Samsung julkaisi Galaxy Unpacked -tilaisuudessaan uuden sukupolven Galaxy Book-, Book Pro- ja Book Pro 360 -kannettavien lisäksi myös kevyemmän pään pelikannettavan. Galaxy Book Odyssey noudattaa yhtiön pelinäytöistä tuttua linjaa paitsi nimessä, myös kannettavan kannen logossa.
Galaxy Book Odyssey on varustettu Galaxy Bookin tapaan 15,6-tuumaisella FullHD LCD-näytöllä. Prosessoriksi on valittavissa Intelin 11. sukupolven Core i5 tai i7 ja näytönohjaimeksi NVIDIAn GeForce RTX 3050 tai 3050 Ti. Erillisnäytönohjaimet ovat matalan TDP:n ”Max-Q” versioita. Prosessorin tueksi on tarjolla 8-32 Gt LPDDR4X-muistia ja maksimissaan teratavu tallennustilaa. Sekä muistit että tallennustila ovat käyttäjän päivitettävissä jälkikäteen.
Pelikannettava tukee Wi-Fi 6- ja Bluetooth 5.1 -yhteyksiä ja on varustettu myös gigabitin verkkoliittimellä. Tietokoneen kyljistä löytyy kaksi USB Type-C- ja kolme USB 3.2 Type-A -liitäntää, HDMI-liitin, microSD-kortinlukija, 3,5 mm:n kuuloke/mikrofoniliitin ja jo edellä mainittu RJ45-verkkoliitin. Kannettavan kaiuttimet tukevat Dolby Atmos -tilaääniä ja sormenjälkilukija on upotettu osaksi virtapainiketta. Samsungin omana erikoisuutena kannettava tukee Galaxy Tab S7- ja S7+ -taulutietokoneiden käyttöä kakkosnäyttönä.
Samsungin pelikannettavan strategiset mitat ovat 356,6 x 229,1 x 17,7 mm ja 1,85 kg. Sen akun kapasiteetti on 83 wattituntia ja laturina toimii 135 watin USB Type-C -laturi. Kannettavaa ei ole vielä listattu kotimaan verkkokaupoissa, mutta yhdysvalloissa Galaxy Book Odyssey hinnat lähtevät 1399 dollarista.
Lähde: Samsung
Taas vain FullHD LCD Näyttö.
Postimerkin kokoisella näytöllä harvemmin onkaan järkeä suuremmille resoluutioille, etenkin ottaen huomioon kuinka köykäinen näytönohjain on. Pelikannettavistahan on siis kyse.
Pointti oli lähinnä, että jo tonnilla saa paremmankin näytön läppärin markkinoilta.
Mahdollisesti mutta mitään 2160p näyttöä läppäriin ei kannata odottaa jos näytönohjain ei kykene pyörittämään mitään peliä kyseisellä resoluutiolla. 1500€ saisi sitten jonkun asus g14 Zephyruksen, jossa näyttö on parhaimmillaankin vissiin "vain" 1440p -kykenevä. Näyttö tosin tulee valmiiksi kalibroituna.
No just vähän aikaa sitten sai 1119 eurolla Lenovo Legion Pro:ta 2560×1600 resolla, RTX 3060 130w
Joo hyvä diili raudan puolesta, mutta jos haluaa oikeasti parempaa näyttöä ja merkittävästi parempaa prossua niin tuosta Zephyus g14 ei voi kyllä paljoa parantaa muuta kuin näytönohjainta. Himopelaamiseen on sitten eri vehkeet.