Phanteks on julkistanut Eclipse-tuoteperheeseensä uuden G500A-miditornikotelon, joka on valmistajan mukaan suunniteltu jäähdyttämään uusimman sukupolven prosessorit ja näytönohjaimet. Uutuus asettuu mallistossa kesällä julkaistun G360A-mallin yläpuolelle ja on seuraaja vajaa 2,5 vuotta vanhalle P500A-mallille.
Kotelo käyttää yrityksen aiemmista A-loppuisista malleista tuttua verkkoetupaneelia, joka Phanteksin mukaan takaa sekä hyvän ilmavirran että pölysuodatuksen. Sama verkkomateriaali on käytössä myös kotelon irrotettavassa kattopaneelissa. Kotelon ulkoasua on kohennettu etupaneelin ja virtalähdesuojuksen reunaan sijoitetuilla A-RGB-valonauhoilla.
G500A on melko suurikokoinen miditornikotelo ja sen sisään mahtuu jopa E-ATX-emolevyt (280 mm leveyteen asti), 435 mm pitkät näytönohjaimet sekä jopa 250 mm pitkät ATX-virtalähteet. Kaapeleille on varattu useita tarranauhakiinnikkeitä sekä saranoidut peitepaneelit kotelon oikealla kyljellä. Näytönohjaimen pystyasennussarja on saatavissa lisävarusteena.
Jäähdytinyhteensopivuus luvataan etupaneelissa aina 420 mm kokoon sekä katossa 360 mm kokoon saakka. Kotelon jäähdytyksestä huolehtii vakiona kolme etupaneeliin asennettua 140 mm M25 D-RGB PWM -tuuletinta. Kaikkiaan koteloon mahtuu yhteensä seitsemän 120 tai 140 mm tuuletinta. Prosessoricoolerin maksimikorkeus on 185 mm.
Phanteks Eclipse G500A:n tekniset ominaisuudet:
- Ulkomitat: 240 x 500 x 515 mm (L, K, S), tilavuus 42,3 litraa
- Paino: 10,53 kg
- Materiaali: Teräs, karkaistu lasi
- Etupaneelin liitännät: USB-C 3.2 Gen 2, 2 x USB 3.0 Type-A, Mikrofoni- ja kuulokekomboliitin, virtapainike, D-RGB-tilapainike ja -väripainike
- Yhteensopivat emolevyt: mini-ITX, microATX, ATX, E-ATX (max. 280 mm)
- Levypaikat: 2 x 3,5” + 9 x 2,5” (3,5″ paikkojen määrä laajennettavissa 10:een)
- Laajennuskorttipaikkoja: 7
- Näytönohjaimen maksimipituus: 435 mm
- Prosessoricoolerin maksimikorkeus: 185 mm
- Virtalähdepaikka: ATX (max. pituus 195 tai 250 mm asemapaikkojen sijoittelusta riippuen)
- Tuuletinpaikat: 3 x 120 / 140 mm edessä, 3 x 120 / 140 mm katossa, 120 / 140 mm takana, mukana 3 x 120 mm D-RGB PWM -tuulettimia
- Jäähdytinpaikat: 360 / 420 mm edessä, 280 / 360 mm katossa, 120 mm takana
Eclipse G500A tulee saataville mustana ja valkoisena A-RGB-tuulettimin, mustana Performance-versiona neljällä valaisemattomalla tuulettimella sekä mustana Fanless-versiona ilman tuulettimia. Suomessa G500A on listattuna ainakin Jimm’sin valikoimissa vajaan 150 euron lähtöhintaan. D-RGB-mallien hinnat ovat vajaa 180 euroa.
No niin etupaneeli ilman USB 2.0 😀
Ehkä tämä on kuitenkin vähän väärä kohde "räntille", kun Phanteks on yksi niistä valmistajista jotka sentään on kehittänyt uusia ominaisuuksia ja toteutuksia tähän kokoluokkaan
Kommenttini koskee nimenomaan tätä Eclipse -mallistoa, josta jo 2016 muropaketin aikaan olet tehnyt arvostelun ja mitään merkittävää uudistusta ei ole sittemmin näissä tapahtunut. Kotelo näyttää edelleen aivan samalta pl. RGB -lisäykset. Tulkitkoon "rantiksi" ken tahtoo, mutta minusta ko. mallisto näyttää jo auttamattoman vanhanaikaiselta ja kaipaisi kasvojenkohotusta.
Nopealla vilkaisulla 6 vuotta sitten testaamani P400S näyttää toki ulkoisesti samankaltaiselta, mutta jos koteloiden ominaisuuksia lähtee tutkimaan, niin G500A on ensinnäkin kokoluokaltaan suurempi kotelo ja toisekseen ominaisuuksiltaan ja rakenteeltaan aika paljon kehittynyt. Se on sitten toinen juttu jos kyseisiä uudistuksia ei itse arvosta, mutta eroa ja kehitystä on kyllä tapahtunut. Aiheellista kritiikkiä voisi kohdistaa osuvammin moneen muuhun valmistajaan, jotka ovat valmistaneet samaa lähes bulkkitoteutusta eri etupaneeleilla monen vuoden ajan ilman mitään todellista kehitystä.
Vertaisin tätä lähinnä P500A:n, johon nähden muutama pieni parannus on tullut.
Näköjään tuulettimetkin on saatu vaihdettua, nuo P500A:n mukana tulevat PH-F140SK:t olivat kyllä surkeita.
Phanteks teki silloin 6 vuotta sitten ilmankierroltaan huonon P400S:n. Se oli jopa niin huono, että Phanteks oli pakotettu innovoimaan ja sieltähän tuli aikoinaan paras airflow-kotelo P400A.
Tuota kannattaa verrata kuitenkin tähän:
data-unfurl="true" data-result-id="344172" data-url="https://www.jimms.fi/fi/Product/Show/181895/ph-ec360atg_dbk02/phanteks-eclipse-g360a-ikkunallinen-miditornikotelo-satin-black" data-host="www.jimms.fi" data-pending="false">
class="link link--external fauxBlockLink-blockLink"
target="_blank"
rel="nofollow noopener"
data-proxy-href="">
Phanteks Eclipse G360A, ikkunallinen miditornikotelo, Satin Black – 99,90€
data-onerror="hide-parent"/>
http://www.jimms.fi
Vähän on parannuksia, kyllä, mutta iteratiivisia pikkujuttuja ja hinta on sitten melkein kaksinkertainen.
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä