OnLeaks nimimerkillä tunnettu vuotaja Steve Hemmerstoffer on jakanut yksinoikeudella Smartpix-sivustolle ensimmäiset vuotokuvat Samsungin tulevasta Galaxy Z Fold 4 -älypuhelimesta 91 Mobiles -sivustolle puolestaan ensimmäiset kuvat Galaxy Z Flip 4 -älypuhelimesta.
Fold 4:n kuvissa paljastastuu tuttu sisältä paljastuvalla suurikokoisella näytöllä varustettu rakenne, joka on kuitenkin viimeisimpien Galaxy S22 -puhelinten tavoin pykälän edeltäjämalliaan kulmikkaampi, minkä lisäksi kamerakehikko vaikuttaisi olevan muotoiltu uusiksi. Uutuuden ulkomittojen väitetään olevan 155 x 130 x 7,1 mm kun edeltäjämalli oli 158,2 x 128,1 x 6,4 mm, eli uutuus olisi pykälän edeltäjäänsä matalampi, mutta vastaavasti leveämpi ja paksumpi.
Kuvissa ei kuitenkaan tietojen mukaan lisääntyneestä paksuudesta huolimatta ole havaittavissa paikkaa S Pen -kynälle, jota osa huhuista puhelimeen on odottanut S22 Ultran tavoin. Toisaalta viimeisimmissä huhuissa kynäpaikan saapumisen suhteen ollaan oltukin jo huomattavasti kriittisempiä.
Galaxy Z Flip 4 puolestaan on vuotokuvien perusteella ulkonäöltään hyvinkin tutun näköinen. Etupuolen alalaidasta löytyy edelleen pienikokoinen ulkonäyttö, jonka vieressä lepäävät puhelimen pääkamerat ja sisäpuolella puolestaan on korkealla kuvasuhteella varustettu 6,7-tuumainen taittuva näyttö. Kuvien perusteella puhelin voinee olla aavistuksen edeltäjäänsä kulmikkaampi, mutta eroa on vaikea sanoa varmaksi, sillä se voi johtua myös renderöintikuvien kulmasta ja valaistuksesta.
Galaxy Z Flip 4:n ulkomitoiksi vuoto väittää 165,1 x 71,9 x 7,2 mm, eli puhelin olisi vajaan millimetrin lyhyempi, 0,3 millimetriä kapeampi ja 0,3 millimetriä paksumpi kuin viime vuoden Flip3.
Samsungin odotetaan julkistavan uudet Galaxy Z -sarjan taittuvanäyttöiset puhelimet elokuussa. Lisää molempien puhelimien vuotokuvia voit tarkastella lähdelinkkien takaa.
Lähteet: Smartprix, 91 Mobiles
-ile
Kuten linkin uutisessa sanotaan, on se ilmeisesti poistunut vain osassa Euroopan maita. Suomenkielisillä Samsungin sivuilla ainakin on edelleen noissa viime vuoden malleissa Z mukana.
Nämähän on vielä vuotoja, joten ei sitä tiedä mitä niiden lopullisten mallien brändäyksessä tullaan käyttämään. Voi hyvinkin olla, että Z jätetty pois.
No jaa oli pakko ostaa puhelin niin ostin.
Tuohan kuulostaa oikein loistavalta akkukestolta. Ei ole tuollaisiin päässyt millään omistamallani Galaxy S sarjan puhelimella.