Testasimme 8-ytimisten Ryzen 7 -sarjan 1700X- ja 1800X-mallien ylikellotuspotentiaalin, kun prosessoreita jäähdytettiin Noctuan NH-D15-coolerilla.

Testit suoritettiin kokoonpano asennettuna NZXT:n S340-kotelon sisuksiin ja kylkipaneeli oli testien ajan kiinni. Alustana testeissä oli käytössä Asuksen X370-piirisarjaan perustuva ROG Crosshair VI Hero -emolevy ja 16 gigatavua Corsairin DDR4-muistia.
Haimme molemmilla prosessoreilla erikseen korkeimman kellotaajuuden ilmajäähdytyksellä HandBrake-ohjelmalla noin 10 minuutin 4k-videon H.264-enkoodauksella sekä liukulukulaskentaa nopeuttavia Advanced Vector Extensions 2- eli AVX2-käskyjä käyttävällä Prime95-testillä. Lisäksi mukana on testit ja suorituskykymittaukset eri DDR4-muistinopeuksilla.
Lue artikkeli: Ylikellotustesti ilmalla: Ryzen 7 1800X & 1700X
Peleissä keskinkertaisesti menestynyt 8/16t ryzen on ihan hyvä vaihtoehto jos euro/ydin on tärkein valintaperuste. Tulevaisuuden ennustaminen on vaikeaa, muutamassa hyvin säikeistyvässä pelissä on toki nähtävissä että yli neljästä ytimestä on hyötyä. Itse en kuitenkaan usko että pelirintaman tilanne muuttuu lähitulevaisuudessa nopeasti.
Intelin ja r3/r5 kiviä kannattaa vertailla sitten kun amd:n tuotteet on julkaistu, r7 korkeammilla kellotaajuuksilla ne voi olla jopa kilpailukykyisiä i5-i7 pelilelujen sarjassa.
Myös Power (aka Expert) on alkanut komponentteja myymään. Kelpaa meille kuluttajille, nimittäin taisi verkkokauppa.com myös tiputtaa hintoja kun powerista sai halvemmalla. Oma kivi ja lankku tulossa siis powerilta, vettä ja muistia jimmsiltä ja uudet pyörivät kiekot cdonista. Ihan hyvä että gigantti ja power tulevat mukaan. Hyvin ainakin gigantti mainosti.
Kannattaa muuten muistaa että vieläkin Gigantti on sitoutunut siihen että jos jossain (suomen sisällä, ei erikoistarjous mikä vaatii jotain bonuskortteja tai 1kpl per myymälä tms) on tuote halvemmalla kuin heillä he tarjoavat siitä halvemman hinnan. (+ tuotteen täytyy olla heillä myynnissä, eli ei saa esim. jauhelihaa halvemmalla kuin lähikaupasta…)
Eivät saa enää mainostaa mutta tuo pitää oikeasti paikkansa. Eli mainoslehti mukaan tai näyttää kilpailijan sivulta ja pyytää 10centtiä halvemmalla heiltä.
Mites se "Ryzen 5GHz@Air" kuten AMD oli piiloviestinä pistänyt johonkin..? :think: Kehno kellottuvuus kyllä ikävä juttu, tulee ihan ekat Phenomit ja viimeaikaisista Fiji mieleen. 🙁
Tosin niinhän se Intelin heppukin selitti että Devil's Canyon kivien pitäisi mennä 5GHz leikiten. 😀
Mikäs tuo juttu muuten olikaan. Taisi olla Canard PC:n jostain testistä tuo lause. Olin unohtanut koko jutun. Ja sitten oli se toinen kuva missä hämmästyneet kaverit katsoivat huuli pyöreänä tietokoneen ruutua kun olivat saaneet Ryzenin käsiinsä :cigar2:
Oli painettu muistaakseni binäärillä siihen Canardin juttuun. Se ei siis tullut AMD:ltä. Tuosta vedettiin johtopäätökset, että engineering sample oli saatu 5GHz:iin, mutta ilmeisesti oli vain joku tiiseri, jos edes oli tarkoitettu kenenkään sitä siitä tajuavan.
Juu se Ryzen menestyy peleissä keskinkertaisesti jos verrataan vain kahteen tehokkaimpaan Intel malliin ja yhteen edellisensukupolven AMD malliin, mutta kun puhutaan yleensä prosessoreista pelikäytössä niin Ryzenin kutsuminen vain keskinkertaisenksi pelikäytössä on varsi joustavaa mielikuvitusta vaativa käsite.
Näytä lähde jossa AMD on tollaisen piiloviestin esittänyt, ei ole.
Se lähde oli yksi lehti ja se piiloviesti oli Kabylake jutun yhteydessä ja siinä mainittiin Ryzen ja se 5Ghz mutta se oli muotoiltu niin että viittaus oli asiayhteyden varassa se ei sanonut suoraan että se 5Ghz oli Ryzenillä tehty joten se olisi periaateessa voitu tehdä myös sillä Kabylakella josta varsinaisessa jutussa puhutiin.
Lähde on se lehti ei AMD.
Jokatapauksessa kyseinen lehti sai laajan kansainvälisen näkyvyyden tuolla tempauksellaan ja niin kaun kun jompikumpi Ryzen tai Kabylake saadaan kellotettua 5Ghz:iin ilmalla se väite ei ole suoranaisesti vale.
"Intelin insinööri Francois Piednoel puolestaan kirjoitti Twitter-tilillään, että jos Devil’s Canyonilla ei saavuta ilmajäähdytyksellä 5 GHz:n kellotaajuutta, hänen täytyy antaa opastusta."
Ryzenit "kellottuu" yllättävän hyvin, kalleimman 1800x mallin kellotaajuus haluttiin nostaa perinteiseen amd tyyliin ns tappiin joten käyttäjien ei tarvitse tuhlata aikaa suurimman vakaan kellotaajuuden etsimiseen. Mehua kuluu kiitettävästi kuormitustesteissä myös finaaliin kellotetulla 1700:lla.
:rofl:
An In-Depth Look at Ryzen's Gaming Performance: 16 Games Played at 1080p & 1440p
16 peliä ja nopein 600euron ryzen on vasta seitsemäs 1080p ja 1440p resoluutioilla 😉
An In-Depth Look at Ryzen's Gaming Performance: 16 Games Played at 1080p & 1440p
Näiden tulosten perusteella antaisin 1800x mallille kouluarvosanan 6 tai 7
Mitä jos pistäisit tuon kokoiset kuvat ihan oikeasti spoiler tageihin? Eivät mahdu ruudulle edes 1440p resolla.
Ja unohdit muuten postata ne benchit, joista näkyy, että 7700K hakkaa jo nyt tappiin, kun Ryzen taas on edelleen melkein tyhjäkäynnillä. Arvaa kumpi CPU on parempi tulevaisuutta ajatellen?
Valituksen kohteena olevat graafit skaalautuu mm. firefoxilla automaattisesti kaikille resoluutiolle 😉
Kun otetaan huomioon se että testejä netistä etsinyt olet sinä ja kun vaikuttaa siltä että AMD:n tuotteet mahdollisimman huonoon valoon maalaavien käppyröiden netistä etsimiseen käytämäsi aika per vuorokausi ei vaikuta olevan vähäinen niin voidaan olettaa että tuo on ehdottomasti kehnoin mahdollinen pelitestitulos jonka voi saada aikaan Ryzenillä niin siihennähden tilanne ei ole mitenkään huono.
Piilotettu teksti oli "ZenOC@Air=5G", joten aika vähän jää tulkinnan varaan tarkoitettiinko tuolla mahdollisesti Kaby Lakea vai Ryzenia.
Juttu oli puhtaasti hittien kalasteluun tarkoitettu räikeä vale.
5GHz on vielä räikeämpi vale kuin nyt voisi olettaa, koska tuolloin saatavilla oli vain A0 versio piiristä jonka maksimit jäähdytyksestä riippumatta oli n. 400MHz alhaisemmat.
Ja eikös se vale nimenomaan ollut siinä Ryzenin insinööräyssample artikkelissa, eikä missään Kaby Lake artikkelissa? :confused:
Se salattu viesti oli nimenomaan Kaby Lake -artikkelissa binääreinä:
CanardPC-lehdessä piiloviesti: ZenOC@Air=5G – io-tech.fi
Näinhän se olikin, väärin muistin.
Hitusen erikoista, että ihan painettuun lehteen kirjoitetaan moista palturia.
Tulikos r7 1700 ylikellotustesti jo, vai menikö multa kokonaan ohi 😮
Ohi taisi mennä. Eli tuli se jo. 😉
Onkos tälle jutulle tulossa jatkoa extreme kellotuksen muodossa?
Pelikäytössä tilanne ei siis ole huono eikä hyvä joten pysyn aiemmassa "suorituskyky on vain keskinkertainen" luokituksessa.
Toivottavasti seuraavissa revisioissa on vähemmän pelien kulkua hidastavia erikoisia ominaisuuksia, nythän nopein ryzen on suurin piirtein tasoissa edellisen sukupolven i5-6600k suorittimen kanssa. Hintaakin pitäisi tarkistaa jos amd mielii saada 8/16t suorittimilla jalansijaa pelialustana. Jos ytimien määrä tuntuu pelikäytössä tarpeelliselta niin 1. vaihtoehto olisi hyvin kellottuva 6/12t 6800k suoritin ja toisena tulisi saman hintainen tehtaalla tappiin kellotettu 1700x kivi.
Onhan sieltä toki tulossa edullisempia 4/8t ja 6/12t malleja mutta niiden suoritus- ja kilpailikykyä ei kannata puntaroida tässä vaiheessa. Totean vain että peleissä suorituskyky riippuu ipc:tä ja kellotaajuudesta, 4/4 tai 4/8t jälkeen boosteja ei ole nähty muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta.
Ei nyt välttämättä ihan heti, tässä kuitenkin juttua mihin Ryzen 7 1800X ylikellottuu Cinebenchissä LN2-jäähdytyksellä:
Suomalaiset ylikellottivat LN2-jäähdytetyllä Ryzen 7 -prosessorilla uudet Cinebench-maailmanennätykset – io-tech.fi
Oisinkin vain halunnut mukavaa luettavaa 😉
"Cavemanthe0ne" yksi amd:n partner striimaajista kertoili, että ryzeni kellottuisi 100-200 mhz korkeammalle per 2 disabloitua ydintä.
Oli kuulemma saavuttanut 4.4ghz 1800x:lla 2+2 core asetuksella.
Tämähän lupaisi hyvää ryzen 5 ja 3 ajatellen mikäli pitää paikkansa.
Onko näille väitteille missään muualla vahvistusta?
Voiko joku kokeilla auttaako corejen pudottaminen saavuttamaan korkeamman kellotaajuuden?
Kerroit juuri sen hyvän pointin vaikka Ryzen ei ole pääsyt eroon kaikista lastentaudeista (merkittävä osa liitty käyttiksestä vielä puutuvaan kunnoliseen tukeen joka on tulossa) niin siitähuolimatta peleissä joissa yleensä yhden ytimen maksimiteho ratkaisee Ryzen pärjää sille i5-6600k prosessorille joten kun kumankaan prosesorin kellotaajuudet ei ole kaukana toisistaan on ilmeistä että Ryzen ytimen IPC on hyvä myös peleissä aivan niin kuin AMD väittikin sen olevan, eli ainut joka pidättelee tämänhetkisillä peleillä Ryzeniä on kellotaajuusero Intel prosessoreihin nähden.
Joten jos/kun Ryzen 4c/8t mallit on kellotaajuuksiltaan kilpailukykyisiä saman hintaluokan Intel 4c/8t mallien kansa ei ole mitään tehoestettä ostaa sitä Ryzen kokoonpanoa Intel kokoonpanon sijasta.
Tämä tietenkin jättään Intelin i7 7700K mallille raon jossa Ryze ei pysty tarjamaan suoraa kilpailijaa kun ydinmäärästä riippumatta tämänhetkisellä GF tuotantotekniikalla ei voi valmistaa Ryzen mallia joka pääsisi 7700K Intelin kellotaajuuksiin.
Kato täällä taas eräs mestari pistää kaiken maailman käppyröitä Ryzenin kulutuksesta kellotettuna ilman että edes viitsii lukea mitä siellä artikkelissa sanotaan. Tuo kellotus tehtiin käyttämällä 4Ghz presettä emolta ilman mitään manuaalista säätöä. Ei ole mikään ihme että 1700 vetää enemmän jerkkua samoilla kelloilla kuin 1800X jos kerran voltit ovat yli valmistajan suositusarvojen. Vai kuulostaako 1.48v terveeltä 24/7 käyttöä ajatellen.
Kyllä mäkin pystyn näyttämään käppyrän missä Intelin prossu repii 300-400w seinästä kun nostan kellot maksiin ja pusken sille vielä oikeen kunnolla ylijännitettä.
Samoilla volteilla ja kelloilla tehonkulutus on käytännössä samaa luokkaa kaikilla kolmella mallilla. Mallien ero tulee siinä että nämä prossut on binnattu jännitteen mukaan ja parhaat yksilöt ovat niitä 1800X malleja.
Ei vättämättä kun tuolla Ryzen 8/12 @ 2+2 systeemillä on se etu että käytössäolevan ytimen ympärillä on ytimiä jotka ei ole käytössä mutta osallistuu sen lämmön käytössäolevasta ytimestä pois johtamiseen, tätä etua ei ole Ryzen 5 ja 3 malleilla kun niissä ei ole niin paljon niitä ytimiä jotka ei olisi käytössä mutta johtaisi kumminkin lämpöä.
Mutta tämä ehkä kertoo siitä että jos AMD tekisi Ryzenistä version jossa olisi hukkatilaa ytimien ympärillä se voisi kellottua korkeammalle kuin tämänhetkinen Ryzen malli.
Eikös täällä ennustettu että ensimmäiset 4coret olisi täysiä 8core piirejä joista on 4corea poissa käytöstä.
Pikemminkin 8-coreja, joissa osa coreista on rikki ja siksi pois päältä.
Eli 8core piirejä joista on neljä pois käytöstä.
No joo, teknisesti noin, mutta ei ole todennäköistä, että loppuja coreja saa auki koska ne hyvin suurella todennäköisyydella ovat viallisia.
Melko varmasti näin. Ajattelin vain tuota lämmön siirtymistä sammutettujen ytimien kautta.
Niissä on kokonaan se toinen 4:n ytimen ryhmä pois käytöstä mutta se toinen 4:n ytimen ryhmä (CCX) on kokonnaan käytössä eli ne ytimet jotka on käytössä on vierekkäin ja ne ytimet jotka ei ole käytössä on kaukana joten ne ei auta lämmön poisjohtumisesta käytössäolevista ytimistä.
Semmoiset Ryzenit joissa on vain yksi jommankumman tai kummankin 4 ytimen ryhmän ytimistä rikki päätyy 6c/12t malleiksi niistä ei tehdä 4 ydin malleja.
Juuh muistin siis väärin, pahoittelut.
Toisessa ketjussa speluloitiin että myös 2+2 on mahdollusta.
Juu 2+2 on teknisesti mahdollinen mutta kuinka todennäköistä on se että valmsituisi prosessori jonka kummastakin CCX:stä on rikki 2 prossori ydintä eikä mitään muuta, itse veikkaan että tuollaisten prosessori yksilöiden todennäköisyys on hurjasti peinempi kuin sellaisten josta on vain yksi ydin rikki tai toinen CCX on kokonaan menetetty.
Eli itse veikaan että kun ostaa 4c/8t Ryzen prosessorin on erittäintodennäköistä että saa prosesorin josta on toinen CCX kokonan pois päältä ainakin niin kaun kun 4c/8t prosessoreja ei julkaista korkeammalla Wattirajalla kuin mitä on vihjailtu koska 2+2 tarvii käytämnnössä sen 65 watin mahdolisuuden että se on mahdollinen (johtuen siitä miten virransyöttö on toteutettu CCX:n tasolla) eli jos 2+2 malleja tulee veikkan että ne löytyy jostakin merkkivalmistajan halpakoneesta OEM versioina eikä vapailta markkinoilta pelkinä erikseen myytävinä prosessoreina.
Näppikseltä löytyy pilkun vierestä hyödyllinen merkki: .
Uskon samoin, vaikka perustelu tosin hieman eri.
Siinä missä 4+0 piirin kaikkien ytimien välillä on yhtä pitkät viiveet, olisi 2+2 ytimillä 100ns pidemmät viiveet kahteen ytimeen ja vain yksi nopea naapuri. Toki lämmönjohtamisen kautta voidaan saada vähän kovempia kelloja ja 2+2 olisi mahdollisesti enemmän cachea per core.
Eihän siinä tarvitse olla molemmista kahta hajalla. Pelkästään toisesta. 4+2 settejä ei ole ilmeisesti tulossa.
Siis jos ja kun noita Ryzen prossuja valmistetaan vain yhtä tuotantomallia (8c/xt) niin siitä seuraa että r3-sarjan valmistus maksaa ihan yhtäpaljon kun r7 , Mutta kuitenkin
Myyntihinnoissa on hirmuiset erot Entire AMD Ryzen AM4 Processor Lineup Leaked – R7 1800X Flagship Detailed
Miten prossua josta on lisätöinä jouduttu blockaamaan epämääräisen vaihtoehtoiset ytimet voidaan myydä 120$ hinnalla jos sama ehjä siru maksaa 500$
Onko r7 ilmaveivi , sitä on alusta alkaen verrattu E-i7-6900K =tonnin hintaluokka
Ensinnäkin suuri osa prossun hinnasta on NRE (non recurring engineering) kuluja jotka eivät ole riippuvaisia tuotettavasta määrästä. (suunnittelu, valotusmaskit yms.) Hinta ei siis ole vastaavalla tavalla tuotanto- ja raaka-aine riippuvainen kuin vaikkapa vessapaperin kohdalla.
Toiseksi, ei ne silloin maksa, jos ne on rikkinäisiä kiviä. Siinä tapauksessa kaikki mitä niistä saadaan rahaa sisään on voittoa, koska muuten menisi suoraan jätelavalle.
Jotenkin tosin epäilyttää, että viallisia kappaleita syntyisi niin suuria määriä, että niillä noi r3 ja r5 mallistojen kysyntä täytetään. Toisaalta noiden myöhempi julkaisu antaa mahdollisuuden nyt kerryttää puuttellisesti toimivien varastoja. Noihan varmasti nopeasti osittain korvataan sitten apuilla kun ne tulevat heti perästä (ehkä) markkinoille.
Ainakin 8-ytimisiä näyttää riittävän myyntiin hyvin, joten luulisi suuren osan piireistä tosiaan olevan toimivia. Minustakin tuntuu siltä, että neliytimiset korvattaisiin apuilla… mutta mistäpä sitä tietää. Kuusiytimiselle varmaan löytyy markkinarako eikä niin montaa ydintä nykyisellä CCX rakenteella apuun saisikaan järkevästi (2*CCX+näytönohjain).
Tämä saattaa olla väärä ketju kinaamiseen siitä onko noita r5/r3 prossuja suunniteltu ollenkaan vaan ainoastaan noukittu roskat tuotantolinjalta
Mutta koska kyseessä "pitäisi" olla Ryzen-prossujen Ylikellotus testaus , niin nyt olisi ihan kiva lukea miten nuo toimivat muillakin kuin C6H lahjaemolla ja vaikuttivatko bios-päivitykset mitään
Jos lukee io-tech emopalstaa joutuu toteamaan että ainoa juttu jossa kaikki toimii kuten Strömsössä on ylläpidon julkaisu
Juu ei niin kaukaisessa tulevaisuudessa noissa R3 ja R5 prossuissa on sekä 8 ytimisiä joista on puolet ytimistä pois käytöstä ja Ryzen Apuja joista on se GPU pois käytöstä.
Jännää sitten kun alkaa peli että kumman version sait ja onko jompi kumpi versio parempi kellottumaan kuin toinen 😉
Ei todista mitään kun ei ole tietoa paljonko AMD on niitä tilannut etukäteen kun jos tilausmäärät on olleet suuria voi niitä täysiä versiota myydä pitkäänkin ennen kuin vajaiden versioiden varasto kasvaa kohtuuttoman suureksi ja koska ne 4c/8t ja 4c/4t mallit tulee olemaan erittäin agressiivisesti hinnoiteltuja niiden myynti heti julkaisussa voi olla varsin kova joten niitä on hyvä varastoida etukäteen paljon.
Sitten vielä näistä 4c/8t malleista merkkikone valmistajat (HP, Dell, Acer, yms) varmasti halua tehdä myyntiin pääasisssa niitä kun ne on paljon suuremman volyymin tuotteita kuin 8c/16t mallit joten AMD:n pitää pystyä toimittamaan merkkikone valmsitajille 4c malleja vähintään 3 kuukautta ennen niiden myyntiintuloa koska sen tietokoneen valmistus kiinassa ja sen laivaaminen länteen kestää sen noin 3kk.
Sori en jatka enää tästä sivuaiheesta.
Se näyttäis olevan ainakin tilanne että nämä ensivaiheen biokset joskus antaa vähän mitäsattuu Voltteja sille prosesorille joten Volteilla ihan riskirajoille kellottaessa voi vahingossa mennä sen riskirajan yli ennen kuin on luotettavasti toimiva bios käytettävissä.
Oletinkin mielestäni ihan perustellusti, ettei noita valmiita prosessoreita ole kovin pitkään kerätty varastoihin. Syitä mm. koko julkaisu tuntui tulevan vähän kiireellä ja emolevyvalmistajilla ei ollut mitään käsitystä siitä, millä luvuilla myynti kenties lähtee liikkeelle (emo/prossu suhde oli suhteettoman huono).