AMD on esitellyt tukkureille ja jälleenmyyjille lähivuosien Ryzen-prosessoreiden julkaisuaikatauluja ja koodinimiä järjestämässään tapahtumassa, josta tiedot ovat nyt vuotaneet julki. Joukossa on jo entuudestaan tuttuja ja täysin uusia koodinimiä.
Ensi vuonna uuteen Zen 2 -arkkitehtuuriin perustuvat ja Globalfoundriesin 7 nanometrin viivanleveydellä valmistettavat Ryzen-työpöytäprosessorit on nimetty Matisse-koodinimellä. Raven Ridgen eli grafiikkaohjaimella varustetun Ryzen APU-piirin seuraaja on puolestaan Picasso.
Nykyiset Ryzen Threadripper -prosessorit päivitetään tänä kesänä ensin Zen+:aan eli käytössä on Ryzen 2000 -sarjan työpöytäprosessoreissa käytettävät optimoidulla 14 nanometrin prosessilla valmistetut Pinnacle Ridge -piisirut. Ensi vuonna Threadripper päivittyy Zen 2 -arkkitehtuuriin ja 7 nm:iin ja prosessorin koodinimi on Castle Peak.
Vuonna 2020 on odotettavissa siirtyminen 7 nm+ valmistusprosessiin ja optimointipäivitys, jota AMD kutsuu mitä ilmeisimmin Zen 3:ksi. Matisse-työpöytäprosessorin seuraaja on koodinimeltään Vermeer ja Picasso-APU-piirin seuraaja puolestaan Renoir. Zen 3 -sukupolven Threadripperille ei ole toistaiseksi annettu muuta koodinimeä kuin NG HEDT eli Next Generation High-End Desktop.
Kaikki uudet Ryzen-työpöytäprosessorit ja APU-piirit tulevat käyttämään nykyistä AM4-prosessorikantaa ja Threadripper-prosessorit puolestaan TR4-kantaa.
Tänä vuonna AMD yksinkertaistaa prosessorivalikoimaansa ja supistaa prosessorimallien lukumäärän yhdeksästä kuuteen. Huhtikuussa julkaistavia 2. sukupolven Ryzen 2000 -sarjan 8- ja 6-ytimisiä prosessoreita tulee myyntiin neljä kappaletta ja neliytimisiä Raven Ridge -koodinimellisiä APU-piirejä kaksi kappaletta.
Lähde: Informatica Cero
Tukeeko Zenit UHD-BD:n ja Netflixin 4k tarkkuuden käyttämiä salaustekniikoita? Eli onko noiden saavuttamiseksi edelleen pakko ostaa Intel? Muuten seuraava prossu voisi olla taas pitkästä aikaa AMD puolelta.
https://www.anandtech.com/show/12442/amd-plans-playready-3-support-for-polaris-and-vega-gpus-in-2018
Pistetään tänne nyt hieman eriävä näkemys mistä keskusteltiin toimituksenkin kesken, eli itse näkisin ettei tuossa roadmapissa ole vielä Zen 3:sta vaan Vermeer olisi Zen 2+.
Kieltämättä kun kuvassa puhutaan "optimizationista", ja nykyinen optimoitu on Zen+, niin Zen2+ olisi looginen. Toisaalta kun aiemmassa roadmapissa on Zen3 ennen vuotta 2020, niin tekisi mieli sanoa että se Vermeer olisi se Zen3. Myös NG HEDT viittaisi siihen että jotain isompaa olisi tulossa, mutta ehkä kyseessä on sitten jotain liittyen tuohon MCM-kokoonpanoon…
Itse olisi kyllä ehkä myös sitä mieltä että Vermeer olisi Zen2+, ja Zen3 siirtyy johonkin tulevaisuuteen.
Jotenkin hölmöä minun mielestä jos arkkitehtuurin nimet menee Zen, Zen+, Zen 2, Zen 3. Miksi nimetä Zen 3 noin jos se tuo vain viilatun valmistusprosessin ja hyötysuhde parannuksia kun sama optimisaatio sukupolvi oli "aiemmin" merkitty plussalla.
Mieluummin jatkaa samaa logiikkaa eli Zen, Zen+, Zen 2, Zen 2+ jne. Tai sitten yksinkertaisesti synkata se ytimen nimi Ryzen sukupolveen Zen / Ryzen 1xxx, Zen 2 / Ryzen 2xxx ja niin edelleen mutta tuskin tulee tapahtumaan.
Vaikka se olisi Zen 2+ se ei tarkoita että Zen 3 olisi välttämättä siirtynyt.
Huhujen mukaan AMD tulisi esittelemään Zen 2:n vielä tämän vuoden puolella, vaikka tuotteistus tapahtuisikin vasta 2019, jolloin sama voisi toistua Zen 2+/3:n kanssa, Zen 2+ ulos 2020 alussa ja Zen 3:n esittely 2020 lopussa, jolloin aikataulu pitää vaikka se tulisi markkinoille 2021 puolella
”2020 Roadmap johtajuus”!
Kyllähän tuossa mallien vähentämisessä on logistista järkeä.
Sopisi myös näihin oletetun 2700X:n kelloihin.
https://www.io-tech.fi/uutinen/amdn-tulevan-ryzen-7-2700xn-ensimmaiset-ulkopuoliset-testitulokset-vuotivat/
Pettymys, ei tullut A320 tilalle A420 😀
Mielenkiintoiselta vaikuttaa kyllä tuleva kattaus.
Ja malliston selkeytys on myös hyvä asia.
Ja mikä parasta, AM4 tukee kaikkia roadmapissa listattua tulevaa kolmea sukupolvea. :geek:
2019 TR on vuori mutta Ryzenit taiteilijoita, tuosta voi kait päätellä että sinävuonna Ryzeneissä otetaan käyttöön täysin uusi seuraavan sukupolven Zen ydin mutta TR käyttää vielä edellisen sukupolven edelleen kehitelmää (ts AMD laahaa HEDS:ssä sukupolven jäljessä vähän samoin kuin Intel on perinteisesti tehnyt).
Ei niissä 320 piirisarjoissa ole juuri mitään (kun kaikki tulee käytännössä suoraa prosessorista) joten ei ole oikein mitään mitä voisi päivittää siinämäärin että kehtaisi vaihtaa nimen 100 pykälää suuremmaksi.
Jos oikein suurennuslasilla katsot saatat huomata ettei nykyisen tai 2nd gen threadripperinkään koodinimillä ole mitään tekemistä Ryzeneiden koodinimien kanssa, joten vähän hätiköityjä johtopäätöksiä vedät. Summit Ridgekään ei muuten ole vuori vaan piskuinen, vajaa 400 metrinen harju
No toiset on kumminkin vuoria/kumpareita ja toiset on taiteilijoita (tosin taiteilijoilla on taipumusta mielenkiintoon naisellisia kumpareita kohtaan).
Entäs miten se ettei nykyisen tai seuraavankaan threadripperin kohdalla ole mitään vuori/kumpare-koodinimiä, käyttääkö ne salaa bulldozer-siruja siellä vai voisiko selitys olla niinkin yksinkertainen ettei HEDT- ja Desktop-prosessoreiden koodinimillä vaan ole mitään tekemistä keskenään?