
Aprillipäivänä io-techissä julkaistu uutinen kehitteillä olevasta uuden sukupolven uutiskeräimesta sai innostuneen vastaanoton TechBBS-foorumin käyttäjien keskuudessa.
Monet ilmaisivat tukensa projektille ja kehitysehdotuksia nykyisiä paremmasta uutiskeräimestä alkoi suorastaan tulvia palauteketjuun. Palautetta on seurattu aktiivisesti ja kiinnostavimmat ehdotukset on laitettu korvan taakse.
Nyt vuorossa on uutiskeräimen nimen paljastus, joka on rbot.fi tai tuttavallisemmin Robotti.
”rbot.fi tulee reagoimaan ennennäkemättömällä tavalla lukijoita harhaanjohtavaan klikkiotsikointiin ja muutenkin sisällön suodattamiseen. Mobiilikäytettävyyteen tullaan panostamaan erityisesti ja käytettävissä tulee olemaan alusta alkaen vaalea ja tumma teema ”, kommentoi io-techin Sampsa Kurri uutiskeräin 2.0 -projektia.
Uutiskeräimen kehitys etenee aikataulussa ja julkinen beta-testi on suunniteltu alkamaan toukokuussa. Olemme luoneet innokkaimmille uutisaddikteille mahdollisuuden ilmoittaa sähköpostiosoite postituslistallemme, jossa tulemme kertomaan ensimmäisenä julkisen beta-testin käynnistymisestä.
Kaikkien sähköpostiosoitteensa postituslistalle ilmottaneiden kesken arvomme AMD:n vielä julkaisemattoman Radeon-näytönohjaimen ja kolme io-techin himoittua Make ATK Great Again -t-paitaa. Arvonta suoritetaan 10. toukokuuta 2017 ja voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
rbot.fi löytyy myös sosiaalisesta mediasta eli Facebookista ja Twitteristä.
Käy ilmottautumassa beta-testiin: rbot.fi
Osallistu rbot.fi-uutiskeräimen kehityskeskusteluun TechBBS-foorumissa.
Hienoa! Selvitit että palvelua ei ole vielä julkaistu.
Yez! |o/, osasin minäkin jotakin kertoa, ettei siellä ole mitään… Vitsit vitseinä, mutta vakavasti puhuen, koskakohan tämä aukeaa? Minä ehdin muumioitua ja toivottavasti aukeaa jo silloin, kun ensi viikolla torstaina lähden Hollantiin neljäksi päiväksi.
Malttia vielä hetki.
Meillä on todella erilainen käsitys "hetkestä".
Ja meillä on todella erilainen käsitys "toukokuusta". 😉
Mitä luulet käyttäjien kannalta hyvin tärkeälle "ensivaikutelmalle" käyvän, jos julkaisu olisi kovin keskeneräinen? Uskon ettei rbot betassa ole tarkoituksena säikäyttää 50% käyttäjistä ensimmäisen 10 klikin aikana jollain bugi helvetillä. Itse uskon että käynnissä on jo jokin pieni priva beta, ja tämä on viivästyttänyt julkaisua. Toinen vaihtoehto on hyvin hämärä porilainen huumori ja julkaisu on aluperinkin suunniteltu tapahtuvan 31.05.2017 klo 23.59.59.
Päivitellääs vähän tilannetta. Aikataulullisesti ollaan hieman jäljessä siitä mitä alunperin tarkoitettiin. Tämä johtuu täysin allekirjoittaneesta, koska valitettavasti perheessäni tuli vakava sairaus ja siitä syystä minun piti hetkeksi muuttaa prioriteetteja. Tilanne on kuitenkin jo normalisoitunut ja asiat taas etenevät.
Tällä alalla mikään ei ole valmis aikataulussa, perhe on tärkeämpi vaikka jollain onkin muurahaisia housuissa.
Hyvää jaksaa kyllä odottaa 🙂 Mieluummin "When it's done" mentaliteetilla kuin että tungetaan "it compiles, publish it!" raakiletta jota sitten spagettikorjataan seuraavat pari vuotta.
Pidetään se perhe kuitenkin aina siellä prioriteettilistan ykkösenä 🙂
En tiedä onko tätä keskustelua käyty jo, mutta miten rbot meinaa suhtautua klikkiotsikoihin. Hieno ominaisuus olisi jos käyttäjät voisivat oikolukea klikkiotsikon klikinsäästäjätyyliin joka sitten näkyisi originaalin otsikon rinnalla tai alkuperäinen korvautuisi kokonaan tällä oikoluetulla otsikolla mikäli klikinsäästäjää olisi upvotettu tarpeeksi.
Juurikin näin :kahvi:
Tosin tähän pitäisi tarvittaessa ehtiä reagoida aika nopeasti jos jotkut saavat päähänsä tehdä jonkun "fiksun" muuntelun R&T/ylilauta tyyliin mitä sitten jopa sadat ryntäävät kannattamaan.
Kumpaa teemaa käyttäisit -kyselyn tulokset:
139 ääntä
31,0%
309 ääntä
69,0%
Uusi kysely linjoilla :kahvi:
Vaihtoehdot oli vähän sitä luokkaa, että eiköhän tuo ylihuomenna viimistää ilmesty "in your face" meiningillä.
Seuraavaksi veikkaus pystöön tarkasta päivästä ja kellon ajasta. Lähimmäs veikanneiden kesken voi vaikka arpoa io-tech mukin. 🙂
31.5.2017 klo 23:59 aika lähellä voittoa :kahvi:
Veikkaan 31.5.2017 klo 23:59:cigar2: Osoitteen palkinnolle saa yyveena.
Veikkaan, että aikomus toteuttaa tämä vielä toukokuun puolella on hyvä, mutta joku menee vikaan (yhteys lagaa tmv.) ja julkaisu tapahtuukin 01.06.2017 klo 00:00
No mie sit veikkaan 31.5.2017 klo 23:58 tai ennen. Eli jos tulee tuolloin tai ennen nii osun lähimmäks, jos kello 23:59 nii myrkky voittaa ja jos sen jälkee nii JormaMela. Muut ei saa enää osallistua koska kaikki ajat on veikattu jo.
201705301934
Korjasin :kahvi:
Klikkasin linkkiä koska oli niin retardi otsikko lehdessä, ettei teidän muiden tarvitse: "Tiger Woods kärysi ratista Jupiterissa"
-> "Woods pidätettiin Jupiter Islandilla Floridan osavaltiossa."
Rbot, auta nyt eli heti…
Paljonkohan rbotia odottavia on eksynyt sivulle? Veikkaan, että tosi paljon.
EDIT: Kannattaako lisätä io-tech-sivusto sinne mukaan? Luulen, että olette harkinneet ja päättäneet.
Riittääkö usko rbot.fi betan alkamiseen toukokuussa?
Kyllä
Nimittäin myös ensivuonna on toukokuu 😉
Rbot.fi sivulle on ilmestynyt laskuri.
rbot.fi
Ei mulla muuta :kahvi:
Eipä tässä seuraavana yönä nukuta ollenkaan tätä odotellessa. :darra:
Hieno laskuri toukokuun loppuun 😀
Hetken ehdin jo innostua..
Voi wittu
:ssmoke:
Jännät on paikat. TODO listalla vielä monta riviä, mutta countdown lähenee loppuaan.
Ketonen & Myllyrinne – Koodaaja
Siitä vähän taustamusiikkia..
:snod:
Rbot.fi sivuille on nyt päivitetty laskuriin uusi aika, valitettavasti laskurin alkuperäinen aikataulu ei toteudu 🙁
rbot.fi
:lol::kippis:
:sworried::sworried::sworried::sworried::sworried:
On se kumma että @Sampsa tulee ensiksi ja vie tunnin laskurista pois, mutta sitten alkaa kuitenkin jännäämään lopputulosta. 😀
Joo, saas nähä meneekö sivut nurin :rolleyes:
Tunti vain ja kirkkaat värikuvat sain….. vai miten se mainos aikanaan menikään. 😀
Toivotaan, että on käyttökelpoinen palvelu! Pääsee sitten heti vaihtamaan rbotin vakiouutiskerääjäksi. :rolleyes:
Joskohan se Vegaki ilmestyis sit samalla, tätäköhän ne on ootelleet o_O
Luvattiinko seki arpoa palkinnoksi? Kovia palkintoja, seuraavaks luvataan yhden Riesineistä.
Half life kolmonen kans
Noh, kyllä tässä nyt rupeaa olemaan siinä mielessä paletti kasassa että saadaan ensimmäinen beta julkaistua että joku tuntuma voidaan antaa ulospäin.
Ominaisuuksien suhteen vielä on kuitenkin _todella paljon_ tehtävää, sekä uutislähteitä, kategorioita jne tullaan lisäilemään. Kuten todettu, niin ensimmäinen beta kyseessä josta asiaa viedään eteenpäin.
Ei Roomaakaan päivässä rakennettu..
Kaveri ressaa 24h postponee, ku ite väännän yli vuoden myöhästynyttä projektia. :comp:
Edit: olikin minuutteja, eikä tunteja :cigar2:
:btooth: Mitäs tämä on?
E: Ja nyt puskee 503 service temporally unavailable.
E: Ja nyt näkyy! :tup:
Its alive!
katso liitettä 22157
Täällä ainakin näkyy jo.
IT'S ALIVE!!1!11!