Testissä 2600 euron hintainen Asus ROG Zephyrus G14 -pelikannettava Ryzen 9 6900HS -prosessorilla, Radeon RX 6800S -näytönohjaimella ja 14-tuumaisella QHD-resoluution näytöllä varustettuna.
Tutustumme artikkelissa Asuksen uuteen vuoden 2022 -versioon pienikokoisesta Zephyrus G14 -pelikannettavasta, jossa on käytössä AMD:n uusi Rembrandt-koodinimellinen Ryzen 9 6900HS -mobiiliprosessori ja sen kaverina Radeon RX 6800S -mobiilinäytönohjain. 14-tuumaisen kannettavan QHD-resoluution näyttö tukee 120 hertsin virkistystaajuutta ja sisuksissa on 32 gigatavua DDR5-keskusmuistia ja teratavun kokoinen M.2 SSD. Artikkelissa on mukana on katsaus ominaisuuksiin, suorituskykyyn, lämpötiloihin, melutasoon, tehonkulutukseen ja akkukestoon.
Lue artikkeli: Testissä Asus ROG Zephyrus G14 -pelikannettava (2022)
Toki voit kytkee tohon erillisen näytön mutta ei ehkä nyt mikään järkevin vaihtoehto.
Mun mielestä koko peliläppäri on aika turhake. Mulla oli aikoinaan kunnon useamman tonnin maksava "peli"läppäri. Kyllähän sillä jotain pelaili, mutta tuulettimien ääni oli infernaalinen ja läppäri kuumeni oikein kunnolla. On se vaan niin paljon mukavampaa pelailla kunnon vehkeillä.
Tosiaan voihan tohon pistää erillisen näytön ja näppäimistön ja hiiren jne jne, mutta eikö samalla vaivalla jo osta kunnon pelikoneen.
No, ehkä mä en vaan ymmärrä peliläppärien mahtavuutta.
Samaa mieltä tuosta, että peliläppärit sellaisenaan huutaa ja kuumenee, mutta jos ei käytä läpppärin omaa gputa pelaamiseen niin hiljaisia ovat.
Paljon matkustavalle peliläppäri on suuren ilon lähde. Junassa , hotellissa, mökillä sadepäivänä jne. Peliläppärillä onnistuu myös matkakuvien ja -videoiden editointi perusläppäriä mukavammin. Eikä sitä tarvitse kaikkein tehokkainta ja äänekkäintä valita, jossakin 1500€ hintaluokassakin ero muutaman sadan euron perusläppäriin on varsin huikea.
Tosiaan jos haluaa reissussa pelata, niin ehkä se läppäri on ihan ok.
intelin 12700H suorittimella olevat mallit tulevat kohta saataville mitä on parempi vaihtoehto jos haluaa suorituskykyisen vaihtoehdon.
Meinaakko että 12700H tuo PELIsuorituskykyyn ison loikan?
Heh… eiköhän nuo tosiaan liene pelinopeuksiltaan aika lähellä toisiaan. Peliläppärissä virran kulutus on paljon merkittävämpää. Jos CPU syö paljon virtaa, niin sitä riittää vähemmän GPU:lle ja päinvastoin.