Netissä pyöri hiljattain huhuja, joiden mukaan NVIDIA olisi aloittanut toimittamaan näytönohjainvalmistajille uudelleen GeForce RTX 2060 -siruja täyttämään kauppojen tyhjinä ammottavia hyllyjä. Myös vanhemman GeForce GTX 1050 Ti:n nimi on mainittu vastaavien huhujen yhteydessä.
PCWorld on lähtenyt tiedustelemaan NVIDIAn edustajalta huhujen paikkansapitävyyttä ja saanut kenties yllättävästikin myös vastauksen. NVIDIAn edustajan mukaan huhut pitävät sinänsä paikkansa, mutta niiden käyttämät termit ovat teknisesti vääriä.
NVIDIAn mukaan GeForce GTX 1050 Ti- ja RTX 2060 -näytönohjaimet ovat, kuten huhut kertoivatkin, palaamassa kauppojen hyllylle. Huhuissa käytetty terminologia niiden herättämisestä uudelleen eloon on kuitenkin sinänsä väärä, sillä kumpaakaan mallia ei ikinä virallisesti haudattu (EOL, End of Life). Käytännössä niiden toimitukset oli kuitenkin jo lopetettu, GTX 1050 Ti:n kohdalla ilmeisesti jo pari vuotta sitten. Näytönohjainten toimitukset on nyt aloitettu uudelleen yksinkertaisesti täyttämään koronapandemian ennen näkemättömän kovaksi kasvattaman kysynnän tyhjentämiä hyllyjä.
Lähde: PCWorld
Ai että. Kohta kelpaa taas 😉
Kuitenkin Jimmsillä on ollut jo pitkään RTX 2060 -näyttiksiä hyllyssä ja tällä hetkellä hinta on 499€, eli saman verran kuin RTX 2070 -sarjalla julkaisun jälkeen. Lisäksi selvästi tehokkaamman RTX 3060:n julkaisu on tässä kuussa ja Nvidia lupaili hinnaksi 329 dollaria, mikä tuskin tulee pitämään lähellekään paikkaansa. Mielenkiintoiseksi menee kyllä nämä hinnoittelut.
data-xf-init="lightbox"
data-lb-single-image="1"
data-lb-container-zoom="1"
data-lb-trigger=".js-lbImage-_xfUid-1-1613134900"
data-lb-id="_xfUid-1-1613134900">
Rtx 2060 takaisin markkinoillle ei ole huono asia mutta hinta pitäisi olla alle 300€ mitä se se ei varmasti tule olemaan.
Niin jos ollaan tarkkoja niin 2060 olisi pitänyt muutenkin olla n. 300€ hintainen. 2060 hävisi 5700 (ei XT) kortille jota kuitenkin sai alle 400€ ja oli ennemminkin kilpailija vain 5600 XT kortille joka oli 300€ kortti. Jostain syystä Nvidia ei vaan reagoinut AMD:n korttien tulemiseen markkinoille ja 2060 ja varsinkin Super kortista sai maksaa melkein saman verran kuinn 5700 XT kortista vaikka tehoissa oli kilometrin perässä. Samalla 2070 oli taas ylihinnoiteltu. Toki tässä pitää huomioida RTX, DLSS, AMD:n ajuriongelmat ja maine puolin ja toisin, mutta jos puhtaasti tehoissa mitataan niin olisi pitänyt mennä noin. Jos nyt elettäisiin täydellisessä maailmassa ja Nvidia olisi fiksu niin ne myisi 2060 korttia 200-250€ hintaan koska siellä se olisi täysin ylivoimainen ja RTX yms. päälle. Sinne katoaisi AMD:n viimeisetkin markkinaosuudet. Vaan tuleeko tapahtumaan, no ei tule.
Ping-Pong Vihreä-Nahkatakkimies, kumpikas minun kannattaisi hommata kun koneessa ollut 2080Ti jo vuodesta 2018 lähtien ja 3080 oli julkkarista asti tilauksessa ja josta ei kuulunut 2.5kk mitään ja sitten vaihdoinkin tilaukseni vesijäähy malliin, jota myös odoteltu kohta 2kk.
Ehkä tuon kanssa vielä tulee toimeen, mutta pistetään vertailun vuoksi minun tilanteeni: Ei ole minun pelailullani ollut tarvetta päivittää näytönohjainta pitkään, pitkään aikaan, joten GTX 770 on riittänyt. Nyt vihdoin siitä alkaa puhti loppua siinä määrin, että viime kesänä ajoitin uuden hankkimisen syksyyn, sopivasti uusien näytönohjainten julkaisuun. Mitenkäs kävikään… Sain halvalla ensiapuna GTX 970:n tähän tilalle, mutta mitään muuta ei oikein viitsi ostaa, kun hinnat ovat vain nousseet… GTX 2080 Ti on varmasti vielä ihan pelikelpoinen ja vaikka valituksen aihetta onkin, huonomminkin voi siis olla! Ei hyvää päivää tämän tilanteen kanssa kyllä…
Kukaan täysjärkinen ei ostaisi näillä hinnoilla mitään.
Katsotaan vaikka vuoden kuluttua uudelleen?
Samat täällä. On tilattuna 6800XT ja 3080 mutta ei mitään kuulu mistään. Toki silloin kun tilasin niin hinnat oli ihan jotain mitä nyt. Monta sataa euroa on tullut hintaa lisää esim. tuon. 6800XT:n tilasin heti kun se tuli markkinoilla hintaab 929€ nyt sama kortti näyttää olevan Jimssillä 1149€. Eli taida tulla koskaan se…Samoin kävi tuolle Nvidian kortille. No koneessa on 2070S joten kyllä sillä pärjää ja onneksi en mennyt myymään sitä vaikka oli jo aika lähdellä sekin.
Juuri ostin pari kuukautta sitten MSI:n GTX 1050 Ti:n low profile mallina, kun sattui VPD:llä olemaan yksi varastossa. Ainakin siis ajurituki on taattu vuosiksi eteenpäin kun jälleen uudestaan julkaistaan 🙂
RTX 2060 lähti jo joskus puolitoista vuotta sitten hintaan 299€ Gigantista ja varmaan Jimssiltäkin. Tällä hetkellä hinta 499€…
Tämä kalliilla ostaminen on tosiaan viisaan sijoittamisen ohjeiden vastaista. Olis kannattanut ihmisten hamstrata kortteja normihinnoilla eikä lähteä nyt mukaan tähän hullutteluun – ei ainakaan mikäli kryptomainaus on se motiivi. Yleensä tässä vaiheessa kun kaikki yrittää hypätä mukaan, niin kupla on jo puhkeamassa. Parhaiten nauraa ne, jotka ovat olleet ajoissa liikkeellä ja haistelleet onnituneesti niitä heikkoja signaaleja tulevasta.
On se tietty ikävä juttu jos ei ole pelikoneessa näyttistä ollenkaan eikä saa mitään ostettua. Itselläni 1080ti ja syksystä asti ollut ostohousut jalassa 30-sarjalaisesta. Kyllä tilanne kieltämättä alkaa kärsivällistäkin turhauttaa, mutta ei näille hinnoille voi periksikään antaa.
Tuskin niitä leikkirahoja näillä hätäkorteilla kaivellaan, tai vitustako minä tiedä mitkä noille farmareille kelpaa.
Mitenkäs ajattelit että ajuritasolla rampauttaminen onnistuu kun toimivia ajureita on netti täynnä?
Eri asia jos julkaistaisiin oikeasti uusia kortteja mille ei ole aiemmin julkaistu toimivia ajureita.
Meinasin kyllä heti julkistuksen aikana kun nyt on jo myöhäistä.
Se tulee aika varmasti pyörittämään tämän hetken suosituimpia verkkomoninpelejä sekä tietenkin Minecraftia ja GTA:a pelattavilla kuvanlaatu asetuksilla ja FPS:llä, sitä tässä todennäköisesti haetaan. Vaikka naurettavaa onkin, että laitetaan useamman vuoden vanhaa rautaa uutena taas myyntiin kun ei linjastot tuota riittävästi uutta SERriä.
Juurikin näin, esportseihin varsin soiva peli kuitenkin.
Sukupolven-pari vanhempaa highendiä kun ostaa käytettynä niin hinta/laatusuhde on yleisesti ok, kunhan ei lankea trokarien pyynteihin. Oma 1080 Ti lähti reilusti alle markkinahinnan ja varmasti riittää mulle vielä hyväksi toviksi. Muuten vetäisin vielä 980 Ti:llä mutta kun halvalla tän sai niin miksipäs ei.
Syksyllä vedin vuosikymmenen pannut ja mursin nipun luita. Siinä vaiheessa kun toipuminen eteni siihen pisteeseen että pysty jo tekeen muutaki ku makaan liikkumatta, niin aattelin ajan kuluksi pelata vähän muillakin kuin minimi asetuksilla.
Mutta mitä helvettiä, järkytys oli suuri kun rupesin plärään käytettyjen markkinoita, uusista puhumattakaan.
Jos joku uus päräyttävä pakko hankinta-peli julkaistaan tässä markkinatilanteessa, joka ei jaksa enään vanhalla sotaratsulla pyöriä niin käännän takkini ja sijoitan uuteen Xbox series Xn, kun näyttää saavan samaan rahaan kun edellisen sukupolven budjetti näyttiksen.
Tällä menolla saattaa tulla pelinkehittäjillekin pientä hikeä pintaan vähitellen?
Pelit suunnitellaan sille alustalle jota oletetaan pelin julkaisu-aikana (1-3 vuoden kuluttua) yleisesti myytävän, mutta moista rautaa ei sitten törkeän ylihinnoittelun takia juuri myydäkään. No voivoi, pelinne ei sitten myy koska harva pystyy sitä pelaamaan. Tässä mielessä nVidia on ainakin *ussut kehittäjien muroihin jo rtx2000-sarjan alusta saakka.
Konsoleista en sano kosken harrasta mutta tällainen on tilanne nykyisin PC-puolella
Sanotaanko että ellei kyseessä ole AAA peli, luokkaa cyberpunk, niin ei niitä speksejä tulevaisuuteen mietitä vaan katsotaan mitkä on ne käytetyimmät kortit julkkarihetkellä ja optimoidaan niiden mukaan.
Nykyään vielä kun 90% peleistä käyttää "service" tyyppisiä pelimoottoreita (unity, unreal, cryengine/lumberyard..) niin aika sidotut kädet devareilla muutenkin.
Jos asenne on se että peliä ei optimoida heti, vaan luotetaan siihen että tulevaisuudessa tulee tehokkaampaa rautaa, niin mennään aika perse edellä puuhun.
Ah, vanha kunnon Crysis.
4A Games tuumas tästä että hold my vodka ja julkistivat RT-only version Metro Exoduksesta, markkinoille myöhemmin tänä vuonna. Ei ainakaan siellä pelota etteikö (enthusiast) markkinoilla olisi pelaajilla kortteja. Tosin päivitys on ilmainen Exoduksen omistajille muutenkin että ehkä se ei ole niin rahankiilto silmissä tehtykään.
Koko ajatusleikki varmaan kuulosti hyvälle sitä muodostaessa mutta en usko että pelidevaajat lähtevät ennustamaan markkinoita ihan tuolla tavalla (Turing tuli ulos kolme vuotta sitten eikä juuri myy enää, eli samalla aikajänteellä kolmen vuoden päästä myydään jotain kortteja joita ei ole olemassa vielä). Sitten jos katsotaan jotain "isojen" pelien esimerkkejä minimivaatimuksista niin siellä on esimerkiksi "GTX 780 3GB (or RX 470 4GB)" (CP2077) ja "NVIDIA GeForce GTX 670 / GeForce GTX 1650" (CoD:MW) tai "Nvidia GeForce GTX 780 3GB or AMD Radeon R9 290 4GB." (HZD). Ei kuulosta ihan tuoreelta raudalta nämä millä pelejä "pystyy pelaamaan".
Sen lisäksi "nykykortteja" on kyllä tehty ja myyty, eli mistään "harvojen" joukosta ei kannata puhua. Kaikki halukkaat ei ole saanut mutta se ei tarkoita ettei kukaan olisi. Se on toki fakta että tällä hetkellä korttien keski-ikä tulee kasvamaan ihan pakosta koska päivityksiä ei päästä tekemään siihen malliin kun haluttaisi, mutta mitään pelimarkkinaa mullistavia vaikutuksia tällä tuskin tulee olemaan ellei puhuta tilanteen jatkumisesta vielä useita vuosia eteenpäin.
Harvojen joukosta voidaan puhua sikäli koska 2020 kesän jälkeen ei liene myyty uudehkoja kortteja alle 400€? Pääsääntöisesti myydyt ovat olleet minimissään 500€ kortteja.
"Julkistettu" on vaikka mitä, mutta todellisilla myyntihinnoilla ei ole ollut mitään tekemistä msrp-hintojen kanssa. Julkistus-hinnathan ovat olleet ihan täyttä kusetusta, jota ikävän harvat arvostelu-sivustot ovat edes kehdanneet mainita. io-tech on muiden ohessa myynyt valmistajien markkinointi-osastojen "hintoja" totuutena joissa ei ole totuuden häivääkään. HÄVETKÄÄ!
En yhtään ihmettelisi jos nykytilanne jatkuisi ainakin vuoden-pari, hiukan riippuen kryptohimmeleistä ja siitä uskaltavatko valmistajat laskeutua todellisuuteen. Enemmän ihmettelen sitä miksi arvostelu-sivustot melkein järjestään imevät kaiken valmistajien markkinointi-roskan sellaisenaan ja myyvät osaltaan samaa roskaa lukijoilleen
Et ole vissiin lukenut yhtään io-techin näytönohjainarvostelua? Tai katsonut youtube videota? Kyllä nousseista hinnoista on puhuttu ihan avoimesti.
Unisimpienkin kuluttajien luulisi tietävän, että julkistushinnat on julkistushintoja. Ei ne pidä ikinä kutinsa kuten ei ole tarkoituskaan, vaikka saatavuuskin olisi hyvää. Se että Nvidia ei myy niitä halvempia omia RTX 3070 founders editioneja lainkaan mm. Suomeen, on vähän ”kusetusta”. Mutta nykyinen täysin överihinnoittelu ei kirjaimellisesti ole Nvidian tai AMD:n vika, vaan saatavuus on heidän vika. Ja surkea saatavuus johtaa sitten siihen, että jälleenmyyjät vetää enemmän välistä. Ja kai heillekkin toimitukset olleet kalliimpia koronan vuoksi.
Aika vähän missään on ollut puhetta siitä, että tech-niilojen rakastama Jimms vetää aivan poikkeuksellisen suuria ylihintoja korteistaan. Siellä lisät on aivan omaa luokkaansa muihin verkkokauppoihin verrattuna. Helppohan se on rahastaa, kun on paikka. Sikäli ymmärrän.
Tämä. Osa luulee, että oikeasti todella harvat (tuhannet tai kymmenet tuhannet) ovat kortin vasta saaneet. Oikeasti puhutaan miljoonista, ellei jopa kymmenistä miljoonista myydyistä 3000-sarjan korteista. Jossain tech-sivulla oli se uutinen, että arviolta jo 500 000 kpl kortteja on päätynyt pelkästään trokarien käsiin. Ja jouluna oli joku kontti jäänyt rekisteröimättä, ja kontissa oli pelkästään 500 000 kpl RTX 3080 -korttia. A Christmas Miracle: 500,000 NVIDIA RTX 3080 Cards Found in Lost Shipping Container edit: vai konteissa.
Miten se on AMD:n tai NVIDIAn vika että maailmassa on tällä hetkellä kysyntää puolijohteille enemmän kuin valmistuskapasiteettia?
Ei se pelkästään heidän vikansa olekaan, mutta eikö he ole osana ongelmaa ja osasyyllisiä? Ja ongelmaan kuuluu myös valmistajat.
Mitä ehdotat että nvidia/amd olisi sitten tehnyt? Oikeastaan ainoa mitä olisi voinut tehdä, niin viivästyttää julkaisua, jotta saadaan tuotteita enemmän varastoon. Tosin puolen vuoden viivästyskään ei olisi pahemmin auttanut jos seurailee vaikka proshopin tilastoja.
Viivästyttäminen olisi ollut minusta vielä huonompi liike, koska silloin ihmiset ei olisi hetkeen saaneet lainkaan ohjaimia. En tiedä tarkalleen mitä AMD:n ja Nvidian olisi pitänyt tehdä, jotta saisivat valmistettua enemmän ohjaimia, paitsi tietenkin saada jostain lisää valmistusresursseja. Korona vaikuttaa, mutta onko vaikuttanut niin paljon, että ilman sitä saatavuus olisi kunnossa? Mutta kun miettii että molempien pörssifirmojen tehtävä on maksimoida voitot, ja sitä he toteuttaa unohtamatta pitkänlinjan strategiaa, niin tällä hetkellä se voittojen maksimointi ei oikein onnistu, kun kysyntää ei saada läheskään tyydytettyä. Ehkä sitten joskus.
Mutta kenen tai keiden vika tämä sitten lopulta on? TSMC, Samsungin, ja niiden muiden GPU-komponenttien valmistajien? Vai sekä heidän että AMD:n ja Nvidian? Tarkoitus ei ole etsiä ketään roviolla poltettavaksi, vaan kyseenalaistaa lähinnä vallitsevaa tilannetta, jossa on tietenkin useita eri vaikuttavia tekijöitä. Mutta edelleen, tällä palstallakin jyrätään hinnoista valitus yleensä sillä, että ”pörssiyhtiöiden tehtävä kapitalismissa on tehdä paljon voittoa”, ja nyt kumpikaan GPU-valmistaja ei saa tuota läheskään maksimoitua.
Suurelta osin voisi väittää että syyllisiä on piirivalmistajat, kun keskenään ovat päättäneet priorisoida autopuolen asiakkaita muiden kustannuksella: Taiwanilaiset puolijohdevalmistajat lupaavat priorisoida automaailman asiakkaat muiden edelle
Ja syynä varmastikin on raha, ei ne huvikseen tuollaisia priorisointeja tee. Toisaalta voi sitten spekuloida että olisiko AMD:n ja Nvidian pitänyt järjestää asiansa niin, että valmistavat itse piirinsä, tai jotenkin muuten taata piirien saanti. Omaa piirituotantoa ei laiteta ihan hetkessä pystyyn, ja sopimuksillakin piirien saannin takaamisella olisi varmasti melkoinen hintalappu.
Loppuenlopuksi tässä on kyseessä aika monen asian summa, eikä nykyisenkaltaista tilannetta varmasti ole osattu ottaa huomioon kun näytönohjainvalmistajat ovat piiriensä hankintaa eteenpäin suunnitelleet historiassa.
1660 S/Ti ei taas riitä nykyajan vaativampiin AAA-peleihin, kuten Cyberpunk tai ASSC Valhalla. Edes 1080p-resolla. Ultralla jäädään esim. Valhallassa alle 50fps, asetuksia laskemalla pääsee 60fps toki. Mutta 2-3v suunnitelmalla budjettipelaajille tuo 1660 s/ti on auttamattoman mopo.
Onko liikaa pyydetty, että 300 eurolla saisi 1080p -ohjaimen joka pyörittäisi kaikkia jo uusimpia julkaisuja ultralla edes 60fps.. 144hz -näytötkin yleistyy jatkuvasti, ja 80-100fps on jo selkeästi sulavampi + etenkin minimit ei töki niin pahasti kuin 60fps keskiarvolla.
Nyt 1660s/ti pärjää asetuksia laskemalla Valhallassa jne, mutta miten vuoden päästä uusissa julkaisuissa? Budjettipelailuun ei varsinaisesti kuulu vuoden tai mielellään edes kahden vuoden välein GPU-uusiminen. Ja rikkaiden on turha tulla tähän vittuilemaan mistään rahasta. Jos ei ole sataan vuoteen ollut budjettipelaaja, ei välttämättä kannata osallistua siihen keskusteluunkaan.
Edit: Konsolit on vaan itselle totaalinen turn-off. Ei ikinä pumpum-pelejä niillä. Mielummin vaikka suolihuuhtelu tai naula ohimoon koristeeksi.
Pointti meni ilmeisesti ohi. Jos raskaimpien pelien pelaamisen mahdollistuminen maksaa 200 euroa (tai vaihtoehtoisesti ilmaistuna hintaa tulee lisää 67 %), on se kova hinta ja kannattaa miettiä kuinka tarpeellinen on. 2-3 vuoden päästä myös 2060 on auttamatta mopo, mutta 500 euron mopo.
Kyllähän tuo 1660 Super vähän yskii varsinkin näin 1440p resoluution näytöllä, mutta tuli pelattua sitä Cyberpunkkia medium asetuksilla ja se oli pelattava. Olisin erittäin mielelläni ottanut tuon näytönohjaimen hinnalla tehokkaamman, mutta taitaa jäädä haaveeksi myös jatkossa.
Itselle Cyberpunk oli pitkästä aikaa poikkeus, että hankin edes "AAA" pelin.
Pointtisi oli hieman epäselviä, mutta kun kirjoitit ”1660 S/Ti pärjää mainiosti”, niin minusta tuo ei pidä aivan paikkaansa. Mainiosti pärjääminen on minusta se 60fps ultralla uusimmatkin pelit, mutta mikä nyt on kenellekkin ”mainiosti”. Minusta enemmänkin tuolla pärjää välttävästi raskaammissa uusissa peleissä, jos kiinnostaa siis sujuvat FPS:ät.
Mutta RTX 2060 osalta olen ihan samaa mieltä, sen ja kaikkien muidenkin hinnat on mitä on, ja ei tuokaan ole huikea ohjain enää vuosien päästä edes 1080p:nä. Sen takia nuo tulevat 3060 saisi olla selvästi 2060 tehokkaampia, mutta ilmeisesti ei tule olemaan GTX 1060 -käyttäjille varmaan massiivinen päivitys (sitten joskus kun noita saa oikeasti hyllyltä).
GTX1060-käyttäjät ostivat aikanaan hinta/laatu-suhteeltaan loistavan kortin juuri siksi. 2060 ja 3060 ovat hinta/laadultaan surkeita kortteja joihin aikanaan täysjärkinen gtx1060’n omistaja tuskin koskisi. Katsotaan uudelleen kunhan asiallisia päivityksiä gtx1060’een saa alle 300€.
Helpoin keino vedätyksen päättämiseen on äänestää lompakollaan, täysjärkisillä on aikaa odottaa koskei taloutensa kaadu siihen jotta jättävät ostamatta jotain härskisti ylihinnoiteltua
Kommentoi uutista tai artikkelia foorumilla (Kommentointi sivuston puolella toistakseksi pois käytöstä)
Lähetä palautetta / raportoi kirjoitusvirheestä