LIVE: io-techin tekniikkakatsaus-podcast (4/2019)
io-techin suorana lähetettävässä videopodcastissa keskustellaan viikon kiinnostavimmista tietotekniikka- ja mobiilimaailman tapahtumista.
AMD julkaisi uudet Radeon Software 19.1.2 -ajurit
Uudet Radeon Software 19.1.2 -ajurit tuovat mukanaan virallisen tuen Resident Evil 2:n remake-versiolle, Tropico 6:lle ja Anthemin Early Access -versiolle.
Tuore vuoto vihjaa 12-ytimisestä 3. sukupolven Ryzen-prosessorista (Matisse)
AMD:n Matisse esiteltiin I/O-sirulla ja yhdellä prosessorisirulla, mutta alustalle oli jätetty tilaa myös toiselle prosessorisirulle. Tuore vuoto vihjaa myös tyhjän tilan tulevan käyttöön 12 ytimisten prosessoreiden myötä.
Video: GeForce RTX 2060:n NVENC-enkooderi testissä
Testasimme GeForce RTX 2060 -näytönohjaimen NVENC-videoenkooderin suorituskykyä ja kuvanlaatua.
NVIDIAn huhutuista GeForce GTX 1660 -sarjan näytönohjaimista tihkuu lisätietoja
Tämän hetkisten vuotojen mukaan GeForce GTX 1660 Ti saapuisi markkinoille helmikuussa ja GTX 1660 maaliskuussa.
Samsung esitteli 15,6-tuumaisen UHD OLED -paneelin kannettaviin tietokoneisiin
Samsungin uusi OLED-paneeli tullaan näkemään yhtiön mukaan useiden valmistajien premium-luokan kannettavissa.
Asus tuo suurella akulla varustetun ZenFone Max Pro M2:n myyntiin Suomessa
Laitteen sisäänrakennetun akun kapasiteetti on muhkeat 5000 mAh.
Honor julkaisi View20-älypuhelimensa globaalisti Pariisissa
Uusi View20 on Honorin huippumalli Suomen markkinoilla.
Samsung julkaisi uudet 970 Evo Plus -SSD-asemat uuden sukupolven V-NAND-piireillä
Samsungin uudet 970 Evo Plus -SSD-asemat käyttävät samaa ohjainpiiriä 970 Evon kanssa, mutta V-NAND-piirit on päivitetty uuden sukupolven 96-kerroksisiin piireihin.
Uusi artikkeli: Testissä AORUS AD27QD -pelinäyttö
io-techin testissä Gigabyten AORUS AD27QD -pelinäyttö, jossa 1440p-resoluutio ja 144 hz:n virkistystaajuus.