
Asus ROG Swift OLED PG27AQDM on varustettu samalla LG:n valmistamalla 27-tuumaisella OLED-näyttöpaneelilla kuin aiemmin testaamamme LG:n UltraGear 27GR95QE-B, mutta se on suositushinnaltaan 100 euroa kalliimpi (1199 vs 1299 €).
Asus tarjoaa LG:n näyttöön verrattuna pelaajahenkisempää ulkoasua, selvästi kirkkaamman paneelin ja ongelmattomamman käyttöönoton ja käyttökokemuksen suoraan myyntipakkauksesta. Suurimpana heikkoutena ovat HDMI 2.0 -standardin näyttöliittimet, jotka tukevat maksimissaan 120 hertsin virkistystaajuutta, kun ne LG:ssä ovat uudempaa 2.1-versiota ja mahdollistavat 240 hertsin virkistystaajuuden käytön DisplayPortin lisäksi myös HDMI:n kautta.
Hyvää
- Mustan taso oikeasti mustaa, lähes ääretön kontrasti
- Laadukas paneeli värien ja väritarkkuuden osalta
- Toistaiseksi kirkkain testaamistamme OLED- ja QD-OLED-paneeleista kirkkain
- Korkea virkistystaajuus
- Erittäin alhaiset viiveet ja erittäin vähäinen liikesumeus korkeimmalla virkistystaajuudella
- Jalustassa hyvät säätömahdollisuudet
Huonoa
- HDMI 2.0 -näyttöliitännät
- Korkea hinta
Asuksen vastine vuoden 2023 OLED-pelinäyttöjen odotettuun 27-tuumakokoon on ROG Swift OLED PG27AQDM, joka käyttää samaa LG:n OLED-paneelia kuin aiemmin testaamamme LG UltraGear 27GR95QE-B. Asus lupaa OLED-näyttönsä yltävän 1000 nitin HDR-kirkkauteen ja värintoiston kattavan 99 prosenttia DCI-P3-väriavaruudesta alle kahden Delta E -arvon kera. Vasteajan valmistaja lupaa olevan LG:n näytöstä tutut vaivaiset 0,03 ms. Asus on asentanut näytön sisuksiin jäähdytyssiilin ja se mainostaa 5 % alhaisempaa lämpötilaa verrattuna kilpailijoiden 27-tuumaisiin OLED-paneeleihin.
Tutustumme tässä artikkelissa tuttuun tapaan näytön ominaisuuksiin ja suoritimme sille kattavat mittaukset ja testit. Vertaamme Asuksen näyttöä etenkin LG:n UltraGear 27GR95QE-B:hen, koska näytöissä on käytössä sama paneeli ja ne ovat hinnoiteltu samaan reilun tuhannen euron hintaluokkaan.
Näytön ominaisuudet, rakenne ja OSD-valikko
Asus ROG Swift OLED PG27AQDM on siis varustettu LG:n 27-tuumaisella tasaisella OLED-paneelilla, jonka natiiviresoluutio on 2560×1440 ja maksimivirkistystaajuus 240 hertsiä. Virkistystaajuuden synkronoinnista huolehtii AMD Freesync Premium ja se on myös G-Sync -yhteensopiva näyttö. Näytön hinta Suomessa on artikkelin kirjoitushetkellä alkaen noin 1200 euroa.
Näytön ominaisuudet
- Paneelin tyyppi: OLED
- Paneelin koko: 27″
- Paneelin kaarevuus: –
- Natiiviresoluutio: 2560×1440
- Virkistystaajuus: 240 Hz
- DisplayHDR: HDR10
- Vasteaika: 0,03 ms (GtG)
- Ulkomitat (ilman jalustaa): 60,5 x 35,1 x 5,0 cm
- Paino (jalustalla): 6,9 kg
- VESA-seinäkiinnitys: 100 x 100 mm
- Virkistystaajuuden synkronointi: AMD FreeSync Premium & VRR (HDMI 2.0) & NVIDIA G-Sync Compatible
PG27AQDM:n paneelissa on mattapinta, jolla on pyritty ehkäisemään heijastuksia ja näytön takaosassa on RGB-valaistu ROG-logo. Valmistajan omien sanojen mukaan näytön ulkoasu on cyberpunk-henkinen.
Jalustan muotoilu ja materiaalit mukailevat Asuksen lippulaivapelinäyttöjen jalustoja. Alaosan kolmijalka on metallia, runko-osa on päällystetty muovilla ja jalustan alaosan valolla voidaan heijastaa valmiita tai itse tehtyjä kuvia pöydän pintaan. Näytössä on 100×100 Vesa-kiinnitysstandardi ja virransyötöstä vastaa pienikokoinen ulkoinen virtalähde.
Jalustasta löytyy kattavat säätömahdollisuudet eli sen kallistuskulma on +20 asteesta -5 asteeseen, kääntökulma 30 astetta molempiin suuntiin ja korkeussäätöä löytyy noin 11 cm verran sekä pivot eli näytön saa käännettyä pystyyn.
Näyttöliittiminä on kaksi HDMI 2.0- sekä DisplayPort 1.4 DSC -näyttöliitin. Lisäksi näytöstä löytyy 3,5 mm:n kuulokeliitäntä, kaksi USB Type-A 3.2 -liitintä sekä USB Type-B -liitin. Koska käytettävissä on vain HDMI 2.0 -näyttöliitännät, joilla maksimi virkistystaajuus puolittuu 120 hertsiin, on PC-pelikäytössä järkevin ratkaisu käyttää DisplayPort-liitäntää.
Näytön OSD-valikoissa voidaan liikkua näytön takaosasta löytyvällä pienellä ohjaustikulla ja kahdella painikkeella tai vaihtoehtoisesti voidaan käyttää Asuksen Display Widget Center -ohjelmistoa.
Näytöstä löytyy neljä erilaista työkalua kuvan kiinnipalamisen ehkäisemiseksi. Tämän lisäksi OLED-paneelia viilentevä jäähdytyssiili. Tästä huolimatta kuvan kiinnipalamisen riski on olemassa samoin, kuten kaikkien OLED- ja QD-OLED-paneelien kanssa, joka kannattaa huomioida näyttöä ostaessa. Asus tarjoaa OLED-näytöilleen kahden vuoden takuun.
Mittaus- ja testitulokset
Asus ROG Swift OLED PG27AQDM on tehtaalla kalibroitu ja mukana toimitetaan kalibrointiraportti. Kaikki testit on ajettu testien aikaan tuoreimmalla firmware-versiolla, joka tämän artikkelin kirjoitushetkellä oli MCM103.
Näytön eri mittaukset suoritimme SpyderX Elite- ja Xrite i1 Display Pro -näytönkalibrointilaitteiden avulla. Kaikki muut mittaukset suoritettiin SpyderX Elitellä paitsi kontrastisuhde, kirkkaus ja mustan taso, joissa käytettiin i1 Display Prota ja DisplayCAL-ohjelmistoa tarkempien tuloksien saavuttamiseksi. Mittaukset ovat suoritettu kalibroimattomalle näytölle eli kuvastavat sitä mitä kuluttaja paketista saa.
OLED-paneelin kohdalla mittasimme myös kirkkauksia eri kokoisilla valkoisilla ikkunoilla. Tähän mittaukseen käytimme NVIDIAn LDAT-työkalua.
Lisäksi uutena hankintana näyttötestien mittalaitteisiin ostimme OSRTT- eli Open Source Response Time Tool -laitteen, jonka on kehittänyt Andrew McDonald TechTeamGB:stä. Nimensä mukaisesti OSRTT mittaa näyttöpaneelin viivettä.
HUOM! Tehdasasetuksista poiketen mittaukset on tehty Asuksen näytöstä löytyvä Uniform Brightness -tila käytössä, joka rajoittaa maksimikirkkauden tietylle tasolle, jolla se pysyy samana valaistavien pikselien määrästä huolimatta. Jos tila ei ole päällä, mittalaitteemme antamat tulokset esimerkiksi väritarkkuudesta eivät ole kohdallaan. Sama ilmiö havaittiin aiemmissa testeissä myös toisen Asuksen OLED-paneelillisen näytön kohdalla (PG42UQ).
Kirkkaus
PG27AQDM:n mitattu maksimikirkkaus SDR-tilassa 100% valkoisella ikkunan koolla oli 304 cd/m², kun Uniform Brightness -tila oli kytkettynä päälle ja tällä tuloksella se on toistaiseksi io-techissä testatuista OLED- tai QD-OLED-paneeleista kirkkain.
Kun Uniform Brightness ei ole päällä, kirkkaus oli ikkunan koosta riippuen 271 – 560 cd/m² ja kuten graafista on nähtävissä, muissa io-techissä testatuissa OLED- ja QD-OLED-näytöissä Uniform Brightnessia vastaava tila on käytössä aina SDR-tilassa. Maksimikirkkaudeksi HDR-tilassa mittasimme 1080 cd/m², kun ruudun koko on 10 % tai alle. Näin ollen myös HDR-tilan maksimikirkkaus oli PG27AQDM:n kohdalla testijoukkomme toistaiseksi paras.
Värintoistoalue
PG27AQDM kattoi testeissämme 100 % sRGB-, 92 % AdobeRGB- ja 97 % DCI-P3-väriavaruudesta, ollen väriavaruuden osalta testiemme kärkipäätä, tasoissa samalla paneelilla varustetun LG Ultragear 27GR95QE-B:n kanssa.
Gammavastaavuus
Gamma-arvolla säädetään harmaasävy- ja RGB-arvot näytölle sopiviksi. Oikein säädettynä pienet sävyerot erottuvat toisistaan mahdollisimman hyvin. Yleensä PC-näyttöjen tehdasasetus on pyritty saamaan mahdollisimman lähelle arvoa 2,2.
PG27AQDM:stä löytyy 5 eri asetusta gammalle, jotka mittaustemme perusteella olivat jokainen 0,1 alakanttiin eli oletus gamma 2.2 mitattiin arvoon 2,1.
Väritarkkuus
Näytön väritarkkuus on erityisen tärkeää kuvien ja videoiden käsittelyssä. Delta-E-arvolla kuvataan numeerisesti kahden värin eroavaisuutta. Yleisesti ottaen Delta-E-arvon ollessa alle 3, voidaan todeta näytön toistavan värejä riittävän tarkasti ja jälkituotannossa kalibroinnin tavoitteeksi otetaan 2 tai alle. Arvon ollessa yksi tai pienempi, väriero ei ole ihmissilmällä havaittavissa.
PG27AQDM:n väritarkkuuden keskiarvoksi mitattiin 1,28 Delta-E, suurimpana poikkeamana keltainen väri yli 5 Delta-E:n poikkeamalla. Samalla paneelilla varustettuun LG:n 27GR95QE-B:n verrattuna väritarkkuus oli Asuksessa parempi.
Väritasaisuus
Väritasaisuudessa suurin poikkeama mitattiin paneelin vasempaan alareunaan yli 3 Delta-E:n arvolla. Väritasaisuus oli kokonaisuudessaan melko hyvällä tasolla, mutta se jäi hieman LG:n 27GR95QE-B:n tasaisuudesta.
Valotasaisuus
Myös valotasaisuudessa suurin poikkeama oli paneelin vasemmassa alareunassa 9 % poikkeamalla ja myöskään valotasaisuudessa PG27AQDM ei yltänyt LG 27GR95QE-B:n tasolle. Sekä valo- että väritasaisuuden heikommat tulokset saattavat johtua Asuksen näytön suuremmista kirkkauksista.
Tehonkulutus
Mittasimme tehonkulutusta seinästä Cotech EMT707CTL -mittarilla näytön täydellä kirkkaudella, kun taustana oli valkoinen taustakuva. PG27AQDM:n maksimikirkkaudeksi mitattiin 61 wattia, joka oli 11 wattia enemmän kuin LG:n 27GR95QE-B:llä.
Katselukulmat
Näytön katselukulmaksi luvataan 178 astetta.
Viive
Kuvasimme näyttöä ns. pursuit-camera-tekniikalla UFO-testissä selvittääksemme paneelin pikselien vasteajan mahdollisesti aiheuttavat liikesumeudet.
OLED-paneelin nopea vasteaika ja 240 hertsin korkea virkistystaajuus yhdessä muodostivat erittäin tarkan kuvan liikesumeutta mitatessa. Alemmilla virkistystaajuuksilla liikesumeutta oli huomattavasti enemmän, mutta nopean pikselivasteajan ansiosta ns. häntimistä ei juuri ollenkaan.
OSRTT (Open Source Response Time Tool)
Uusin hankintamme näyttötestien mittauslaitteisiin on OSRTT eli Open Source Response Time Tool. Laitteen on kehittänyt ja käsin rakentanut Iso-Britannialainen Andrew McDonald TechTeamGB -sivustolta ja se on nykyisin käytössä monilla näyttötestaajilla. OSRTT:n avulla voidaan mitata näyttöpaneelin viivettä ja sen ohjelmisto tuottaa tuloksista helppolukuisia lämpökarttoja ja lisäksi myös tarkempi yksittäisten tulosten tarkastelu onnistuu interaktiivisessa graafissa.
Vasteajat olivat mittauksissa OLED-paneelille tyypillisesti todella pieniä. Tiukalla toleranssilla (RGB 5) mitatuissa viiveissä lämpökartat loistavat vihreänä kautta linjan kaikilla mitatuilla virkistystaajuuksilla. PG27AQDM:n vasteajaksi mitattiin 0,92 millisekuntia kaikilla virkistystaajuuksilla ja ilman minkäänlaista huomattavaa yli- tai aliampumista.
Myös sisääntuloviiveen osalta tulos oli huippuluokkaa eli keskiarvoltaan 2,1 millisekuntia.
Vasteaikojensa ja sisääntuloviivensä osalta PG27AQDM menee vertailutaulukkomme kärkeen 0,9 ms vasteajalla ja 2,1 ms sisääntuloviiveellä.
HUOM! Jatkotesteissä löydettiin bugi Asuksen ROG Swift OLED PG27AQDM -näytön firmwaresta liittyen Adaptive Sync -ominaisuuteen ja sen valintaan.
Kun Adaptive Sync on pois päältä, näytön input lag on reilu 8 ms ja kun se on päällä input lag laskee on noin 2 millisekuntiin. Ennen testejä päivitimme firmwaren uusimpaan (MCM103) ja samalla myös näyttö resetoituu automaattisesti tehdasasetuksille.
Resetin jälkeen Adaptive Sync on vakiona päällä eli input lagin PITÄISI olla noin 2 millisekuntia, mutta jos ennen resettiä Adaptive Sync on ollut pois päältä, on input lag reilu 8 millisekuntia. Kun Adaptive Sync kytketään pois päältä on input lag edelleen 8 millisekuntia, mutta kun se kytketään uudestaan päälle input lag laskee vihdoin 2 millisekuntiin.
1) Emme tiedä, miksi input lag on 8 millisekuntia Adaptive Sync pois päältä ja 2 millisekuntia Adaptive Sync päällä
2) Emme tiedä, miksi tuo 8 millisekunnin input lag kulkeutuu tehdasresetin jälkeen Adaptive Sync päällä -tilaan, jos Adaptive Sync on ollut pois päältä ennen resettiä
Bugi on joka kerta toistettavissa ja raportoitu Asuksen kontaktille.
Käyttökokemukset
Asus ROG Swift OLED PG27AQDM oli suoraan myyntipaketista tehdasasetuksilla ja sisäänasennetulla firmware-versiolla täysin käyttökunnossa, toisin kuin LG:n 27GR95QE-B:n kohdalla törmättiin isompiin ongelmiin, jos firmwarea ei ollut päivitettynä tai aluksi edes saatavilla.
Oletuksena näytön Uniform Brightness -tila ei ole käytössä ja mittaustemme perusteella näytön vasteajat olivat tällöin heikommat (Average Perceived Time 0,92 vs 7,44 ms) ja paneeli ampui värejä yli etenkin kirkkaaseen valkoiseen mentäessä. Tämän vaikutus ei kuitenkaan käytännön testaajaamme (Sampsa) omissa PUBG-pelisessioissa häirinnyt, mutta jos vasteajat ovat itselle lähellä sydäntä, kannattaa siis mittausten valossa Uniform Brightness -tila kytkeä päälle ja rajoittaa SDR-tilassa kirkkaus noin 300 cd/m² tasolle.
Tekstin lukeminen oli OLED-paneelin alipikseliasettelun takia samalla melko kehnolla ja suttuisella tasolla kuin muidenkin testaamiemme OLED-paneelien kohdalla, joten näyttöä voi suositella lähinnä pelikäyttöön, johon se on pääasiassa tarkoitettukin. Siinä missä kehuimme LG:n 27GR95QE-B:n kattavia ja hyvin sijoitettuja liitäntöjä, PG27AQDM:n kohdalla liitännät ovat sijoitettu perinteisesti näytön alaosaan ja HDMI-näyttöliitäntöinä on vain vanhempaa 2.0-versiota, jolloin niiden kautta ei pystytä saavuttamaan näytön maksimivirkistystaajuutta eli 240 hertsiä vaan on tyytyminen 120 hertsiin.
Ulkonäkönsä puolesta Asuksen PG27AQDM tarjoaa enemmän pelaajahenkistä visuaalisuutta erilaisine RGB-valaistuksineen kuin LG 27GR95QE-B.
Loppuyhteenveto
Asus ROG Swift OLED PG27AQDM käyttää samaa LG:n 27-tuumaista OLED-paneelia kuin aiemmin testaamamme LG 27GR95QE-B eli se on pääpiirteittäin sama näyttö, mutta 100 euroa kalliimmalla 1299 euron suositushinnalla. 2560×1440-resoluutio, 240 hertsin virkistystaajuus ja OLED-paneeleille tyypilliset erittäin pienet viiveet tekevät siitä monelle pelaajalle unelmanäytön, mutta valitettavasti kalliilla noin 1200 euron hinnalla se myös jää toistaiseksi unelmaksi valtaosalle pelaajista.
Molempien näyttöjen jalustat ovat varustettu kattavilla säätömahdollisuuksilla, mutta Asuksen jalusta on hieman laadukkaamman oloinen ja siinä on enemmän pelaajahenkisiä RGB-valaistuksia. Koska kyseessä on sama näyttöpaneeli, molempien näyttöjen väriavaruudet ja väritarkkuudet olivat suurin piirtein samalla viivalla, mutta Asuksen paneeli on huomattavasti kirkkaampi sekä SDR- että HDR-tilassa. Mahdollisesti tästä johtuen Asuksen näytön väri- ja valotasaisuudet eivät aivan yltäneet LG:n näytön tasolle. Myös viiveet ovat molemissa hyvin alhaisia, mutta Asuksen vasteajat olivat hieman matalammat ja yleisesti tasaisemmat. Molempien näyttöjen kohdalla puhutaan kuitenkin hyvin pienistä viiveistä, joita käytännön testaamisella on hyvin vaikea erottaa. LG:n näytössä liitännät ovat kattavammat ja sisältävät HDMI 2.1 -näyttöliittimet, siinä missä Asuksen näytössä on vain HDMI 2.0 -versiot.
LG:n Ultragear 27GR95QE-B:hen saa lisää kirkautta valikoista kytkemällä Smart Energy Saving -virransäästötilan pois päältä ja lisäksi testeihimme toimitettu näyttö oli varustettu vanhalla firmware versiolla, joka rampautti 120 hertsin pakotuksella näytön käyttöä huomattavasti. Kyseinen bugi on nyt korjattu uusimmassa firmwaressa, mutta näytön ostajan pitää tiedostaa asia ja firmware on syytä ehdottomasti päivittää ennen käyttöönottoa. Asuksen PG27AQDM taas oli suoraan paketista otettuna valmis toimintaan ilman ylimääräistä säätöä.
Hyvää
- Mustan taso oikeasti mustaa, lähes ääretön kontrasti
- Laadukas paneeli värien ja väritarkkuuden osalta
- Toistaiseksi testaamistamme OLED ja QD-OLED -paneeleista kirkkain
- Korkea virkistystaajuus
- Erittäin alhaiset viiveet ja erittäin vähäinen liikesumeus korkeimmalla virkistystaajuudella
- Jalustassa hyvät säätömahdollisuudet
Huonoa
- Rampautetut HDMI 2.0 -näyttöliitännät
- Korkea hinta
Mieli tekisi hankkia, mutta on vaikea hyväksyä, että 1200€:n näytöllä teksti on suttuista, eikä siis sovellu yleiskäyttöön. Harmi, pitänee varmaan katsella M27Q-X:n suuntaan.
Tuo tekstin suttuisuus kannattaa itse todeta, onko häiritsevää. Sen huomaa kyllä selvästi ja on sellainen seikka joka artikkeleissa mainitaan.
8 ms sisääntuloviive on tämän tason pelinäytössä aika surkea tulos. Itse pitäisin näytön viivettä pikemminkin huonona puolena enkä hyvänä. Itseasiassa tuo tulos on niin korkea että epäilisin testivirhettä (väärä virkistystaajuus, HDR jäänyt päälle tms.?) tai viallista näyttöä. Taitaa kuitenkin olla sama paneeli kuin LG:n näytössä?
Ajoin testin useampaan kertaan kun ihmettelin myös tulosta ja noin se vaan oli. Virkistystaajuudet ja muutkin on kunnossa.
Todella hämmentävä tulos. Tuon luulisi olevan puhtaasti softabugi, ehkä toteutuu vain testatulla kuvatilalla tms.?
Hieman mietityttää myös tuo selvästi LG:tä kovempi kirkkauden repiminen paneelista. Luultavasti palaa nopeammin kiinni.
Nopealla katsauksella Displayninjalla OSTTR (ei Pro) mitattuna input lag 4,53 ms ja techporn.ch OSTTR Prolla (joka käytössä myös meillä) mitattuna reilu 14 ms:
ASUS PG27AQDM Review 2023: Everything You Need To Know
http://www.displayninja.com
ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM Review | TechPorn
http://www.techporn.ph
Testikonfiguraatiot riippuu tekijästä, mutta meillä tosiaan LG:n 2,3 ms vs Asuksen 8,2 ms mitattu samoissa olosuhteissa.
Löysin vielä yhden vertailukohteen: HardwareUnboxedin(monitors unboxed) testeissä (09:25) LG 2,6 ms ja Asus 2,5 ms. Heidän testimetodista en osaa sanoa.
Kuten @Sampsa tuossa jo totesi, niin tosijaan mittalaitteet, softat, näytön asetukset ja firmwaret näihin vaikuttaa, joten suora vertailu muiden testeihin on vähän nii ja näin.
Joka tapauksessa henkilökohtaisesti väittäisin, että kun puhutaan alle 10ms sisääntuloviiveistä, ettei niillä ole juurikaan merkitystä kasuaalipelaajalle. Itse laittaisin enemmän painoarvoa vasteajoille. Makuasioita tietysti.
Sen verran vielä tuosta meidän viivemittauksesta, että se on otettu tehdasasetuksin, mutta Uniform Brightness kytkettynä päälle. Otanta on 100 mittauksen keskiarvo ja testi on ajettu kahdesti samalla tuloksella.
Näyttäisi myös Samsung G8:ssa olevan teidän mittaukset (16.8ms) selkeästi hitaammat kuin Monitors Unboxedilla (3.6ms), eli jokin olennainen asetus teillä eri? Noin isojen erojen takia kannattaa jo tutkia testimetodit/asetukset ettei anna väärää tietoa.
Tässä videossa vuodelta 2019 sanovat että heillä on Patreonin kautta joku insinööri "tehny ite" niille hyvän laitteen ja softan jolla mittaavat input lagia. Eli voi varmaan sanoa ettei ole mitenkään vertailukelpoinen minkään muun testisivuston kanssa jos vielä samat metodit käytössä.
Siksi olikin tärkeää että ovat mitanneet molemmat näytöt (asus ja LG) samalla metodilla kuten Sampsa tuossa mainitsikin. Vaikka testimetodi onkin eri heillä kuin io-techillä niin tuollaisen 2,5 ms vs 8 ms eron luulisi näkyvän olettaen että metodi ei ole täysin kelvoton. Mitä nyt nopeasti vertailin rtings.com sivun tuloksiin niin aika samaa luokkaa näyttävät olevan, joskin joissain tuloksissa on kyllä jopa parin millisekunnin eroja. Rtings on testannut tuon LG:n näytön, muttei vielä tätä Asuksen näyttöä. Ovat kuitenkin ostaneet sen jo testaattavaksi joten mielenkiinnolla odotellaan mitä he saavat tulokseksi.
Sivuhuomiona tuo HWU on muuttanut ainakin vasteajan mittausmetodinsa sittemmin eikä tuon sun linkkaaman videon tuloksista yksikään ole listattuna tuossa uudemmalla videolla joten voisin olettaa etteivät he enään käytä tuota vuoden 2019 laitteistoa viiveen mittaukseen. En ymmärrä mikseivät he selvästi ilmoita mittauslaitteistoaan videon kuvauksessa tms…
katso liitettä 1097364
Kun Adaptive Sync on pois päältä, näytön input lag on reilu 8 ms ja kun se on päällä input lag laskee on noin 2 millisekuntiin.
Ennen testejä päivitimme firmwaren uusimpaan (MCM103) ja samalla myös näyttö resetoituu automaattisesti tehdasasetuksille.
Resetin jälkeen Adaptive Sync on vakiona päällä eli input lagin PITÄISI olla noin 2 millisekuntia, mutta jos ennen resettiä Adaptive Sync on ollut pois päältä, on input lag reilu 8 millisekuntia. Kun Adaptive Sync kytketään pois päältä on input lag edelleen 8 millisekuntia, mutta kun se kytketään uudestaan päälle input lag laskee vihdoin 2 millisekuntiin.
1) Emme tiedä, miksi input lag on 8 millisekuntia Adaptive Sync pois päältä ja 2 millisekuntia Adaptive Sync päällä
2) Emme tiedä, miksi tuo 8 millisekunnin input lag kulkeutuu tehdasresetin jälkeen Adaptive Sync päällä -tilaan, jos Adaptive Sync on ollut pois päältä ennen resettiä
Bugi on joka kerta toistettavissa ja raportoitu Asuksen kontaktille.
—
Tässä päivitetty input lag -testikaavio Asuksen näytöllä eli LG ja Asus kutakuinkin tasoissa input lagin osalta:
katso liitettä 1097360
katso liitettä 1097363
katso liitettä 1097364
Kun Adaptive Sync on pois päältä, näytön input lag on reilu 8 ms ja kun se on päällä input lag laskee on noin 2 millisekuntiin.
Ennen testejä päivitimme firmwaren uusimpaan (MCM103) ja samalla myös näyttö resetoituu automaattisesti tehdasasetuksille.
Resetin jälkeen Adaptive Sync on vakiona päällä eli input lagin PITÄISI olla noin 2 millisekuntia, mutta jos ennen resettiä Adaptive Sync on ollut pois päältä, on input lag reilu 8 millisekuntia. Kun Adaptive Sync kytketään pois päältä on input lag edelleen 8 millisekuntia, mutta kun se kytketään uudestaan päälle input lag laskee vihdoin 2 millisekuntiin.
1) Emme tiedä, miksi input lag on 8 millisekuntia Adaptive Sync pois päältä ja 2 millisekuntia Adaptive Sync päällä
2) Emme tiedä, miksi tuo 8 millisekunnin input lag kulkeutuu tehdasresetin jälkeen Adaptive Sync päällä -tilaan, jos Adaptive Sync on ollut pois päältä ennen resettiä
Bugi on joka kerta toistettavissa ja raportoitu Asuksen kontaktille.
—
Tässä päivitetty input lag -testikaavio Asuksen näytöllä eli LG ja Asus kutakuinkin tasoissa input lagin osalta:
katso liitettä 1097360
katso liitettä 1097363
Voidaan siis olettaa, että saman tyyppistä ongelmaa esim. Samsung G8 mittauksissa? Oliko sen kanssa Adaptive Sync päällä? Teillä ei liene näyttöä enää jotta asiaa voisi tutkia?
Aina kannattaa kyseenalaistaa niin saadaan saadaan tutkiva journalisti töihin.

Ei voida olettaa. Kyseessä on kaksi täysin eri valmistajan näyttöä, täysin erilaisella softatoteutuksella ja sama bugi/ongelma tuskin on tuossa Samsungin näytössä, mikä tässä Asuksessa oli. Ei voida enää jälkikäteen asiaa testata.
En tarkoittanut suoraan Adaptive Synciin liittyvää, vaan yleensäkin jotain input lagiin vaikuttavaa ongelmaa selvästi oli. Mutta jos ei ole mahdollista tutkia niin se siitä.
Erityisen nihkeitähän tällaisesta tekee se, että mittaamattahan se nyt on tuollaista 2ms<> 8ms eroa liki mahdoton huomata. Kun näytön asetusten kanssa kuluttaja kikkailee koittaen kaikkea, kenties lopulta resetoiden, niin saattaa helposti jäädä tuollainen harmillinen lisälatenssitila päälle kenties jopa hamaan tappiin. Koska onhan se nyt sääli, jos tällaisen huippumonitorin maksimipotentiali jää käyttämättä vaikka puhuttaisiin suhteellisen marginaalisista eroista.
Olisi mielenkiintoista nähdä saako LG 27" vastaavasta samaa sekoilua irti adaptive sync asetuksen päälle/pois/factory reset naputtelulla.
Tuo meidän OSSRT Pro osaa mittauksessa eristää pelkän näytön eli on display input lagin, en ole nyt ihan varma mutta syntyisikö se adaptive syncin korkeampi input lag jo näytönohjaimessa ja renderöintijonossa eikä näkyisi enää pelkän näytön input lagissa(?) . Joka tapauksessa jos mietitään että pelaa kilpailullisia FPS pelejä niin se adaptive sync jätetään pois päältä, nyt tämän Asuksen tapauksessa jostain kumman syystä siinä vaihtoehdossa on tämä ylimääräinen 6ms viive, joka käytännössä on minimaalinen mutta silti.
ASUS ROG Swift OLED PG27AQDM Review | TechPorn
http://www.techporn.ph
Hänen kuvaus bugista ei ihan se mitä selostin hänelle ja miten me se tulkittiin ja tuossa aiemmin selostettiin.
Mitäs mieltä olette näistä mattapintaisista näytöistä vrt. Niihin ”Glossyihin” mitä löytyy QD-Oled näytöistä?
EDIT:
Nonni, alkaa aueta. Liittyy "FreeSync Brightness Flickering" -ilmiöön. Ei välkyttele, kun vaihtaa winukasta 120Hz virkistystaajuuden. Täytyy tutkia lisää…
Ei tullut meidän lyhyehkön testisession aikana vastaan ja näyttö on jo palautettu, joten en pysty enää testailemaan. Näyttö oli käytössä sekä minulla, että Sampsalla jonkin aikaa, eikä kumpikaan törmännyt vastaavaan.
Suosittelen kokeilemaan toisella näytönohjaimella, uusin firmware päivitetty näyttöön? Jos ei noilla auta niin näyttö takuuseen, mitään vilkkumisia tai sirinöitä ei tosiaan havaittu eikä sellasia kuulu ilmetä.
Kiitoksia vastauksista @Sampsa ja @mehari .
Näytön firmware päivitetty ja tehdasasetukset palautettu, mutta välkyntä jatkuu. En usko vian olevan GPU:ssa, sillä Odyssey G7 toimii normaalisti samalla kortilla 240Hz virkistystaajuudella FreeSync päällä. Asensin Winukankin uusiksi, varmuuden vuoksi.
Ostin näytön teidän arvostelun perustella ja se on kyllä hieno peli, poislukien välkyntä ja sirinä – taisi nyt vaan osua maanantaikappale käsiin. Reklamaatiota täytyy laittaa vetämään.
Viety Jimmsille – "yllättäen" näytöstä ei löydy vikaa. Kelat eivät inise (Ei varmaan teollisuushallissa kuulukaan mitään) eikä näyttö välky.
Onneksi on videot otettu talteen.
On erittäin vaikea uskoa, että vika on omassa Radeonissa, sillä Odyssey G7 ei flickeröi 240Hz virkistystaajuudella FreeSync päällä. Ja tässä puhutaan nyt flikkeröinnistä windowsin työpöydällä, eikä mistään LFC:n potkuista Frame droppien takia tai tietyillä harmaan sävyillä OLED:lle tyypillisestä flickeröinnistä (liittyen Gamma-arvoihin).
Yli 15 vuotta Jimms PC storen asiakkaana ja ensimmäinen RMA keissi -> metsään menossa.
Suosittelin tuossa aiemmin kokeilemaan toisella näytönohjaimella, kokeilitko? Omaan korvaan kuulosti näytönohjaimen aiheuttamalta.
Olisin kokeillut, jos löytyisi toinen kortti. Mitään oireilua ei Samsungin FreeSync Premium Pro sertifioidulla näytöllä ole vastaavilla asetuksilla, joten todella kummallista.
Tässähän tulee käymään niin, että vien seuraavaksi Radeonin verkkikseen takuuseen ja sieltä todetaan, että vikaa ei löydy ja saa maksaa kahteen puljuun tarkastusmaksut aiheettomista RMA keisseistä.
Kiitos kuitenkin kommenteista, kai tästä täytyy lähteä ihmettelemään jonkinlaista ratkaisua Jimmsin kanssa asiaan.
Onko sulla nuo molemmat näytöt kiinni, vai ootko testannut myös niin, että vain tämä Asus kiinni näytönohjaimessa? Mulla on G9 ja G7, ja molempien kanssa joutuu vähän kikkailemaan virkistystaajuuksia ja syncciä sun muuta, kun molemmat ovat kiinni näytönohjaimessa, kumpikin yksittäin sietää ihan mitä vaan asetuksia ilman minkäänlaisia vilkkumisiä tai sirinöitä.
Jos tuota vilkuntaa ja/tai sirinää ilmenee silloinkin kun pelkästään Asus on kytkettynä, sitte toki joko näytönohjain tai näyttö viallinen, ei siinä oikein vaihtoehtoja ole.
Tässä tapauksessa ollut vain 1 näyttö kiinni kerrallaan. Ostin tuon Asuksen korvaamaan G7:n ja tarkoitus oli laittaa vanha näyttö myyntiin. Eli kyllä tässä nyt jotakin on rikki ja mielestäni se on Asus, kun ongelmia ei Samsungilla ole Radeonin kanssa.
Winukkakin on lanattu uusiksi. Kaikki temput on tehty vian selvittämiseksi, mitä nyt omalla kalustolla on voinut tehdä. Ei sitä nykyhinnoilla viitsi pitää ylimääräistä näytönohjainta nurkissa tällaisia keissejä varten
Tässä tapauksessa ollut vain 1 näyttö kiinni kerrallaan. Ostin tuon Asuksen korvaamaan G7:n ja tarkoitus oli laittaa vanha näyttö myyntiin. Eli kyllä tässä nyt jotakin on rikki ja mielestäni se on Asus, kun ongelmia ei Samsungilla ole Radeonin kanssa.
Winukkakin on lanattu uusiksi. Kaikki temput on tehty vian selvittämiseksi, mitä nyt omalla kalustolla on voinut tehdä. Ei sitä nykyhinnoilla viitsi pitää ylimääräistä näytönohjainta nurkissa tällaisia keissejä varten
EDIT: ihan ymmärrettävästi siis luulit näyttöä vialliseksi varsinkin kun toinen näyttö toimii ok, mutta kerta Jimmsillä ei vilku niin ehkä se ei sitten viallinen ollutkaan.
EDIT: ihan ymmärrettävästi siis luulit näyttöä vialliseksi varsinkin kun toinen näyttö toimii ok, mutta kerta Jimmsillä ei vilku niin ehkä se ei sitten viallinen ollutkaan.
Voihan tuo yhteensopivuusongelmakin varmaan olla, mutta erikoista se olisi sillä:
AMD RX6900XT referenssimalli kyseessä
Testattu kaksilla eri WHQL Radeon ajureilla
ROG Swift on FreeSync Premium sertifioitu näyttö
Voihan tuo yhteensopivuusongelmakin varmaan olla, mutta erikoista se olisi sillä:
AMD RX6900XT referenssimalli kyseessä
Testattu kaksilla eri WHQL Radeon ajureilla
ROG Swift on FreeSync Premium sertifioitu näyttö