
Apple on esitellyt hetki sitten Wonderlust-tilaisuudessaan uudet iPhone 15 -sarjan älypuhelimensa. Mallisto koostuu tuttuun tapaan neljästä vaihtoehdosta: 6,1- ja 6,7-tuumaisesta versiosta perus- ja Pro-sarjan malleista. Tämän vuoden mallien ehkäpä merkittävin uudistus on Lightning-liitännän vaihtuminen USB-C-liitäntään. Perusmalleissa sen nopeus on USB 2.0 -tasoa ja Pro-malleissa 10 Gbit/s USB 3.2 gen 2 -tasoa. Kaikissa malleissa myös muotoilu on kokenut hienosäätöä pyöristetymmäksi ja kameratoteutusta on parannettu.
Uudet iPhone 15 Pro ja Pro Max tarjoavat titaanisen kehyksen ja värivalikoimaa on päivitetty materiaaliteemaan sopivaksi (luonnontitaani, sinititaani, valkotitaani, mustatitaani). Titaani on Applen mukaan 95 % kierrätettyä ja sisärunko 100 % kierrätettyä alumiinia. Edeltäjämallin teräsrunko oli siinä määrin painavampi, että paino on pudonnut molemmissa malliversioissa parisenkymmentä grammaa. Pro-mallien elinkaaren kannalta merkittävä parannus on viime vuoden iPhone 14 -malleihin esitelty välirunkototeutus, joka mahdollistaa nyt rikkoontuneen takalasin vaihtamisen ilman koko rungon vaihtamista. Tämä näkyy kuluttajille edullisempina huoltokuluina takalasin rikkoontuessa.
iPhone 15 Pro -mallit käyttävät uutta A17 Pro -järjestelmäpiiriä, jonka kehutaan parantavan prosessorisuorituskykyä 10 % , grafiikkasuorituskykyä 20 % ja tekoälysuorituskykyä kaksinkertaiseksi edelliseen sukupolveen nähden. RAM-muistin määrää Apple ei tuttuun tapaansa virallisesti paljastanut, mutta ohjelmistokoodista kaivetun tiedon mukaan sen määrä olisi kasvanut Pro-malleissa 8 gigatavuun. Pro Max -mallissa tallennustilan lähtötaso on nostettu 256 gigatavuun.
USB-C-liitäntä tukee Pro-malleissa 10 Gbit/s nopeutta ja mahdollistaa mm. korkean tarkkuuden videon tallentamisen suoraan ulkoiselle tallennusmedialle. Apple kuitenkin mainitsi, että täyden nopeuden hyödyntäminen vaatii sitä tukevan kaapelin käyttämistä, eli ilmeisesti maksiminopeuksille kykenevää kaapelia ei toimiteta Pro-mallien pakkauksissa. Apple tarjoaa verkkokaupassaan uutta USB-C Pro -kaapelia 79 euron lähtöhintaan. Ennakkohuhut, joiden mukaan täysi nopeus olisi käytössä vain Applen omalla kaapelilla, eivät ole vahvistuneet paikkansapitäviksi. Pro-malleissa täysin uusi ominaisuus on mykistyskytkimen korvannut Action-painike, jolla käyttäjä voi suorittaa erilaisia pikatoimintoja erilaisilla painalluksilla.
Kamerapuolella pääkameran objektiivia on parannettu uudella heijastuksia vähentävällä pinnoitteella. Pääkameralla on nyt myös käytössä uusi 24 megapikselin oletuskuvakoko ja kamerasovellus tarjoaa oletuksena sensorirajauksella tehtävät 24, 28 ja 35 mm:n polttovälit pääkameralta. Pro Max -malli on saanut uudet tetra-prismaa käyttävän telekameran, joka tarjoaa 5x polttovälin pääkameraan nähden. Ultralaajakulma sekä Pro-mallin 3x telekamera ovat pysyneet samoina.
iPhone 15 Pro & Pro Max tekniset tiedot:
- Fyysiset mitat:
- Pro: 146,6 x 70,6 x 8,25 mm
- Pro Max: 159,9 x 76,7 x 8,25 mm
- Paino:
- Pro: 187 grammaa
- Pro Max: 221 grammaa
- Rakenne: titaanirunko, Ceramic Shield -etulasi, erikoisvalmisteinen mattalasitausta, IP68 (6 metriä enintään 30 minuutin ajan)
- Näyttö:
- Pro: 6,1″ OLED-näyttö, 1179 x 2556, 460 PPI, 120 Hz, 2000 nit peak
- Pro Max: 6,7” 1290 x 2796, 460 PPI, 120 Hz, 2000 nit peak
- Apple A17 Pro -järjestelmäpiiri
- 2 suorituskyky-ydintä
- 4 energiatehokasta ydintä
- 6 grafiikkaydintä
- 16-ytiminen neural engine
- 8 Gt RAM
- 128 Gt (vain Pro), 256 Gt, 512 Gt tai 1 Tt tallennustilaa
- 5G (sub-6 GHz), jossa 4×4 MIMO, Gigabit LTE,
- Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC, Ultra Wide Band
- GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou ja NavIC
- Takakamerat:
- Pääkamera: 48 Mpix, 1,22 um pikselikoko, f1.78, 100% Focus Pixels, OIS
- Ultralaajakulma: 12 megapikselin ultralaajakulmakamera, 1,4 um pikselikoko, 120 asteen kuvakulma, f2.2, 100% Focus Pixels, makrokuvaus
- Telekamera:
- Pro: 12 megapikselin 3x-telekamera, 1,0 um pikselikoko, 77 mm kinovastaava, f2.8, OIS
- Pro Max: 12 megapikselin 5x-telekamera, 1,12 um pikselikoko, 120 mm kinovastaava, f2.8, tetra-prisma, sensor shift -vakautus
- 12 megapikselin etukamera, f1.9, Focus Pixels -tarkennus, Face ID -kasvojentunnistus
- USB-C 3.0, 20 watin pikalataus (50 % 30 min), 7,5 W Qi-langaton lataus, 15 W MagSafe
- iOS 17
iPhone 15 -perusmallien suurimpina mallikohtaisina uudistuksina ovat viime vuoden Pro-malleista tuttu Dynamic Island -näyttöreikä, uudistettu pyöristetympi muotoilu sekä uusi 48 megapikselin pääkamera, joka mahdollistaa myös häviöttömän 2x zoomin 12 megapikselin kuvakoossa.
Näyttökoot ovat pysyneet 6,1 ja 6,7 tuumassa ja resoluutiot muuttumattomina, mutta pistemäinen maksimikirkkaus on kasvanut Pro-mallien kanssa yhtenevään 2000 nitiin. Virkistystaajuus on valitettavasti edelleen 60 hertsiä. Järjestelmäpiiri on päivitetty viime vuonna esiteltyyn A16 Bionic -malliin ja RAM-muistia on epävirallisen ohjelmistokoodista peräisin olevan tiedon mukaan 6 gigatavua. Värivaihtoehtoja ovat pastellinsävyiset sininen, pinkki, keltainen, vihreä ja mustanharmaa.
iPhone 15 & 15 Plus tekniset tiedot:
- Fyysiset mitat:
- 15: 147,6 x 71,6 x 7,8 mm
- 15 Plus: 160,9 x 77,8 x 7,8 mm
- Paino:
- 15: 171 grammaa
- 15 Plus: 201 grammaa
- Rakenne: 75 % kierrätysalumiinirunko, Ceramic Shield -etulasi, värikyllästetty mattalasitausta, IP68 (6 metriä enintään 30 minuutin ajan)
- Näyttö:
- 15: 6,1″ OLED-näyttö, 1179 x 2556, 460 PPI, 2000 nit peak
- 15 Plus: 6,7” 1290 x 2796, 460 PPI, 2000 nit peak
- Apple A16 Bionic -järjestelmäpiiri
- 6 Gt RAM
- 128 Gt, 256 Gt, 512 Gt tallennustilaa
- 5G (sub-6 GHz), jossa 4×4 MIMO, Gigabit LTE
- Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, NFC, Ultra Wide Band
- GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, BeiDou ja NavIC
- Takakamerat:
- Pääkamera: 48 Mpix, 1,0 um pikselikoko, f1.6, 26 mm kinovastaava, 100% Focus Pixels, sensor shift -vakain
- Ultralaajakulma: 12 megapikselin ultralaajakulmakamera, 120 asteen kuvakulma, f2.4
- 12 megapikselin etukamera, f1.9, Focus Pixels -tarkennus, Face ID -kasvojentunnistus
- USB-C 2.0, 20 watin pikalataus (50 % 30 min), 7,5 W Qi-langaton lataus, 15 W MagSafe
- iOS 17
iPhone 15 -malliston ennakkomyynti alkaa 15. syyskuuta ja laitteet tulevat saataville viikkoa myöhemmin 22. syyskuuta. Laitteet toimitetaan Applen uusimmalla iOS 17 -käyttöjärjestelmällä. Laitteiden lähtöhinnat ovat Suomessa pääosin laskeneet edelliseen sukupolveen nähden ja ne ovat seuraavat:
- iPhone 15: 989 euroa (128 Gt)
- iPhone 15 Plus: 1139 euroa (128 Gt)
- iPhone 15 Pro: 1249 euroa (128 Gt)
- iPhone 15 Pro Max: 1499 euroa (256 Gt)
Mallistopäivityksen myötä Apple tiputti valikoimistaan pois mm. pienikokoisen iPhone 13 mini -mallin. Uusien iPhone 15 -mallien alapuolelle jäi edelleen iPhone 14 ja 14 Plus 889-989 euron lähtöhintaan, iPhone 13 769 euron lähtöhintaan sekä iPhone SE 549 euron hintaan.
Applen softatuen pituus on perinteisesti ollut erinomainen. Muuten tuo perusmalli (jos tonnin puhelinta voi edes perusmalliksi sanoa) onkin aika kädenlämpöinen esitys asiasta
Ja Apple-heitterit postaa näitä viestejä, jotka voisi jättää sinne Android-fani ketjuun
Voisiko joku laittaa nyt joku vielä kolmannen kerran ne perusmallin puutteet, jäi jotenkin epäselväksi.
Linkkaappa noi apple fanien hehkutukset, en tästä topikista löydä semmoisia
Jätetääs nämä fanihuutelut puolin ja toisin sitten taas kokonaan kirjoittamatta ja keskitytään keskustelemaan siitä asiasta, eli uusista tuotteista
Noniin, nyt mielenkiinnolla odottelemaan ymmärtääkö esim yle areenan sovellus applen raudan kanssa tuota adaptive-sync tekniikkaa. Areenan videothan ovat tunnetusti joko 25fps tai 50fps ja se on todella järkyttävää katseltavaa 60hz näytöltä. tök tök tök.
Hieno artikkeli taas kerran, kiitoksia Juha ja kumppanit.
Eipä tuota perusmallia ole mitään järkeä ostaakkaan kun hintaeroa on premiumiin 250€.
Mutta en kyllä itsekkään ymmärrä tuota 60Hz näyttöä, saisi ainakin 400€ ottaa hinnasta pois niin ehkä sen voisi sit jotenkin perustella.
Ja kyllä yritin laittaa palautteen tästä, mutta ei puhelimella jostain syystä onnistunut. Tuli jotain herjaa url laatikossa.
On se 250 euroa kuitenkin rahaa.
Olin itsekkin suhteellisen kultasilmä näyttöjen suhteen, mutta kännykässä 60 vs 120Hz ei kyllä tunnu kovin kiinnostavalta. Mulla on Ipadissa ja läppärissä 120Hz näytöt, mutta työpöydällä ja luurissa 60Hz. Ei ahdista niin paljon menoa, että jaksaisin murehtia asiaa kauheasti.
Kyllä, mutta se mitä sillä 250€ tuossa saa on niin paljon, että jos edes miettii normi 15 ostamista, niin sitten mieluummin kannattaa katsoa aikaisempia malleja kuten vaikka 14 pro joka on vain satasen kalliimpi kuin perus 15 taikka ostaa käytettynä joku muu malli.
Se 250e on isolle osalle käyttäjistä koko puhelimen hinta, joten se on oikeasti melkoinen summa varsinkin kun se pitäisi maksaa lisä ominaisuuksista joiden pitäisi olla vakiona jo tuossa tonnin perusmallissa
Lueppa seuraava viestini
Ne joille 250e on koko luurin hinta tuskin ovat iPhone markkinoilla.
Luepa tuo viestini loppuun asti
Eivät varmasti tosiaan ole, mutta tässähän oli suhteellisuuden taju rahan suhteen hukassa
Linkkiä vaan jakoon sitten.
En nyt ihan ymmärrä pointtiasi. Kritisoin perus 15 hintaa ja olen sitä mieltä, että kenenkään ei kyseistä puhelinta pitäisi ostaa. Jos on ostamassa uuden 15 niin sitten pro tai pro max, jos jotain halvempaa niin vanhempi malli tai käytetty.
Titaanista kestävämpi runko, mutta kuka tätä kaipaa tätä tai kenellä on ollut tämän kanssa ongelmia ? Kyllähän se näyttö se heikoin lenkki tässä on kestävuyyden suhteen.
Titaani varmasti kallimpaa kuin muut materiaalit, mikä tämän hyöty on ?
Toki titaanipuhelin kuullostaa hiton hienolta.
Aikaisemmin Pro-malleissa oli teräsrunko jonka takia prot olivat todella painavia. Nyt titaani sen takia että on yhtä kestävä mutta huomattavasti kevyempi kuin teräsrunkoinen.
Mutta rahan suhteellisuus riippuu varallisuudesta. 250e on monille tuossa konkurssissa jo melkein yhdentekevää. Varsinkin jos vaihtaa luuria 3-5v välein eikä joka (toinen) vuosi.
Sanoin, että sen 250e kallimman mallin ominaisuudet pitäisi olla jo tuossa perusmallissa eli mallistossa on turha puhelin eikä kenenkään pitäisi joutua maksamaan sitä lisähintaa niistä ominaisuuksista kuten ehdotit
Taikka hinnan pitäisi olla alhaisempi. Kyllähän nuo premium lippulaivat ovat maksaneet yli tonnin jo useamman vuoden monella valmistajalla ja ymmärrän kyllä niiden hinnan, mutta en ymmärrä että perusmalli maksaa tonnin kyseisillä ominaisuuksilla.
Omalla rahalla ostavaa kuluttajaa hieman tönitään tällä hinnoittelulla Pro:n suuntaan, jotta saa viimeisimmät himmelit
En usko että isommin, ellei kiina kiellä iPhonen myyntiä. Sama tarina kuitenkin koskee kaikkia valmistajia, parannukset on ollu jo vuosia kaikilla inkrementaalisia ja hinnat nousseet. Applen hinnat tässä julkaisussa pysyi jenkeissä samana ja Euroopassa jopa laskivat, joka on inflaatio huomioiden merkittävä asia.
Varmasti joskus ja tuota lausetta kun toistaa tarpeeksi kauan, tilastollisesti se osuu oikeaan jossain vaiheessa. Kontekstina siis se, että olen vuodesta 2008 asti ollut iPhone -käyttäjä ja joskus iPhone 5-6 paikkeilla alkoi nämä em. lauseen mukaiset arvailut, että konkassahan koko firma on kohta kun ei niitä luureja kukaan osta. Nyt, reilu 2,3 miljardia myytyä luuria myöhemmin, sama laulu jatkuu.
Kuten aiemmin totesin, minusta tuo perus 15 ja Plus ovat ihan kelvolliset spekseiltään, etenkin kun iOS:n saa kaupan päälle.
Kamerat karvalakeissa jäävät näytön ohella Pro malleihin, mutta niin pitääkin. Hinnoittelu ja ominaisuudet ovat työkaluja ohjata kuluttaja valitsemaan myyjän kantilta ns. oikein.
Myönnän, että olen tulossa vanhaksi/tai olen jo, mutta en ole hetkeen edes miettinyt karvalakin ostoa, nyt ensimmäistä kertaa ei harmittaisi 15 malliston kanssa.
Kamera voi kyllä olla lopulta ratkaiseva tekijä minkä perusteella päätös luisuu Pro -malliin ja näytön koko + akku heittää sen Maxin puolelle.
Vaikka itse en tuota USB:n nopeutta pidä millään lailla merkityksellisenä, niin täytyy muistaa että myös "tonnin" (julkaisuhinta) OnePlus 11 on myös vain USB2-nopeudet. Pitää mennä OnePlussallakin Pro-sarjaan kuten myös Samsungilla heidän pro-sarjaan eli S-sarjaan, jotta on USB3-nopeudet.
Tuo esimerkiksi ottamasi OnePlus 11 on nyt kuitenkin melkolailla poikkeus tuossa noin tonnin hintaluokassa, pääpiirteissään kyseisen hintaluokan puhelimista tuo USB3-tason tuki löytyy. Xiaomin 13 -sarja taitaa olla toinen, josta uupuu myös, Samsungilta, Motorolalta, Honorilta, Sonyltä, Asukselta yms löytyy tonniluokassa.
Totta. Samsungillakin se USB3 on tosin heidän pro-luokassa (S-sarja). A-sarja vertautuu enemmän iPhonen perusmalleihin, vaikka hinnassa onkin melkoinen ero.
Mallistot on jokaisen valmistajan omia markkinoinnillisia ryhmittelyjä, hinnan ja ominaisuuksien perusteella kuluttajat kuitenkin ne laitteensa aina pääpiirteissään valitsee, ei niin että ostanko Samsungin edullisemman A-sarjalaisen 400 eurolla vaiko Applen edullisemman perussarjalaisen 1000 eurolla.
Eiköhän seuraavassa iteraatiossa myös alemman pään luureihin tule tuo usb3 kun pro-mallin piiri siirtyy perusmalliin. Mielestäni toi on kyllä yksi hailee mikä se standardi siellä taustalla on, mutta toki nopeampi parempi jos kuvaa vaikka prores videoita.
Niin no, teknisesti videoiden katselussa videon toistonopeutta nopeammasta taajuudesta ei ole mitään hyötyä ellei samalla interpoloi videota näytön taajuudelle. Videotoistinhan yrittää muuten täyttää ne framet duplikoidulla sisällöllä, jotta saa toistonopeuden mätsäämään. Sitten jos interpoloi (joka vaatii jo jonkin verran tehoja ja kuluttaa akkua), niin vanhoista videoistakin voi saada esiin uusia puolia. Toisaalta voi tulla myös saippuaooppera-efektiä.
USB3-versiot mahdollistavat myös mm. Displayport-kuvaulostulon USB-C:n kautta, mikä ei USB 2.0:lla onnistu. Eli pelkästään siirtonopeuksista ei ole kyse.
Näillä menneisyyden naiiveilla horinoilla vaan ei ole mitään tekemistä nykytilanteen kanssa. Apple liikevaihdon lasku ilmoitettiin tämän vuoden kolmannella vuosineljänneksellä pahimmaksi sitten 2016 ja juurikin iPhonesta johtuen:
Lataa
http://www.reuters.com
Reaaliteetit on ne ettei uudet iPhonet tuo enää mitään arvoa kuluttajille ja innovaatio on pyöreä nolla. Se suurin etu mitä Applella on tulee softapuolelta ja siitä pääsee pääsääntöisesti nauttimaan aikaisempinkien mallien omistajana joten ellei ihmettä tapahdu niin me tullaan seuraavan 2-4v kuluessa todistamaan sekin että Applen on pakko laskea iPhonen hintaa. Korona ja Ukrainan sota vei maailman lamaan ja samalla Apple ahneuksissaan vei luuriensa hinnat absurdille tasolle joten jossain vaiheessa pitää vastata laskevaan kysyntään.
Kiinnostaa myös, mihin ihmiset yleensä käyttävät puhelimessa noita USB3-nopeuksia. Puhelimissahan on todennäköisesti gigabitin nopeuksiin yltävä 5G ja WiFi. Tiedostojen synkkaukseen on ohjelmia, jotka ovat paljon kätevämpiä kuin USB MS/MTP/PTP-kytkentä tietokoneelle. USB 2 tukee 384kHz/24bit-dacceja. Myös monet kännykkään kytkettävät USB-laitteet ovat USB 1.x tai 2. Ihan jo puhelinta piuhaan kytkettäessä ja USB-jakoa mountatessa se langaton protokolla on siirtänyt pari gigatavua dataa.
Niinpä. Mutta se mikä aina ihmetyttää, että miten ihmeessä Applen puhelimesta on tullut sellainen status symbooli, että velaksi pitää iPhone ostaa ja tinkiä kaikesta muusta elämässä. Joillekkin iPhone on yhtä pakollinen kuin kengät ja on aina välillä uutisoitu kiusaamisesta ja syrjinnästä jos jollakulla on Androidi (erityisesti USA:ssa). Varsinkin kun tuollainen stereotyyppinen trenditietoinen teini kuvaa vain instagrammiin, missä kuvat SVGA resoluutiolla, niin ei mitään moni huomaa oli käytössä A-sarjan Samsung tai puolentoistatonnin iPhone.
Molemmat tavalliselle kuluttajalle täysin yhdentekeviä ominaisuuksia. Tiedonsiirto Applen kuluttajasegmentissä tapahtuu Airdropilla ja kuva siirtyy Airplayllä. Pro-sarjassa on luonnollisesti tarvetta molemmille.
Kuvien videoiden siirtämiseen tietokoneelle, hotellin tv:n HDMI-porttiin kytkeminen, jotta voi katsoa jotain suoratoistopalvelua, usein lataan puhelinta pc:stä (en tiedä vaikuttaako nopeuteen onko puhelimessa 2 vai 3, kun kytkee koneen USB3-porttiin), puhelimen käyttäminen muistitikkuna eli voi siirrellä nopeasti isojakin tiedostoja parin koneen välillä yms.
Jos nyt antaa kuitenkin jokaisen kuluttajan ihan itse päättää, mitkä ominaisuudet näkee 1000 euron puhelimessa tarpeelliseksi. Fakta on, että ominaisuus olisi toteutettavissa ja se on toteutettuna useimmissa tuotteissa ko. hintapisteessä.
Njoo, ihan päteviä syitä. Sellainen huomio, että USB 3 ei sinällään vielä takaa että kuva siirtyy. Se on erillinen ominaisuus ja voi puuttua osasta USB 3 -puhelimia. Käytän itse työmatkalla läppäriä tuohon (johtuu myös paljon siitä että videoulostulo on ollut premium-puhelinten ominaisuus eikä minulla ole muita kuin Librem 5, jossa onnistuisi, jos ei olisi softatuesta kiinni). Vapaalla koitan ottaa kaiken irti lomakohteesta enkä nysvätä hotellissa. Mutta elämä on valintoja.
USB 3 voi vaikuttaa siihen, että data päällä peruslataus on 900 mA USB 2:n 500 mA:n sijaan. Kuitenkin jo USB2-puhelin voi ottaa erillisestä tyhmästä laturista 2000 mA, joten jos nopeaa latausta haluaa, niin ei välttämätön. Esim. minulla tässä pöydällä Odroidin "tyhmä" virtamittari, jonka USB-portista olen vuosia ladannut 2000 mA:lla ja 5,25 voltilla puhelimia.
Itse foliohattuna käytän avaimenperän USB-tikkua noihin siirtelyihin. Varmasti jollekin puhelin toimii myös.
Haavetasollahan tuo. Saat varmaan sen iPhonen UI:n sinne näytölle mutta tuskin sä sillä hirveesti officea ajat täysiä
Eikös elokuvien 24fps pitänyt olla se raja, jonka jälkeen ihmissilmä ei enää erota, että kyse on yksittäisistä kuvista eikä jatkuvasta liikkeestä?
Ainakin MKBHD:n videolla näyttäisi, että tuolla uudella napilla voi ottaa myös kuvia, kunhan siihen on valinnut kameran.
Kohdasta 9:42 eteenpäin, jos linkki ei avaa oikeasta kohdasta:
Samaa sanoisi MacRumours.
Softapäivitysten tuki kun on tähän asti lähinnä ollut sidonnainen RAM määrään, niin 15 Pro:lle voinee povata pari vuotta pidempään tukea.
iPhone 15 Pro and iPhone 15 Pro Max Feature Increased 8GB of RAM
http://www.macrumors.com