
Huawei on julkaissut juuri odotetun tiedotteensa Yhdysvaltain kieltolistaukseen ja sen seurauksena keskeytyneeseen Google-yhteistyöhön liittyen:
”Huawei on tehnyt merkittäviä panostuksia Androidin kehittämiseen ja kasvuun maailmanlaajuisesti. Yhtenä Androidin keskeisimmistä globaaleista kumppaneista Huawei on työskennellyt tiiviisti Androidin avoimen lähdekoodin alustan parissa kehittääkseen ekosysteemin, joka on hyödyttänyt sekä käyttäjiä että koko toimialaa.
Huawei jatkaa tietoturvapäivitysten ja huoltopalvelujen tarjoamista nykyisille Huawei- ja Honor -älypuhelimille ja -tableteille, mikä kattaa sekä kuluttajille toimitetut että vielä varastossa olevat tuotteet maailmanlaajuisesti.
Huawei jatkaa turvallisen ja kestävän ohjelmistoekosysteemin rakentamista tarjotakseen parhaan kokemuksen kaikille käyttäjille ympäri maailman.”
Yritys ei siis ottanut vielä kantaa tarkempiin yksityiskohtiin, mutta kertoo tietoturvapäivitysten ja huoltopalveluiden jatkuvan nykyisille jo kuluttajille toimitetuille sekä varastoissa oleville laitteille. Google ilmoitti jo aiemmin, että Google Play -kauppa ja Play Protect -palvelu jatkavat toimintaansa kaikissa nykyisissä Huawein puhelimissa. Sama koskee ilmeisesti myös konserniin kuuluvan Honorin puhelimia. Odotamme vielä Honorin virallista kommenttia asiaan.
No kahdeksas tuote on ainakin mulla P30 pro hintaan 949€. Sitä ennen on vaan läppäreitä. En tiedä miten sitten tuon haun teet.
E: Jaa niin olit kirjoittanut hakuun P30 :facepalm:
Kilpailutuksen ehdoilla saa karsittua pois tarjouksia mitä ei haluta. Ei toki aina päde.
io-techin viikon tekniikkakatsaus podcastissa käsiteltiin tänään varsin perinpohjaisesti Huaewin tilannetta:
Huawein tv -mainokset loppuivat kuin seinään. Muistaakseni vielä viime viikolla Jasperi sompaili P30 Pro kädessä ympäri maailmaa siinä mainoksessa.
Lisää lainausmerkit p30:n ympärille niin saat pelkästään "p30" tuotteita. Verkkiksen haku on sen verran sumeaa logiikkaa että se tulkitsee hakutermejä muutenkin kuin kirjaimellisesti ellet pakota sitä lainausmerkeillä mätsäämään täsmällisesti. Niin kuin monet muutkin haut isoimpana esimerkkinä tietty google.
Hyvä juttu KL:ssä, jossa haastateltu eri asiantuntijoita (vaihteeksi muita kuin täysiä uunoja):
Analyytikot: Huawein puhelinten vaikeudet pahenevat – myynti laskee Euroopassa, tuotekehitys ongelmissa
Tiivistäen:
– Kyse ON kauppasodasta ja 5G-herruudesta. 5G on niin iso osa tulevaisuuden ICT/tietoturvainfraa, että taistelu nähdään pakollisena
– kukaan ei tiedä mitä/miten käy nykypuhelimille 90pv jälkeen suhteessa päivitykset ja Googlen palvelut (operaattorit /myyjät nyt vain tyynnyttelevät ostajia, vaikka eivät tiedä yhtään sen paremmin itse)
– Huawei yrittää varastoida tarpeellisia komponentteja lisää, mutta tämä on hankalaa (osa toimituksista jo pysäytetty)
– Uusien puhelinten lanseeraus (erit. Kiinan ulkopuolella) käytännössä mahdotonta
– Jos ei ole (kuluttajien/ostajien epävarmuuden takia) kysyntää, ei oma OS tai komponenttivarastot auta
– Huawei on taloudellisesti vaikeassa tilanteessa
– Tilanne tuskin ratkeaa heti ja pahenee ennenkuin paranee (neuvottelutaktisista syistä)
Itse olen hyvin samoilla linjoilla. Toki voi olla, että Kiina tajuaa tilanteen hankaluuden ja on valmis antamaan Trumpille erävoiton, jonka tämä mieluusti ottaisi. Tämä ei poista sitä ongelmaa, että T:n hallinto voi läppäistä uudet kiellot päälle heti edellisten sopimusten jälkeen vedoten … noh, melkein ihan mihin tahansa. Kiinalaiset ja Huawei tajuavat tämän hyvin, ja pelaavat pitkää peliä.
Huawei CEO mietteitä.
Presidentti Trumpilla ja ulkoministeri Pompeolla eriävät kannat Huawein roolista USA:n ja Kiinan kauppakiistassa
Pompelo sujuvasti unohtaa, että USA edellyttää myös tietojen luovuttamista ja jopa takaportteja omaan käyttöönsä yhtiöiltä…
Tekopyhä, tekopyhempi, amerikkalaispoliitikko:wtf:
Mitä sillä käytännössä tarkoitetaan, kun sanotaan, että se joka hallitsee 5G:tä, hallitsee maailmaa?
Juu, ja Pohjois-Korean ja Iranin ydinaseohjelmiin kriittisesti suhtautuvat eivät ymmärrä, että USA:llakin on ydinaseita.
Se on myös todella tekopyhää, että maan hallinto ajaa maan omaa etua ja turvallisuutta, pitäisi varmaan seuraavaksi käynnistää joku tutkinta siitä, että Trump ja Pompeo ovat Yhdysvaltain agentteja, ja ei huomio Kiinan ja Venäjän etua ollenkaan.
Jos nyt järkevästi keskustellaan, niin pitää nyt muistaa, että 5G verkot eivät ole vain Twitter viestejä ja meemipostauksia Io-techiin, vaan siellä on tarkoitus liikuttaa oikeasti yhteiskunnan toiminnan kannalta elintärkeää tietoa. Yhteiskunta kehittyy kovaa vauhtia kohti sitä, että ilman tietoliikennettä koko yhteiskunta on kriisitilassa, kun terveydenhuolto ei toimi, liikenne ei toimi, maksuliikenne ei toimi jne. Eli ei nyt ihan olankohautuksella voida ohittaa tätä, tai ajatella vain jotain yksilön viestien lukemista tai muuta näpertelyä.
5G:hen ollaan työntämässä ties mitä verkkoliikennettä. Sen hallitseminen tarkoittaa päässyä myös hyvin kriittiseen liikenteeseen joka kulkee kyseisen 5G:n kautta.
Eikös esim. valtioiden kriittisimmät tiedot kulje sellaista kanavaa pitkin, mihin ei ole asiattomilla pääsyä? Näin ainakin kuvittelisin järkevien tahojen sen tekevän. Vai meinaako esim. Trump hoitaa valtion salaista viestintää langattoman verkon kautta?
Eiköhän mutta onhan meillä muutakin kriitistä kuin valtion salainen viestintä. Huhujen mukaan 5G:n kautta saattaisi tulevaisuudessa kulkea esim lääkäreiden etäleikkausyhteydet jne, jne. 5G tulee olemaan yrityspuolella varsin haluttu, etenkin kun sitä luultavasti voi räätälöidä alueittain esim VLAN:ien muodossa yms.
Huhuista on kuitenkin pitkä matka maailman hallintaan. Haluaisin jotain konkreettista esimerkkiä tuohon.
Liikenteen ja liikenteen ohjauksen automaatio, maksuliikenne, älykäs sähköverkko…
Se että sanoo ettei tietoturvaongelmaa ole, koska joku top-secret valtionjohtotason sisäisen liikke kulkee ehkä piuhaa pitkin, on vähän sama kuin sanoisi, sähköverkosta, ettei sähköverkko ole kriittinen, koska presidentinlinnassa ja eduskunnassa on varageneraattori. On varmasti, mutta kansa sen sijaan paleltuu hengiltä ja nääntyy nälkään, jos kaikki sähköllä toimiva pimennetään.
Sama alkaa tietoliikenneverkkoon. Autonominen liikenne, dronet, älysähköverkko yms. ovat tulevaisuuden visoita, mutta kyllä jo nykypäivänä oltaisiin muutamassa päivässä melkoisessa kriisissä, jos tietoliikenneverkot pimenisivät. Alkaen vaikka ihan maksuliikenteestä, joka liittyy ihan arkipäiväiseen toimeentuloon. Melko varmaa on, ettei tuo riippuvuus ole ainakaan vähenemään päin.
Ja ei, en väitä että kommunistitnen Kiina on tälläistä iskua huomiselle suunnitelemassa, mutta on täysin epärealistista suhtautua uusiin tietoliikenneverkostoihin kuin 1800-luvun lennättimeen.
Edit: Ja mitä tulee valtionjohdon ja armeijan kommunikointiin, niin langatonta sekin on vaikka ei 5G (lähinnä kaiketi satelliittien kautta, ei kiinalaisvalmisteisten sellaisten). Air Force Onen perässä ei roipu pitkää kuparipiuhaa, eikä sellaista myöskään vedetä joka joukko-osaston ja lentotukialuksen mukaan.
Ymmärrän kyllä, että se on potentiaalinen riski Yhdysvalloille, mutta silloin pitäisi määrätä ettei kyseisiä verkkolaitteita saisi käyttää. Ei hyökätä yksittäistä yritystä vastaan vain potentiaalisen riskin takia. Tosin kaupan rajoittaminen muutoin (ilman vakoilusyytöksiä) saatettaisiin sisäpoliittisesti nähdä "jumalan antamaan oikeuteen" amerikkalaiseen unelmaan sekaantumisena.
Lisäystä…
Ajankohta ja Trumpin puheetkin paljastavat totuuden, että mustalle listalle laitettiin kauppaneuvotteluihin liittyvänä painostustoimena pääasiassa. Vaikka kivempi selityshän vakoilu on valtiossa, jossa "vapaat" markkinat on nostettu mielissä liki jumalalliseen asemaan. Hyi kuulostaa ihan kommunismilta;):vihellys:
Meinaatteko ihan oikeasti, että mikään kriittinen liikenne kulkee siellä verkossa salaamattomana? Tietysti jonkinlaisen takaportin avulla verkon voisi kriisitilanteessa ottaa alas, mutta tämänkin voi ratkaista käyttämällä usean eri toimittajan verkkolaitteita. Jos jokin solmu on poissa käytöstä, niin liikenne reitittyy muuta kautta. Ja mitään toimintavarmuuden kannalta kriittistä tietoa ei ole kyllä mitään järkeä lähteä siirtämään langatonta verkkoa pitkin.
Toki 5G tulee avaamaan paljon mahdollisuuksia tulevaisuudessa, mutta on se myös todella ylihypetetty teknologia. Internet on jo täällä ja aika lailla elintärkeä yhteiskunnan sujuvan toiminnan kannalta. Muutokset tulevat tapahtumaan hitaasti ja on vaikea ennustaa mainospuheiden takaa, mitkä käyttötarkoitukset tulevat olemaan relevantteja ja edes sitä, että millä teknologialla niitä sitten oikeasti otetaan käyttöön.
Pelkkää suurvaltapoliittista peliä ja tekosyy sille, että USA (ja sen liittolaiset) alkavat käyttäytymään samalla tavalla kuin Kiina tai Venäjä ovat tähän asti käyttäytyneet. Ongelma ei ole se, että laitteissa olisi takaportteja, vaan se, että siellä ei ole meidän takaportteja.
Luettelihan @Walla jo pitkän listan käyttökohteita.
Ja kyllä se aika kriittistä on että ilman kuskia ajavat bussit ja taksit eivät luuttua muuta liikennettä ja ihmisiä alleen cyberhyökkäyksen sattuessa. Tai ajateta bussia bensarekkaa päin 100+85 km/h.
Tämä nyt vain 1 applikaatio 5G tekniikalle.
Ongelma on siinä, että tällaiset uhkakuvat ovat täysin epärealistisia. Et sinä pysty automaattisesti itseajavia busseja tai takseja ohjailemaan, vaikka hallitsisitkin 5G-tukiasemaa. Jos suunnittelu olisi noin umpisurkea, niin ongelma ei ratkeaisi Huaweista pois vaihtamalla, koska muidenkin valmistajien verkkolaitteissa on haavoittuvuuksia/takaportteja, joita voi käyttää kuka tahansa, kuka ne löytää. Kuten kaikissa monimutkaisissa laitteissa, niin jonkinlaisen haavoittuvuuden mahdollisuus itseajavissa autoissa on aina olemassa, mutta sitä voi luultavasti käyttää hyväksi ilman, että hallitsee verkon infraa. Kieltämättä on vähän vaikea nähdä Kiinaa tekemässä terrori-iskuja Suomeen 5G-verkon kautta.
Samaa mieltä. Tässä haiskahtaa muutenkin vaihteeksi USA:n propaganda jolla saadaan perusteltua tätä melko tökeröä vetoa. Siis eihän Huawei tai Kiina hyödy siitä mitään että vetäisivät jonkun 5G-verkon nurin jossain Tampereella tai isomminkin. Hyöty olisi minimaalinen siihen nähden että sen jälkeen kaikki Huawein vehkeet lähtisivät globaalisti vaihtoon. Se että informaatiota vuodettaisiin eteenpäin on taas realistisempi skenaario. Kuitenkin jos jotain tärkeää verkossa nytkin liikutellaan, niin se salataan hyvin vahvasti. Salaus tehdään järjestyksessä ennen kuin data edes pääsee fyysiselle siirtokerrokselle ja siten periaatteessa voisi valua Kiinaan. Isot määrät voidaan kuitenkin jäljittää ja jos vahva salaus niin sen purkamiseen menee todennäköisesti sen verran aikaa että informaatio ehtii jo hapantua. Toisekseen kyllä se valinnanvapaus on jo nyt ja kriittiset tahot esim. armeija varmasti rakentaa systeeminsä vikasietoiseksi ja turvalliseksi oli toimittajana sitten Huawei, Nokia tai kuka tahansa muu.
Jos perusteluina käytetään tietoturvaa, niin sitten olisi kannattanut niistää Lenovo. Siellä vasta ollaankin globaalisti kriittisen informaation äärellä, mutta olisi varmaan sattunut USA:ta omaan nilkkaan niin paljon ettei sitä korttia vedetty. Siellä Lenovoa varmaan piisaakin koska kumminkin IBM:n ulkoistamaa tekniikkaa.
Edelleenkin tämä oli mielestäni emähölmö veto Trumpetilta, koska käytännössä aiheutti valtavan imagotappion kaikille avainyrityksille USA:ssa. Vaikka vain välillisesti vaikuttaa muuhun maailmaan, niin kyllä suurin signaali mikä nyt saatiin oli se ettei USA:han kauppakumppanina voi luottaa ollenkaan samalla lailla kuin ennen. Tämän seuraukset näkyvät vasta vuosien saatossa eikä yhtään positiivisessa mielessä jenkeistä päin katsottuna. Saksaahan on peloteltu myös jo jonkun aikaa:
Nyt tuli kova ennustus ja tämä uhkaa myös Uuttakaupunkia – Trumpin tullit voivat romauttaa Saksan autoviennin puoleen Yhdysvalloissa
Korvaavia vaihtoehtoja USA:n dominoiville tuotteille aletaan nyt globaalilla tasolla etsiä ja varmasti rakennetaankin. Voihan olla että x86-teknologia on jo menetetty Kiinaan AMD:n patenttikikkailulla:
Chinese Zen-Based CPU on Sale: Sugon Workstation with 8-Core Hugon Dhyana Processor
Todellakin "The art of the deal"-malliesimerkki oranssilta mieheltä.
Jostain sain tällaisen linkin, "huawein korvaaja". Mikä tämä on..?
Proud to be Young – realme (Global)
Brändi kuuluu saman BBK Electronics konsernin omistukseen kuin Vivo, Oppo ja OnePlus.
:facepalm:
Ei se ase ketään yksinään vahingoita, siihen tarvitaan käyttäjä.
Mielummin aseet USA.lle kuin arvaamattomille kiihkoilijoille.
Toki voit rauhassa puolustella näitä jotka tappaa omaa kansaansa ja ovat vaaraksi myös muille.
Sarkasmitutka reistaa?
Mutta ydinaseet on vähän eri kysymys kaiketi. Maailma olisi parempi paikka ehkä jos kellään niitä ei olisi. Ainakin melko erilainen. Toisaalta ydinasepelko ehkä saa suurvallat hieman välttämään toistensa provosointia.
Huawein ei sentään joukkotuhoaseita vielä väitetä valmistavan:p
Eiköhän ala sitten taas riittää nämä ydinasesotapolitiikkajne-setit
USA lisää kierroksia kauppasotaan, varmaan tietää että pakoitteita kiinaisyrityksiä kohtaan on tulossa laajemminki.
China’s largest chipmaker is delisting from the Nasdaq – TechCrunch
Alkaako yritys valmistamaan Huawein tulevat piirit.
Kyllä Huawei nyt ottaa laskua premium puhelinten myynnissä Kiinan ulkopuolella, koska erot eri valmistajien premium mallien välillä ovat muutenkin suhteellisen pieniä, niin ei kukaan osta Huawein puhelinta, jos on riski, että käyttökokemus on huomattavasti huonompi kuin samanhintaisen kilpailijan puhelimessa. Ei kukaan osta tonnin puhelinta, jossa ei toimi Googlen palvelut ja softien päivittäminen on hankalaa, jossa ei toimi microSD kortit. Samalla kun kilpailijan puhelimessa kaikki toimii moitteettomasti. Lisäksi jos Huawei joutuu pahoihin vaikeuksiin takuu ei tule toimimaan, koska konkurssi lopettaa takuun. Lisäksi firma, joka ei voi ostaa komponentteja ei edes voi valmistaa varaosia tai takuu vaihtopuhelimia vaikka haluaisikin. Sitten kuluttajalle jää käteen se tonnin puhelin millä ei tee mitään ja hän joutuu ostamaan toisen puhelimen. Jos puhelimeen tulee takuu aikana vikaa.
Halpis puhelimissa takkiin ehkä tulee vähemmän, koska kuluttajan taloudelliset riskit ovat pienemmät jos hommat kusevat.
Lisää ongelmia soppaan
Bluetooth could be the surprise assassin of Huawei's smartphone business
Huawei No Longer A Member Of Wi-Fi Alliance, JEDEC | iGyaan Network
Varsinkin tuo BT alliansista pois tippuminen on iso juttu, koska ilman sitä ei puhelimessa voi olla Bluetooth-toiminnallisuuksia
Jep, juuri näin. Asiaan mitenkään liittymättä (vai hetkinen, liittyiskö vähän sittenkin…):
Trump julistaa kansallisen hätätilan voidakseen jatkaa asekauppaa Saudi-Arabiaan
Jos ei vielä ollut tarpeeksi selvää että kansallinen hätätila on käytössä melko lailla puhtaasti kauppapolitiikan työkaluna niin kyllähän näissä taitaa aika selvä kuvio olla mitä POTUS ajaa takaa.
Mielenkiintoista kyllä nähdä parin vuoden päästä millaiset vaikutukset tällä kaikella on kansainväliseen yhteistoimintaan. Melkoista teknologian kehitysvauhdin takapakkia tulossa jos ruvetaan teknologiabisniksessä rajaamaan kansallisien rajojen mukaan näin rajusti.
Lisää seuraamuksia:
Huawei on tankannut piirejä varastoon maailman semi-toimittajilta (kuulemma noin vuoden varaston). Nyt tuo lisäkysyntä poistuu markkinoilta ja ilmeisesti myös suuri osa peruskysynnästä (jopa 8-9% maailman komponenttimyynnistä?). Eli: useiden komponenttivalmistajien myynti ja osakekurssit tulevat laskemaan. näillä on myös kerrannaisvaikutus maailman talouskasvuun.
https://finance.yahoo.com/news/huawei-faked-demand-distorted-semiconductor-growth-220502187.html
Trumpin hallinnon Huawei-eston pituudesta tulee riippumaan kuinka syvä ja pitkä tämä dippi kysynnässä on. Osa Huawein sopimusvalmistajista on jo lomauttanut työntekijänsä vedoten epävarmuuteen, kauppasotaan ja tuotannon alasajoon.
Jos yhden maailam suurimman puhelinvalmistajan puhelinmyynti tyssää yhtäkkiä, niin onhan tuo selvää että siitä kärsii aika moni muukin. Pahimmassa tapauksessa moni pienempi firma menee konkkaan.
Tämä koko juttu on kyllä täysin naurettava. Joku ei tainnut ajatella ihan loppuun asti tätä…
Jos Kiina ärsyyntyy tarpeeksi, niin kaikki tähän asti on vielä hyttysen ininää VS mitä tulee tapahtumaan. Tulee taukoja ja pysähdyksiä, saatavuusongelmia ja iso kasa muita ongelmia.
Google Pixel – Made in Taiwan :smoke:
jatkakaa vaan huihaiden kanssa, Nokiat ja Pixelit on parhaita.
Toisen epäonni voi olla toisen onni ja luultavasti onkin.
Mutta politiikan uskottavuus ja ennustettavuus kärsii, jos sen perustana on pelkästään Ferengien hankintasäännöt.
Enemmistö taitaa olla toista mieltä kun nokia ei myy.
Siirretty toisesta ketjusta.
Pointti oli että nämä videot käsitteli aihetta ja toimi pitkälti lähteenä. Ja sinä kritisoit lähdettäni.
Tiivistäen videoiden sisältöä. Huawein on pakko jakaa tietoja ja tehdä yhteistyötä kommunistinen puolueen kanssa jos he pyytävät.
Huawein on pakko tehdä mitä tahansa mitä he pyytävät. Ja kommunistinen puolue on sulautettu Huaweihin ja ohjailee sitä.(lähteenä oli CNBC). Eli on täysin mahdollista että Huawei kiinan käskystä levittäisi haittaohjelmia tai toteuttaisi kyberhyökkäyksen.
Sekä Huawein perustaja ja nykyinen toimitusjohtaja, Ren Zhenfei oli, Kansan vapautusarmeijan jäsen.
Eli tämän perusteella Huawei ei ole yritys muiden joukossa vaan vähintään potentiaalinen turvallisuusuhka.
Ihan kuten mikä tahansa jenkkiläinen yritys. Ei kiina nyt ole tuossa mitenkään erityisessä asemassa.
Onhan nuo Huawin kytkökset samaa luokkaa kuin, että NSA valmistaisi itse laitteita ja myisi niitä ulkomaille. Aika turha verrata USA:n tiedusteluelinten toimintaan.
Ihan samaa tasoahan se tuntuu olevan
Ero on siinä että jenkkifirmoissa ei ole vastaavia kytköksiä hallintoon kuin Huaweillä. Ja toiseksi Kiinan tiedustelulait ovat ihan toista luokkaa kuin usalla.
No, riippuu vähän jenkkifirmoista. Joku voisi sanoa, että military-industrial kompleksin (Boeing, Raytheon, Northrop Grumman, etc.) liitännäisyydet kongressiedustajiin ja senaattoreihin ovat aika vahvoja…
Kun tunnut olevan aisioista paljon paremmin perillä kuin minä niin mitä ajatuksia laittamani kaksi videota herättää. Alla vielä molemmat uudestaan.
Mutta USA:n yritykset eivät auta paikallista hallintoa leirittämään oppositiota tai johtoa Nalle Puhiin vertaavia teinejä. Vaikea ymmärtää motiivia totalitaristisen sortovaltion valvontakoneistoon kuuluvan firman puolustelua whataboutismilla, mutta kukin tyylillään.
No jos onkin jotain kytköksiä, niin haluatko koleran lisäksi vielä kupan?
En puolustele Huaweita, vaan kumoan virheellisiä argumenttejä keskustelusta. Huawei on hyvin suurella todennäköisyydellä suurehko turvallisuusuhka länsimaisille tietoverkoille.
En halua. Lähinnä haluan kumota virheelliset väitteesi. Tosiasia on se, että länsimaissakin poliitikkojen ja yritysmaailman välillä paljon todella vahvoja kytköksiä, etenkin puolustusteollisuudessa.
Se ei millään tavalla oikeuta Huawein tai muiden kiinalaisfirmojen kytköksiä, enkä missään tapauksessa kannata moisia koplauksia.
Joku voisi toki sanoa että jenkkien nykyhallinnollakin on useitakin yhtäläisyyksiä totalirismin kanssa, toki ei samassa mitassa kuin kiina, venäjä israel yms akselilla. Mutta jos sitten vielä otetaan ylhäältä pakoitettu progandaristinen isänmaallisuuden/militarismin syöttö niin jälleen miinuksia ropisee jenkkien laariin lisää.
Huaweita rökitetään nyt kunnolla DNA pisti paniikkinappulaa ja veti Huawein puhelimet pois myynnistä:
Huawei-kiista leviää Suomenkin kauppojen hyllyille – DNA: Tuskin aloitamme uusien mallien myyntiä
Suurimmat puhelimia myyvät tahot raportoivat, että Huawein puhelinten myynti on tippunut Suomessa 50% normaalista:
Epävarmuus iski, Huawei-puhelinten myynti painui Suomessa jopa 50 prosenttia
Eli Huawein markkinaosuus on tippunut viikossa 30% noin 15%.
Myös Huawei itse vetää paniikkinappulaa ja on perunut Honorin uutuuspuhelinten mainoskampanjat:
Honorin uutuuspuhelimen markkinointikampanja peruttiin Suomessa – ”Globaali tilanne on niin epäselvä”
Varainhoitajat maalailevat Kiinan tilanteen takia jo suurta riskia taantumasta tai korjausliikkeistä maailmantaloudessa:
Suomalaisvarainhoitaja Wall Streetiltä: ”Mikäli Kiinassa ei päästä sopuun, niin saadaan jonkinlainen korjausliike tai taantuma”
Hieman väärin nyt tulkitsit. DNA ei vetänyt Huaweita myynnistä, vaan uusia malleja ei tilata. Mikä sinänsä on luonnollista, kun varastossa on kasa myymättömiä ja uusia ei voida edes saada myyntiin (esim. Honor uutuudet eivät kerenneet saada Googlen certifiointia). Huawein myyntiosuudet tippui jo muutamassa päivässä 50-70%, joten tilanne lienee jo pahempi. Honorin uutuuksia turha mainostaa, kun niitä ei saada kauppoihin. Ei siinäkään kyse ole paniikista, vaan force majourista. Tosin kyllä siellä aika tukalat paikat on valmistajalla.
Siellä ne on edelleen myynnissä ihan normaalisti