Alder Lake -koodinimelliset 12. sukupolven Core -prosessorit ovat jo virittäytyneet lähtökuoppiin kauppiaiden varastoissa uusien 600-sarjan emolevyjen rinnalla, valmiina hyppäämään hyllyille 4. marraskuuta. Z690-piirisarjan emolevykatsauksen vetää kokoon kenties parhaiten extreme-ylikellotukseen suunnitelluista tuotteistaan tuttu EVGA.
EVGA pyrkii paikkaamaan määrän laadulla ja sen valikoimasta löytyy ainakin aluksi vain kaksi 600-sarjan emolevyä: Z690 Dark Kingpin ja Z690 Classified. Kumpikin tukee luonnollisesti uusimpia teknoloigoita, kuten DDR5-muistit, PCIe Gen 5 x16 -liitäntä näytönohjaimelle ja Gen 4 x4 -M.2-liitäntöjä SSD-asemille.
Z690 Dark Kingpin on suunniteltu murskaamaan maailmanennätyksiä ylikellotuksen saralla. Tämä näkyy muun muassa vain kahtena muistipaikkana; ylimääräiset kammat ovat ylikellottaessa vain tiellä ja madaltamassa kellottuvuuspotentiaalia. Emolevyn virransyöttö on 21-vaiheinen ja sen piirilevy peräti 10-kerroksinen. Myös maltillisempia kellottelijoita on ajateltu lisäämällä emolevylle erilliset nimenomaan AIO-nestecoolerien pumpuille suunnitellut virtapinnit. Kuten Dark-nimestä joku on saattanut jo tulkitakin, RGB-valaistusta emolevyltä on turha etsiä.
Z690 Classified paikkaa Dark Kingpinin suurimmat puutteet tuomalla emolevyn mallinimen RGB-valaistuna I/O-paikkojen viereen ja yhtiön logon näytönohjaimen yläpuolelle. Myös Classifiedin piirilevy on 10-kerroksinen, mutta prosessorin virransyöttö on karsittu 19-vaiheiseksi. EVGA kieltäytyy myöntämästä tai kieltämästä tukea jopa 128 gigatavulle DDR5-muistia.
EVGA nostaa lisäksi esille uuden EVGA Elite X1 -sovelluksen, joka on suunniteltu sen emolevyjen hallintaan. Sovelluksesta löytyy helppokäyttöiset ylikellotusmahdollisuudet, tietokoneen elinten toimintaa tarkkaileva välilehti ja paljon automatiikkaa. Voit tutustua yhtiön emolevyihin tarkemmin EVGA:n verkkosivuilla.
katso liitettä 718276
Gigabytellä taisi olla viime genissä pari lankkua joissa noin tehtiin
Asuksella on 2700e maksava emolevy
Dark Kingpin jatkoon! Sen verta tyylikäs on.
Kyllä kelpais, saanti on varmaan kiventakana.
Tarvii harkita päivitystä uskollinen evga käyttäjä tälläkin hetkellä