
Huawei on julkaissut juuri odotetun tiedotteensa Yhdysvaltain kieltolistaukseen ja sen seurauksena keskeytyneeseen Google-yhteistyöhön liittyen:
”Huawei on tehnyt merkittäviä panostuksia Androidin kehittämiseen ja kasvuun maailmanlaajuisesti. Yhtenä Androidin keskeisimmistä globaaleista kumppaneista Huawei on työskennellyt tiiviisti Androidin avoimen lähdekoodin alustan parissa kehittääkseen ekosysteemin, joka on hyödyttänyt sekä käyttäjiä että koko toimialaa.
Huawei jatkaa tietoturvapäivitysten ja huoltopalvelujen tarjoamista nykyisille Huawei- ja Honor -älypuhelimille ja -tableteille, mikä kattaa sekä kuluttajille toimitetut että vielä varastossa olevat tuotteet maailmanlaajuisesti.
Huawei jatkaa turvallisen ja kestävän ohjelmistoekosysteemin rakentamista tarjotakseen parhaan kokemuksen kaikille käyttäjille ympäri maailman.”
Yritys ei siis ottanut vielä kantaa tarkempiin yksityiskohtiin, mutta kertoo tietoturvapäivitysten ja huoltopalveluiden jatkuvan nykyisille jo kuluttajille toimitetuille sekä varastoissa oleville laitteille. Google ilmoitti jo aiemmin, että Google Play -kauppa ja Play Protect -palvelu jatkavat toimintaansa kaikissa nykyisissä Huawein puhelimissa. Sama koskee ilmeisesti myös konserniin kuuluvan Honorin puhelimia. Odotamme vielä Honorin virallista kommenttia asiaan.
Veikkaisin että jenkkien ärhentely liittyy voimakkaasti kauppasodan ohella juttuihin kuinka Kiinan valtiolliset toimijat ovat auttaneet Huaweita kilpailutilanteissa, viimeiseksi 5G testien yhteydessä:
"China's state hackers "rigging 5G tests" against Nokia and Ericsson".
Juttelin tuossa juuri Huawein Jesse Kajeksen kanssa ja sain kaivattua tarkennusta tuohon perjantaiseen tiedotteeseen. Jessen mukaan Huawei ja Google saavat jatkaa yhteistyötä ohjelmiston ja päivitysten suhteen entiseen malliin kaikkien jo markkinoilta löytyvien tuotteiden kanssa. Toisin sanoen Google saa mm. tarjota uusia Play Services -versioita, tietoturvakorjauksia ja ohjelmistopäivityksiä Huawein puhelimiin entiseen tapaan. Tuo 3 kk:n sopeutumisaika ei vaikuta tähän asiaan mitenkään, vaan koskee lähinnä mahdollisia uusia tulossa olevia malleja.
Tämä on siis Huawein mukaan vallitseva nykytilanne Google-yhteistyön suhteen ja toki jos tulevaisuudessa Yhdysvallat päättää keksiä jotain uusia hullutuksia, siitä ei voi tietysti etukäteen tietää (ei niin Huawein kuin muidenkaan valmistajien suhteen).
Tämä tieto olisi hyvä päivittää uutiseen (tai melkein tehdä uusi uutinen?). Nykyisten mallien kohdalla voi siis olla painamatta paniikkinapappulaa, kun mikään ei muutu entiseen nähden. Ainoastaan uusien Huawein puhelinta ostamista kannattaa harkita tarkkaan.
Hieno juttu, että io-tech sai tällaisia tietoja kaiveltua Huaweilta.
Koostan juuri parhaillaan uutta uutista… Aattelin vaan nyt tuoreeltaan raportoida ensin tähän ketjuun.
Nyt etusivulta löytyy uutinen aiheesta ja linkitin sen kommentit tähän samaan ketjuun.
Huawei vahvisti io-techille: Markkinoilla olevien mallien Android-tuki jatkuu kaikilta osin täysin normaalisti – io-tech.fi
Eihän se valehdellu mitää, Huawei jatkaa päivityksiä kuten ennenkin.
Ongelma on vain mitä tapahtuu kun Google n. 60pvä jälkeen katkaisee yhteistyön.
Sitä pitäisi kysyä Googlelta.
Google ei katkaise Huaweilta saadun tiedon mukaan yhteistyötä – se koskee vain tulevia malleja, joita Google ei ole ehtinyt sertifioida ennen tuota mustalle listalle joutumista. Tuo myönnetty kolmen kuukauden jatkoaika ei liity nykyisiin markkinoilla jo oleviin laitteisiin. Niiden osalta Googlen tuki jatkuu normaaliin tapaan.
Pitäisi kysyä googlelta, tottakai Huawei sanoo ettei ole ongelmia kun myynti on sakannu.
Kyllähän siinä puhuttiin nykyisistä eikä tulevasta. Toki usassa voi olla eri tilanne kuin täällä.
"Keeping phones up to date and secure is in everyone's best interests and this temporary license allows us to continue to provide software updates and security patches to existing models for the next 90 days," a Google spokesperson said in a statement.
Google revives Huawei work temporarily after US eases restrictions
Tämä saattaa myös vaikeuttaa tulevien Android OS päivitysten tulemista Huawein puhelimille, mutta käytännössä tuolla ei pitäis olla hirveästi vaikutusta, koska käytännössä sen puhelimen parin vuoden käyttöajan pärjää pykälää vanhemmallakin Androidilla ilman mitään ongelmia.
Aikaisemmin Android versiolla oli suurempi merkitys, mutta nykyisin erot ovat aika kosmeettisia kun iso osa API-toiminnallisuuksista ei ole enää käyttöjärjestelmäriippuvaisia.
Niin, Huawein sanaanhan tässä toki on nyt luotettava tai oltava luottamatta. En kuitenkaan näkisin Huawein kannalta fiksuksi valehdella päin kuluttajien naamaa, ennemmin kannattaisi olla hiljaa. Kasvottomalla Googlella ei valitettavasti ole oikein mitään lehdistöpalveluita täällä Suomesta, mistä voisi asiaa tiedustella Googlen näkökantilta.
Huawein mukaan saavat jatkaa yhteistyötä Googlen kanssa nykyisten mallien tulevien Android-päivitysten kanssa ihan samaan malliin kuin ennenkin. Tulevien mallien kanssa sitten eri juttu.
Toki Huawein sanaan voi luottaa, mutta he eivät tee asiassa päätöksiä. Se on heidän näkemys. Google on kuitenkin USA:n hallituksen pelinappula joten tekee miten siellä päätetään ja päätös tapahtuu vasta kun liukuma on ohi.
Ei huawei voi tehdä Elop tyylistä ratkaisua että alkaa haukkua omia tuotteita, silloin kaikki loppuu hyvin äkkiä.
Ei kyseessä ole mikään Huawein oma näkemys, vaan Huawein ja Googlen välillä Yhdysvaltojen tämänhetkisten rajoitteiden puitteissa vallitseva tilanne. Huawein edustajan mukaan tuo asia on nyt tässä viime viikkoina selvinnyt, että kauppasaarto ei tule koskemaan jo olemassaolevia tuotteita, joista on sopimukset Googlen kanssa tehty. Toki Yhdysvallat voi teoriassa päättää mitä tahansa, mutta sitä nyt ei pysty kukaan varmaksi ennustamaan. Ei asiassa pysty oikein muuta tekemään, kuin selvittämään nykyisen tilanteen ja varautumaan tulevaan.
Tuo juttu oli hyvä minkä teit tänään kun säätiin täsmennys Huaweilta mitä se kauppasaarto tarkoittaa Huawein tämän hetkisen käsityksen mukaan koskien Googlen sovellusten ja palveluiden päivityksiä.
Reutersin parin viikon takaisin mukaan kaikki proprietary-koodi oli Googlelle määrätty vientikieltoon Googlelle.
Asiaa voi vielä tiedustella Googlen pressipalveluiden kautta.
Press Corner | The Keyword
Tosin tiedä kiinnostaako Googlella mitään vastailla vaan meneekö tuonne lähetytyt sähköpostit suoraan dev nulliin.
Myös Googlen Suomen maajohtaja Antti Järvinen voisi mahdollisesti jotain kommentoida. Tai sitten ei vastaa mitään.
Juu, voi tiedustella, mutta ei tuolta käsin ole tähän päivään mennessä vielä koskaan tullut mitään vastausta :dead: Eli ei kiinnosta Suomalainen media.
USA on oikeastaan plutokratia: Plutokratia – Wikipedia
Tämä todellakin pätee Usahan, jos Noam Chomsky on asiaa tutkinut.
Kenties Googlella on siella samanlainen IT-ratkaisu lehdistön yhteydenottoihin kuin mitä kuulin että Suomessa R-kioskeilla ainakin joskus oli työnhakijoille. Kuulin joskus että R-kioskin nettisivujen kautta tulleet avoimet työhakemukset menivät kaikki suoraan automaattisesti roskakoriin eikä niitä kukaan edes koskaan vilkaissut. Aika tästä on reilu vuosikymmen. En tiedä sitten pitikö tieto paikkaansa kun mistään en pystynyt sitä varmistamaan.
😆
Hyvä homma, jos todellakin tilanne on näin, että nykyiset ja jo lanseeratut laitteet pysyvät mukana Googlen remmissä.
Kun asiaa oikein pohdin, niin eiväthän vanhat laitteet kasvata Huawein lompakkoa tai markkina-asemaa, eikä niissä ole 5G modeemeja, joten sikäli Trumpilla ei ole tarvetta niitä estääkään 🙂 Toki jos estämistä puoltavia asioita miettii, niin sillä saadaan keinotekoisesti lisämyyntiä muille merkeille, mutta tuo on ainoa syy jonka keksin puoltamaan estoa.
Miksi kaikki viestit on kolmeen kertaan?
Tässä uutisessa on 25 sivun verran viestejä?
Vanhemmat viestit näyttäisi olevan jostain syystä kolmeen kertaan. Ilmeisesti joku bugi xenforo-wordpress-sillan välissä. Tässä uutisessa on paljon viestejä, koska se käyttää samaa foorumiviestiketjua parin muun aikaisemman uutisen kanssa, jotta samaa keskustelua ei tarvitse käydä monessa eri ketjussa.
Eli siis mitään muuta vaikutusta mihinkään ei ole jos ei muutenkaan koskaan käytä gmailia eikä google apps storee? :D. Ainoo haitta siis tuo ja se että päivitykset androidiin huawei joutuu oottaan että tulee saataville AOSP ja et joutuis tekemään oman apps storen?. Kannattas varmaan kaikkien kiinalais känny valmistajien alkaa yhteistyöhön ja perustaa oma app store yms, sehän menis heittämällä ohi google apps storesta hetkessä 😀
Ei ei, vaan Huawein mukaan mikään ei muutu aiempaan nähden nykyisissä puhelimissa. Kaikki toimii normaalisti kuten pitää yhteistyössä Googlen kanssa Play-palveluiden, Googlen sovellusten, tietoturvakorjausten ja Android-päivitysten osalta.
Ei mitään merkitystä, noilla lapuilla on vanhenemispäivät olemassa ja saavat rahansa silloin takaisin ja siihen asti korkotuloja niistä. Toki voivat myydä isona massana kerralla jolloin jenkkilappujen jälleenmyyntiarvo laskee mutta todennäköisesti markkinat vain imuroivat nuo eläkeyhtiöiden taseeseen ilman kummoista dippiä. Edes kiinalla ei noita ole niin paljon että niiden jälleenmyyntiarvo merkittävästi laskisi
Mietin uutisen ulos tultua että vieläkö palautan P30 Pron kun oli 4-5pv jäljellä Gigantin 50:stä päivästä.
Nyt ei enää harmita pätkääkään että en palauttanut.
Eikö nämä Huawei-uutiset voisi tehdä yhdessä threadissa, jossa saman Huawei-threadin alla on 04.06.2019-threadi ja edelliset uutispäivät?
esim.
Huawei-banni
Näkyyhän tuossa forumin etusivulla:
Yleistä keskustelua
Rapellys & Testaus
Pystyisi paremmin löytämään ne aikajanat satojen viestien joukosta, mitkä liittyvät kyseiseen uutiseen.
Eikai nyt yhden "isomman" uutisen takia kannata alkaa foorumille rakentamaan omia alueita
En nyt ole ihan varma mitä tässä tarkoitat, mutta noita wordpressissä julkaistuja uutisia ei pysty lisäämään näkymään samassa foorumikommenttiketjussa.
Joo, eipä noita nykyisiä kannata palauttaa. Ovat ihan hyviä puhelimia.
No ei varmaan nyt harmita mutta tulevaisuudessa todennäköisesti.
Apple promises privacy, but iPhone apps share your data with trackers…
Ei se ole yksin laitevalmistaja, joka pääsee sun tietoihin käsiksi.
Totta kai ne itse appit (esim. Facebook) voivat jakaa käyttäjän datan eteen päin. Appin asennus ja tietoihin (kuvat, yhteystiedot yms) pääsy kuitenkin vaativat käyttäjältä luvan.
Apple on vielä tiukentamassa yksityisyyteen liittyviä ominaisuuksia iOS 13:ssa: Apple’s new privacy and security features in iOS 13 and macOS will be a tough act to follow
Siis pelkästään jo Gappsit jakaa dataa eteenpäin. microG Project
Tuossa tärkein on "Huawein mukaan". Huaweilla ei edes teoriassa voi olla mitään tietoa miten tässä oikeasti käy, koska nämä asiat päätetään pöydissä joissa Googlekin on mukana lähinnä kuuntelemassa mitä sanellaan. Huaweilla ei ole noihin keskusteluihin mitään asiaa.
Eli jos kuulet kommenttia joka alkaa sanoilla "Huawein mukaan", kaikki sen jälkeen tuleva teksti on tyhjää sanahelinää kunnes Yhdysvaltain hallinto vahvistaa asian. Siihen asti jopa Google ei voi kommentoida asiaa muuten kuin sanoilla "todennäköisesti, ehkä, mahdollisesti", koska Googlekaan ei päästä näistä asioista.
Kuten uutisessakin sanotaan, viime kädessä lopputulos on tietysti Yhdysvaltojen käsissä, mutta kyllä yritykset (Huawei & Google) voivat silti asian tämänhetkistä tilaa kommentoida.
No hommat jatkuu kuten ennenkin, ja kun Huawei maksaa miljardin ei vakoilua ole ollukkaa.
Kummasti näissä asioissa rahalla ongelmat ratkeaa.
Tulee vain mieleen että voisiko tämän "olemassaolevat laitteet toimivat jatkossakin" taustalla olla myös juridistiset seikat? Meinaan vaikkei Huawei mikään markkinaykkönen USA:ssa olekaan, niin perstuntumalta voisi kuvitella että siellä olisi iso kasa oikeusjuttuja vetämässä jos olemassaolevat laitteet rampautettaisiin yhtäkkiä. Ja jos näitä kanteita lähdettäisiin tekemään, niin kohteena ei olisi silloin Huawei vaan joku julkinen instanssi (valtioko?). Vähemmästäkin tuntuvat siellä saavan joukkokanteita pystyyn.
Facebook päätti, että sen sovelluksia ei saa enää asentaa uusiin Huawei-puhelimiin tehtaalla
Tämä nyt varmaan monien mielestä vain hyvä uutinen
Saisikohan tuon muihinkin puhelimiin? Ja vielä kun saisi laajennettua kaikkeen muuhunkin bloatwareen. 🙂
Enemmän minä olisin huolissani Facebookin "vakoilusta" kuin Huawein, joten joku irvileuka saattaisi sanoa tämän vain parantavan Huawein puhelimien tietoturvaa. Itseä lähinnä ärsyttää, että puhelimessa on valmiina sellaisia sovelluksia, jota en käytä. Turhat sovellukset tuleekin poistettua tai otettua käytöstä ensimmäiseksi puhelimen käyttöönoton yhteydessä.
Tuo on todellakin hyvä juttu että ei ole facebookkia valmiiksi asennettuna. Sitä kun ei saa yleensä poistettua ilman roottausta jos se on valmiina tehtaalla asennettu.
Se olisikin kaikille Android-valmistajille sellainen tapa, että kännykässä ei olisi yhtikäs mitään valmiita sovelluksia ja bloatwareja vaan jokainen asentaa siihen sovelluksia, kun näkee itselleen parhaaksi.
MacOS niin ihan mielenkiintoinen tämä.
Moreover, the operating system will run on its own read-only volume, which means malicious apps shouldn’t be able to overwrite system files.
Tuosta oli maininta macrumors palstalla. Tosin ei iOS käyttöjärjestelmiin ole koskaan tarjottu höpöhöpö ohjelmia storessa. Siis näitä F-Secure tms juttuja. Tulee myös macOS käyttöjärjestelmään 🙂
Edit: iOS käyttöjärjestelmässä softat on "hiekkalaatikossa" niin sen takia storessa ei ole höpöhöpö virustarkistus softia.
OMG ! ! ! Ei menny montaa viikkoa tajuta mutta musta tais tulla Huawein tuorein & suurin FANI !
Facebook kieltää Huaweita asentamasta WhatsAppia tai Instagramia uusiin puhelimiin
Täten, 98% varmuudella lupaan ostaa itselleni honorin jossain vaiheessa. Ehkä niitä pian löytää alelaareista sopuhintaan 😀
Onko näihin honoreihin mahdollista asentaa custom romia ?
Ei ole puhelimia tullut käytettyä, mutta jos joskus ilmestyisi sellainen puhelin
jossa olisi i7, uusimmat pelit pyörittävä näyttis, noctua tai prolimatech megahalems custom cooleri, vaihdettavat elkot ym. komponentit, kyky muuntautua droneksi, kaikki liittimet rf-boksista lähtien, lerppuasema myös ja kovalevyn välissä piitahnaa kovasti, niin voisihan sitä sitten jo harkitakin 😆
Mitähän hyvää tuossa sitten on?
…Instagram nyt on eka sovellus joka tulee puhtaaseen puhelimeen asennettua aina. :smoke:
Juuri tämän takia puhdas Android on se ainoa oikea.
Varmaan se ettei noita sovelluksia ole siellä puhelimessa valmiina niin ettei niitä saa edes poistettua.
Juuri tuo, kaivoin yhden jämäpuhelimen kaapista huawei honor lite 7 ja vuorokauden ihmettelin miten pääsisin google roinasta eroon puhelimessa. Lopputulos = En mitenkään. Custom romia ei ilmeisesti ainakaan ihan helpolla saa tuohon edes asennettua joten lykkäsin huawein mätänemään takaisin kaappiin. Katsotaan parin vuoden päästä jos tulee joku malli jossa ylimääräset paskat loistaisi poissaolollaan (huawei) josko sitten ostaisi. Ei tuota honor 7 vaan yksinkertaisesti voi käyttää, onneks on vielä tuo note 4 johon on lykätty lineage..
Kyllä tää alkaa olla aika huvittavan vittumaista miten kovalle tuo google on syövytetty noihin luureihin..facebook apista pääsi sentään eroon sekä parista muusta , mutta sitten tuo google…huoh.
Supina voimistuu. Ei savua ilman tulta jne..
Saa nähdä miten Huawei onnistuu kiertämään kaupparajoitteet, mutta jos joku sen tekee niin luultavasti juuri he. Rajoitteiden suhteen alkaa suurempi huoli nousemaan Jenkeissä, kuin mitä Kiinasta kantautuu.
Raportti: Google lobbaa Yhdysvaltoja vapauttamaan sen Huawei-kiellosta – näkee kiellon uhkaavan kansallista turvallisuutta
US budget chief wishes to further delay Huawei ban as possible implications raise concerns
Huaweis operating system expected to arrive this fall – GSMArena.com news
Huaweihan jo kiersi kaupparajoitteita Iraniin. Talouspäällikkö taitaa tällä hetkellä edelleen odottaa luovutusta Kanadasta Yhdysvaltoihin kyseisen operaation vuoksi.
Venäjältä kantautuvat huhut väittävät, että Huawei olisi neuvotellut Aurora OS:n (uudelleennimetty Sailfish Mobile OS RUS) käyttämisestä puhelimissaan. Huhut kannattaa ottaa varauksella mutta toisaalta politiikalla voi olla tässä iso rooli. Aurora OS on Venäjän virallinen käyttäjärjestelmä viranomaisten käytössä ja Kiina ja Venäjä ovat syventäneet yhteistyötä Yhdysvaltojen pakotteiden jälkeen. Kiinaan on kyllä kehitteille myös Sailfish OS China, joten miksi eivät käyttäisi sitä?