Jos on pohdittu että 6GT on sopiva määrä oletetulle käytölle suunnitellussa tuotesegmentissä, niin on syytä olettaa että se on täysin riittävä määrä muistia. Miksi ne toisivat markkinoille tuotteen josta loppuu sen suunnitellussa käytössä muisti kesken, eihän siitä olisi mitään järkeä?
Jos noi spekuloidut isot SRAM välimuistit pitävät paikkansa, niin sitä muistikaistaa piirin ulkopuolelle ei tarvita samalla tavalla kuin ennen ja se 6700xt 6GT muisteillaan voi olla hyvinkin paljon nopeampi kuin 5700xt myös sillä 1440p resoluutiolla. Vaihtoehtoisesti AMD voi muuttaa segmentointiaan hieman ja markkinoida sitä 1080p kilpapelaamiseen optimoituna korttina – mihin tällä hetkellä nvidialla ei ole tarjota mitään uutta.
No ensinnäkin se on jo korjattu tuonne lähteisiin 12 gigaan se muistimäärä. Jo pelkästään siksi tämä on täysin typerää vääntämistä. Että jos olisi edes lähteet kunnossa, niin sitten voi alkaa väittämään AMD:n laskeneen sitä ja tätä.
Mihin ihmeen "lähteisiin" kun ainoat muistimääristä mitään puhuvat ovat TPU:n puhtaasti hatusta arpomia lukuja?
Se että joku fanipoika tulkitsee vuotoja ja kirjoittelee gigatavumääriä exceliin ei tarkoita että AMD olisi tai ei olisi laskenut sitä tai tätä. 400 euron korttiin ei ole tulossa 12 gigaa muistia, sillä siitä ei ole juuri mitään hyötyä 1080p tai 1440p resoluutioilla verrattuna kuuteen gigaan.
No sinne samoihin "lähteisiin" kuin mihin tämä vuoto "perustuu".
Jos olisi edes lähteet kunnossa, niin sitten voi alkaa väittämään AMD:n nostaneen sitä ja tätä.
Se on joku vuoto/arvaus, siellä lukee jotain. Sitten voidaan vääntää kun AMD julkaisee nämä.
6700XT 6gb muistilla olisi silti historiaan peilaten ihan looginen julkaisu.
Tai sitten tulee. Onhan alle 200€ kortteja myyty jo hyvä tovi 8GB muistilla. Ja 1440p resolla 6GB alkaa olla vähän siinä rajoilla, 8gb on vielä turvallisilla vesillä
Jos nyt kyse on siitä Newegg-blogin "vuodosta" niin ainut muutos siinä missään vaiheessa on ollut ko "6000-sarjan" korttien poistaminen taulukosta, koska kuten jo moneen kertaan todettu, ne oli vain kopioitu TPU:lta jonka listaamat speksit on ihan hatusta arvottuja tällä hetkellä (mistä erikseen itsekin varoittavat niillä speksisivuillaan).
edit: jaa ehditkin muokata linkin mukaan, lainataan nyt sitä sivua:
Kyllä. Siksihän tämä koko väittely onkin aivan typerää jostain 6 gigan muistimääristä ja sen riittävyydestä. Sen voi kuitenkin edelleen sanoa, että 3070 tasoiselle kortille 6 gigaa on jo vähän.
No sittenpähän se nähdään kun tuotteet julkistetaan. Musta vaan tuntuu että tää muistikapasiteettien paisuttaminen on lähtenyt vähän lapasesta. Tarvittu muistin määrä skaalautuu käytetyn resoluution mukaan aika voimakkaalla korrelaatiolla ja jos 10 gigaa tutkitusti riittää 4k resolle (tai näin ainakin 3080 ja 3090 välisestä suorituskykyerosta voidaan päätellä), niin 1440p resolle riittää n. puolet siitä. On siellä muistissa tietty kaikkea joka ei skaalaudu resoluutioiden mukaan, kuten vaikka 3d mallit ym., mutta niiden osuus muistinkäytöstä on hyvin pieni.
Miksi?
Millä perusteella? Nyt on kyllä taas sen tason matematiikkaa ja toisten puolesta ajattelua, että huh.
Tekstuurien koot menee suunnilleen tuolla mallilla. Millä matematiikalla itse olet keksinyt että 6 gigaa ei riitä 1440p pelaamiseen?
No kun en ole sanonut. Näytätkö minulle missä muka olen.
Tässä ainakin implikoit että ’leikattu’muistin määrä olisi jotenkin ongelmallinen jos 6000 sarjan 5700xt vastine ei olisi vähintään 1440p kortti.
En implikoinut yhtään mitään. Minä totesin, että 6000 sarjan kortti samassa hintasegmentissä on nopeampi. 5700 XT ei ole 1080p pelaamiseen tarkoitettu, vaan 1440p pelaamiseen tarkoitettu. Aivan samalla tavalla nopeampi kortti on sitten lähtökohtaisesti kykenevä vähintään samalla tasolla, todennäköisemmin 4k tasolla.
No tämä on mielenkiintoista kuulla. Avautuminen vain avautumisen vuoksi, sen sijaan että sillä yrittäisi ilmaista mitään, on aika turhaa ajanhukkaa kaikille osapuolille, kuten tässäkin ketjussa ollaan nyt (taas) havaittu.
6 gigaa riittää loistavasti 1440p pelaamiseen. 4k pelaamiseen taas löytyy varmasti siihen paremmin soveltuvia malleja.
Muistimäärän kasvattaminen ei nosta nopeutta kuin tilanteissa joissa se loppuu kesken. Luultavasti tuotteen ostaa sellaiset henkilöt jotka arvosteluiden perusteella pitävät sitä hintaluokassaan teho/hinta suhteeltaan hyvänä omassa käytössään. Teho/hinta suhteen kannalta on parempi tehdä tuotteesta edullisempi kuin lisätä siihen ominaisuuksia jotka eivät vaikuta sen suorituskykyyn tyypillisissä käyttötarkoituksissa.
Ja siksi arvostelujen perusteella kukaan pelaaja ei osta RTX 3090 näytönohjainta. Tai oikeasti tiedät ettei se mene niin todellisuudessa. Harvassahan ne ovat jotka haluaa juuri riittävän.
Aivan, juuri kukaan pelaaja ei osta RTX 3090 näytönohjainta ja nimenomaan sen surkean teho/hintasuhteen takia. Steamin tilastoista voitaneen parin vuoden päästä nähdä kuinka se on saavuttanut muutaman promillen markkinaosuuden, jos edes ikinä päätyy top100 listalle.
2080Ti on suositumpi Steam tilastoissa kuin esim. Rx5700XT
En yllättyisi jos 3090 kipuaisi lähelle 2080Ti lukemia.
2080ti myös antoi enemmän tehoa 2080 verrattuna kuin mitä 3080 vs 3090 maksaen suhteessa vähemmän.
Eiks nää ala olemaan jo luokkaa et kuuluu väittelyosastoon?!
*Montakos promillea enemmän sillä testilampaiden tuotteella rtx2080ti olikaan siellä tilastoissa… olisit sen nyt linkannu samalla ku joriset turhan päivästä p**** tähän jatkoks…
Juuri ja juuri vaikka on ollut melkein vuoden pidempään myynnissä.
NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti
0.91%
+0.03%
AMD Radeon RX 5700 XT
0.88%
+0.08%
Lisäilinkin jo tuohon että 3080 syö 3090 myyntejä varmasti reippaasti joten myynnit saattaa olla 2080Ti selvästi maltillisemmat.
OT: Oikeesti, ja ko. herra(oletettu) sai tästä tehtyä ISON numeron
Onhan se totta että pienestä ojasta se isokin puro kasvaa..
Vähemmän yllättäen, kun toisessa on n. kaksinkertainen teho/hinta.
Se on TGP ei TDP
esim.300w TDP ohjain kuluttaa todellisissa mittauksissa enemmän kuin 300w TGP ohjain.
Koska TGP on Total Graphics Power.
Tuo ei vaan ainakaan aina pidä paikkaansa. Ja siitä on vielä äärimmäisen moderni RDNA2 esimerkki tulossa markkinoille.
Xbox Series X:ssä on 16GB gddr6:sta 320bit väylässä ja toteutus tietty se, että osassa väylistä on pienemmät muistipiirit.
Samoin esim. Ipad pro:ssa on 128-bit lpddr4x muistiväylässä 6GB muistia.
Ts. Todennäköisesti AMD voisi suht pienellä vaivalla mahdollistaa muistimäärän skaalaamisen 1GB tarkkuudella, joskin sen lisämuistin väylänopeus olisi sitten rajallisempi.
Kerro se Nvidialle ja AMD:lle joka ilmoittaa tehonkulutuksesta termillä TDP.
AMD ilmoittaa kortin tehon TBP:na (Typical Board Power).
(Ensimmäisimmän käden lähde)
Korjasin vain tuota sinun tietoasi joka oli väärä.
Josta voidaankin vetää johtopäätös että se on kohtuu sama millä termillä sitä kutsutaan, kunhan ymmärretään mistä on kyse. Eli tehonkulutusta mittaavasta termistä.