
Kaupallinen yhteistyö: Arvomme osallistuneiden io-techin käyttäjien kesken HyperX:n 960 gigatavun kokoisen ulkoisen Savage EXO -SSD-aseman.
Asema sopii esimerkiksi tiedostojen siirtoon ja säilyttämiseen PC- ja Mac-tietokoneilla sekä Xbox One- ja Playstation 4 -pelien säilyttämiseen ja asemalta ne myös latautuvat nopeammin. Kyseessä on 56 grammaa painava 3D TLC -NAND-piirejä käyttävä asema, joka käyttää USB 3.1 Gen 2 Type C -liitäntää. Asema on saatavilla 480 ja 960 gigatavun kapasiteetilla ja arvonnan palkintona on isompi malli.
Osallistu arvontaan vastaamalla kommentteihin uutisen kommenttilomakkeella tai TechBBS-foorumin kautta, mihin käyttöön asema sinulla menisi?
Osallistumisaika päättyy 26. joulukuuta klo 23:59. Voittajalle ilmoitetaan henkilökohtaisesti profiilista löytyvään sähköpostiosoitteeseen ja yksityisviestillä. Jos arvonnan voittajaa ei tavoiteta kahden viikon kuluessa, arvonta suoritetaan uudelleen.
Onnea arvontaan ja kyseisen ulkoisen SSD-aseman löydät mm. Verkkokauppa.comin valikoimista.
Tallentaisin sinne hauskoja kissavideoita
Pelien ja videoiden siirtoon ja tallentamiseen.
Datan säilytykseen ja kuljetukseen (ssd ei helpolla hajoa).
Verkkoasemaksi.
Elvistelisin kavereille nopeasta assusta!
Elokuvalevyks, vähä nopeemmi liikkuis data ku perus ulkoselta etana kovolta :tup:
Varmuuskopiointiin.
Varmuuskopiointi levyks
Kai tuosta uusi backup-asema tulisi edellisen hitaan 5v vuotta vanhan mekaanisen tilalle.
Pelien tallennukseen/asennukseen.
varmuuskopio/siirtoasemaksi
Menisi ihan pelilevyksi, koska alkaa koneesta tila loppumaan. Jos tämän voittaisin, osuisi voitto erinomaiseen saumaan, koska en joutuisi ostaa uutta levyä.
Aluksi varmaan menisi backup-asemaksi. Myöhemmin uuden konebuildin myötä saattaisin myös laittaa sisältä löytyvän m.2 aseman uuteen buildiin ellei se silloin olisi jo liian tärkeä backup-käytössään.
Varmuuskopiointiin
Nykyisestä kokoonpanosta tallennustila lopussa, ja tämä asema tulisi toimimaan valokuvien yms. säilytyspaikkana.
Kuvien säilytykseen.
Eiköhän tuo menisi omassa käytössä tiedostojen väliaikaistallennustilaksi. Myös varmaan asettaisin tuonne Windows 10 ja Ubuntun asennustiedostot, saisi tarpeen tullen asentaa->tuo kyllä toimii nykyisilläkin usb-tikuilla.
Varmuuskopioksi läppärille
Olisi tarvetta PS4:n kaveriksi, pelit kaipaavat lisätilaa.
Asennuslevyksi
Pelilevyksi tulisi.
Kuvien varmuuskopiointiin ja siirtoon.
Kuvat tuonne ennenkuin vanha savikiekko kosahtaa
Valokuvat pc:n ja puhelimien välillä
Lähinnä valokuvien säilytykseen.
Playstation 4 kaveriksi ehdottomasti.
Valokuvien säilytykseen, mikäli ei tule pelikonsolia hommattua; sellaisen kaveriksi oikeastaan vielä mukavampi ois. Kuvien latautumista voi tovin odotellakin.
Lisätilaksi peleille
Siirto ja/tai varastolevyksi.
Töllöön.
Pitkälti samaan mitä muillakin, eli datan väliaikaiseen säilytykseen kuljetuksien ajaksi.
Puhelimen varmuuskopiointiin
Arpalipukkeiden skannausten taltioimiseen.
Backupin backupiksi.
Jynkkyä maksimit
Kotivideot laittaisin tuonne:rolleyes:, näppärä ottaa mukaan ja näyttää ystäville.
Läppärin pelit tuonne
Kyllähän tuo kelpaisi tiedostojen säilyttämiseen sekä siirtelyyn.
Eiköhän tuolle käyttöä olisi tiedostojen siirtelyssä koneiden välillä
Läppärille lisätilaksi
Läppärille lisätilaksi
Varmuuskopiointiin ja peleille.
Asentelisin pelejä maksimit.
Asentaisin siihen Windowsin MacBookin pelikäyttöä varten.
Varmuuskopiointi ja muu säätäminen
Pelejä lisää
Tiedostojen säilyttämiseen
Varmaan peleille, kannettavan kaveriksi (onneton tallennustila valmiiksi ja ilman huomattavaa rahallista panostusta ei voi sisälle lykätä isompaa asemaa).
Kuvat/video/yleinen backup.
Peleihin.