Uutiset
AMD julkaisi avoimen lähdekoodin Vulkan-ajurin Linux-käyttöjärjestelmille
Avoimen lähdekoodin Vulkan-ajuri on tarkoitettu käytettäväksi sekä suljettujen että avointen kuluttaja- ja ammattilaisajureiden kanssa.

AMD kertoi Radeon Software Adrenalin Edition -ajureiden julkaisun yhteydessä tuovansa Linux-puolelle avoimeen lähdekoodiin perustuvan Vulkan-ajurin. Nyt lupaus on täytetty, sillä ajurin ensimmäinen versio on julkaistu GitHubissa.
AMD:n mukaan sen avoimeen lähdekoodiin perustuva ajuri tukee virallisesti kaikkia GCN-arkkitehtuureihin perustuvia Radeon-, FirePro Workstation Wx000-, Radeon Pro WWX x100- ja Radeon Pro 400/500 -näytönohjaimia. Ajuria voidaan hyödyntää osana sekä kuluttaja- että ammattilaiskäyttöön suunnattuja ajureita. Virallisesti ajuri tukee 64-bittisiä Ubuntu 16.04.3- ja RedHat 7.4 -distroja.
Vaikka Vega-sarja on tuettu, ei ajureiden LLPC (LLVM-Based Pipeline Compiler) tue vielä geometria- ja tesselaatiovarjostimia normaalisti kyseisen sarjan näytönohjaimilla. Lisäksi APU-piirien grafiikkaohjainten tuki on vielä vaiheessa. Kummatkin rajoitukset pyritään korjaamaan tulevissa versioissa mahdollisimman pian.
Ajurin ensimmäinen versio tukee Vulkan-rajapinnan 1.0-versiota 30 laajennoksen kera ja Radeon GPUProfiler -ohjelmaa. Tuettuina ovat myös Radeon GPUProfiler -ohjelma sekä mid-command buffer preemption -ominaisuus ja SR-IOV-virtualisointituki. Tuleviin versioihin luvataan tässä vaiheessa tuki Vulkanin uusille versioille, rautapohjaisten suorituskykylaskureiden tuki RenderDocille, LLPC:n optimointi kääntöaikojen optimoimiseksi ja GPU-rajoitteisen suorituskyvyn parantamiseksi sekä erilaiset suorituskykyoptimoinnit prosessorirajoitteisiin tilanteisiin.
Lähde: GitHub / AMDVLK
AMD julkaisi avoimen lähdekoodin Vulkan-ajurin Linux-käyttöjärjestelmille
Avoimen lähdekoodin Vulkan-ajuri on tarkoitettu käytettäväksi sekä suljettujen että avointen kuluttaja- ja ammattilaisajureiden kanssa.
Osallistu Cooler Masterin & Jimm’sin käyttäjäkyselyyn
Koteloaiheisiin kysymyksiin vastanneiden kesken arvotaan Cooler Master -tuotteita.

Cooler Master on kiinnostunut kuulemaan suomalaisten tehokäyttäjien ja io-techin lukijoiden mielipiteitä liittyen PC-koteloihin ja trendeihin. Yhteistyössä Jimm’sin kanssa toteutettavassa kyselyssä aiheet käsittelevät muun muassa kotelon kokoa, ominaisuuksia ja RGB-valaistusta.
Kaikkien osallistuneiden kesken arvotaan 250 € ja 500 € arvosta omavalintaisia Cooler Master -tuotteita. Vastausaikaa on 2.1.2018 klo 12 asti, arvonnan voittajat julkistetaan Jimm’sin TechBBS-viestiketjussa ja heihin otetaan foorumilla yhteyttä henkilökohtaisesti yksityisviestillä.
Onnea arvontaan!
Osallistu Cooler Masterin & Jimm’sin käyttäjäkyselyyn
Koteloaiheisiin kysymyksiin vastanneiden kesken arvotaan Cooler Master -tuotteita.
OnePlus 5 sai jouluksi Android Oreoon perustuvan OxygenOS 5.0 -päivityksen
Android Oreo on nyt saatavilla OnePlus 5 -puhelimiin.

OnePlus on julkaissut ”joululahjana” OnePlus 5 -käyttäjille OxygenOS 5.0 -päivityksen. Marraskuun lopulla yritys päivitti vanhemmat OnePlus 3- ja 3T -puhelimet samaiseen OxygenOS:n 5.0-versioon. Samalla käyttöjärjestelmä päivittyy odotettuun Android 8.0 Oreo -versioon ja päivityspakettiin sisältyy myös Androidin joulukuun tietoturvapäivitykset.
Android Oreo ja OxygenOS-käyttöliittymän uusi 5.0-versio tuovat mukanaan mm. uudistetun kamerakäyttöliittymän, kaunistusefektin Portrait-kuvaustilaan, Places-välilehden galleriasovellukseen, Notification dots -ilmoitustäplät, Autofill-ominaisuuden, optimointeja Shelf-näkymään, kuvien latausmahdollisuuden Shot on OnePlus -palveluun, historiatoiminnon laskimeen, hälytyskalenteri-toiminnon kelloon, rinnakkaissovellukset-ominaisuuden, uuden pika-asetusten ja Lift-up-näytön ulkoasun ja uuden Adaptive-tilan näytön asetuksiin.
OnePlus aloitti päivityksen syöttämisen perjantaina ja se saapuu puhelimiin vaiheittain muutaman päivän kuluessa. Päivityksen koko on runsaat 1,5 gigatavua, joten WiFi-yhteyden käyttö on suositeltavaa. Koska kyseessä on Androidin suurempi versiopäivitys, kannattaa varmuuskopiointia ja puhelimen nollausta harkita mahdollisten ongelmien ilmetessä.
Lähde: OnePlus
OnePlus 5 sai jouluksi Android Oreoon perustuvan OxygenOS 5.0 -päivityksen
Android Oreo on nyt saatavilla OnePlus 5 -puhelimiin.
Hyvää joulua!
io-tech toivottaa lukijoilleen hyvää ja rauhallista joulua!

Takana on kiireinen, mutta sitäkin antoisampi io-techin ensimmäinen vuosi. Paljon on ehtinyt tapahtua vuoden aikana, mutta nyt on aika rauhottua hetkeksi viettämään joulua. Välipäivinä julkaisemme vielä testin Applen iPhone X:stä ja runsaasti suosiota keränneeseen Bitcoin-teemaan uuden videon.
Joulukuun aikana TechBBS-foorumiyhteisössä on kerätty rahaa Pelastusarmeijan joulupatakeräykseen, josta saatavat varat jaetaan ruokana, vaatteina ja lahjakortteina vähäosaisille perheille ja muille Suomen vähävaraisille ihmisille. TechBBS:n nettipataan on kerätty jo yli 10 000 € potti, joka on samalla kirkkaasti suurin eri yhteisöiden keräämistä poteista, vaikka kyseessä ei varsinaisesti olekaan kilpailu.
Osallistu keräykseen: TechBBS:n nettipata
TechBBS-foorumilla on myös edelleen käynnissä vuotuinen piparkakkutalokilpailu, johon voi osallistua omalla ATK-aiheisella teoksellaan keskiviikkoiltaan asti. Kilpailussa on hyviä palkintoja mm. Huaweilta, Kingstonilta ja Jimm’siltä.
Osallistu kilpailuun: TechBBS – Piparkakkutalokisa 2017
io-techin kanssa yhteistyössä toimiva Hinta.fi-hintavertailu listaa uudella Tarjoukset-sivulla joulun ja välipäivien parhaat tekniikkatuotteiden tarjoukset palvelussa mukana olevista verkkokaupoista. Sivulta löytyy kaikki tuotteet, joiden hinta on laskenut viimeisen viikon aikana yli 5 %.
Tuotteet voi järjestää esimerkiksi suosion tai suurimman alennusprosentin mukaan. Lisäksi tarjoustuotteita on mahdollista rajata alennusprosentin, hinnan, tuotekategorian tai valmistajan mukaan.
Hyvää joulua!
io-tech toivottaa lukijoilleen hyvää ja rauhallista joulua!
Saksasta lähes kilon kuparinen nesteblokki Threadripperille
Saksalaisen Watercoolin AMD:n Threadripper-prosessoreille suunniteltu kuparinen Heatkiller IV Pro -nesteblokki painaa 900 grammaa.

AMD:n 12- ja 16-ytimisten Ryzen Threadripper -prosessoreiden TDP-arvo on vakiona 180 wattia ja ylikellotettuna lähes 300 wattia. Testasimme io-techissä aiemmin syksyllä Noctuan Threadripper-coolerit, joilla 1950X-prosessorin lämpötila saatiin vakiona pidettyä 55-60 asteessa, mutta 3,8 GHz:iin ylikellotettuna lämpötila nousi 80-90 asteeseen.
Watercoolin varta vasten Threadripperille suunnitellun Heatkiller IV Pro -nesteblokin kokonaan kuparinen versio painaa noin 900 grammaa ja sen kylmälevy peittää kokonaan Threadripperin massiivisen lämmönlevittäjän. Letkulähdöt ovat kooltaan G1/4″ ja ne on sijoitettu 25 mm:n etäisyydelle toisistaan.
Saatavilla on myös kevyempi, mutta kalliimpi 500 gramman versio akryylista valmistetulla kannella. Kuparisen blokin hinta on Watercoolin verkkokaupassa 89,95 € ja akryylikantisen blokin hinta on 99,95 €.
Tammikuussa testissä Arcticin Threadripper-jäähy. Coolerin pohjan koko vs lämmönlevittäjä 🤔
Julkaissut io-tech 21. joulukuuta 2017
Aiheeseen liittyen, testaamme io-techissä tammikuussa Arcticin Freezer 33 TR -coolerin Threadripperille.
Saksasta lähes kilon kuparinen nesteblokki Threadripperille
Saksalaisen Watercoolin AMD:n Threadripper-prosessoreille suunniteltu kuparinen Heatkiller IV Pro -nesteblokki painaa 900 grammaa.
Uusi artikkeli: Testissä Asus ROG Maximus X Apex & ASRock Z370 Taichi
io-techin testissä Asuksen virittelijöille suunnattu ROG Maximus X Apex ja ASRockin jokapaikan höylä Z370 Taichi.

Otimme lukijapalautteen pohjalta vielä kaksi kiinnostavaa Z370-emolevyä testiin, joista toinen on raskaampaankin ylikellottamiseen suunnattu 350 euron hintainen Asuksen ROG Maximus X Apex ja toinen ominaisuuksiinsa nähden hinta-laatu-suhteeltaan mielenkiintoinen 235 euron hintainen ASRockin Z370 Taichi.
Esittelemme artikkelissa emolevyjen avainominaisuudet, mittaamme käyttöjännitteet ja Core i7-8700K -prosessorin lämpötilan vakiona sekä kokeilemme prosessorin ylikellottamista 4,9 GHz:iin. Lisäksi mukana on molemmilla emolevyillä DDR4-muistien ylikellotustestit yli DDR4-4000-nopeuksille.
Lue artikkeli: Testissä Asus ROG Maximus X Apex & ASRock Z370 Taichi
Uusi artikkeli: Testissä Asus ROG Maximus X Apex & ASRock Z370 Taichi
io-techin testissä Asuksen virittelijöille suunnattu ROG Maximus X Apex ja ASRockin jokapaikan höylä Z370 Taichi.
Seuraavan sukupolven matkapuhelinverkko 5G NR standardoitiin
Parhaimmillaan 10 gigabitin sekuntinopeuden mahdollistavan 5G NR -standardin takana on useita aiempiakin matkapuhelinverkkoja standardoinut 3GPP-yhteenliittymä.

Erilaisia 5G-verkkototeutuksia on ehditty testikäyttämään jo useampaankin otteeseen eri tapahtumissa ja tietyt alan toimijat ovat myös julkaisseet omia, yksityisiä 5G-nimellä markkinoituja verkkojaan. Varsinaista yhteistä standardia 5G-verkoille ei ole kuitenkaan ollut tähän mennessä olemassa.
Useita langattomia verkkostandardeja hallinnoiva 3GPP eli 3rd Generation Partnership Project on nyt julkaissut ensimmäisen virallisen 5G-verkkostandardin. Standardi tunnetaan virallisesti nimellä ”5G NR”. Valitettavasti mikään taho ei voi pakottaa palveluntarjoajia käyttämään juuri 3GPP:n standardoimaa 5G NR:ää, vaan markkinoilla saatetaan nähdä jatkossakin yksityisiä 5G-verkkoja.
Standardin yksityiskohdat julkaistaan tämän viikon aikana 3GPP:n verkkosivuilla, mutta jo nyt siitä tiedetään useita yksityiskohtia. 5G NR:n taajuusalueet alkavat 600 MHz:stä ja jatkuvat aina 50 GHz:iin asti. Standardin luvataan myös tarjoavan maksimissaan 10 gigabitin sekuntinopeuksia, joskin käytännössä luvusta jäädään kauas ainakin ensimmäisten aaltojen yhteydessä.
Lähteet: 3GPP, Qualcomm, AndroidPolice
Seuraavan sukupolven matkapuhelinverkko 5G NR standardoitiin
Parhaimmillaan 10 gigabitin sekuntinopeuden mahdollistavan 5G NR -standardin takana on useita aiempiakin matkapuhelinverkkoja standardoinut 3GPP-yhteenliittymä.
NVIDIA julkaisi GeForce 388.71 -näytönohjainajurit PUBG:lle
PlayerUnknown’s Battlegrounds -tuen lisäksi ajureihin on lisätty tuki CUDA-rajapinnan uudelle 9.1-versiolle.

NVIDIA on julkaissut uudet ajurit näytönohjaimilleen. GeForce 388.71 -ajurit ovat saatavilla Windows 7-, 8(.1)- ja 10 -käyttöjärjestelmille ja ne tukevat GeForce 400 -sarjaa ja sitä uudempia yhtiön näytönohjaimia.
GeForce 388.71 -ajureiden merkittävimmät uudistukset ovat Game Ready -leima PlayerUnknown’s Battelgrounds -pelille ja tuki CUDA 9.1 -rajapinnalle. Lisäksi ajureissa on uusi tai päivitetty SLI-profiili Warframelle ja uudet tai päivitetyt 3D Vision -profiilit Black Desertille (Fair), ELEX:lle (Good), Forza Motorsport 7:lle (Not recommended), JX3 Onlinelle (Fair) ja PlayerUnknown’s Battlegroundsille (Not recommended).
Tuttuun tapaan ajurit korjaavat jälleen joukon vanhempien ajureiden ongelmia ja niissä on myös jo tiedossa olevia, korjaamattomia bugeja. Voit tutustua täyteen listaan ajureiden muutoksista niiden julkaisutiedotteesta (PDF).
NVIDIA julkaisi GeForce 388.71 -näytönohjainajurit PUBG:lle
PlayerUnknown’s Battlegrounds -tuen lisäksi ajureihin on lisätty tuki CUDA-rajapinnan uudelle 9.1-versiolle.
Jonsbo julkaisi CR-301-vaakacoolerin ja Angel Eye TW2 -AIO-nestejäähdytysratkaisut
CR-301-vaakacooleri jäähdyttää myös prosessorikannan ympäröiviä komponentteja ja Angel Eye TW2 -sarjan jäähdyttimet tulevat saataville peräti kuudessa eri konfiguraatiossa.

Parhaiten kenties koteloistaan tuttu Jonsbo on julkaissut markkinoille joukon uusia prosessoricoolereita. Suurin osa coolereista on AIO-nestejäähdytysratkaisuja, mutta kenties joukon mielenkiintoisin on ilmajäähdytteinen vaakacooleri.
Jonsbon CR-301 on ylhäältä alas ilmaa puhaltava prosessoricooleri. Kauttaaltaan mustaksi anodisoitu jäähdytin perustuu kuuteen nikkelöityyn lämpöputkeen, kahteen erilliseen rivastoon ja kahteen RGB-LEDein koristeltuun tuulettimeen. Alaspäin puhaltavat tuulettimet auttavat jäähdyttämään myös prosessorikannan ympäriltä löytyviä komponentteja.
Jonsbo ei ole valitettavasti paljastanut tarkemmin mistä materiaaleista jäähdytin on rakennettu, vaan kertoo vain käytössä olevan useampaa kuin yhtä materiaalia. Värin perusteella coolerin pohja olisi alumiinia ja oletettavasti sama pätee myös mustaksi anodisoituihin jäähdytysrivastoihin. Kaksi lämpöputkea johtaa lämpöä coolerin alimmaiseen, pienikokoiseen jäähdytinrivastoon ja neljä prosessorin keskeltä löytyvään suurempaan rivastoon. Tuulettimet on asetettu siten, että toinen on koko komeuden päälimmäisenä ja toinen jäähdytysrivastojen välissä.
Prosessoricoolerin strategiset mitat ovat jäähdyttimet asennettuina 128 x 128 x 135 mm (pituus, leveys, korkeus) ja 890 grammaa. 120 mm:n tuulettimet ovat PWM-ohjattuja ja niiden nopeusalue on 600 – 1600 RPM. Äänentuotoksi yhtiö lupaa 18 – 25 dB(A) ja jäähdytystehoa löytyy 135W:n edestä.
Coolerin luvataan sopivan AMD:n AM2(+)-, AM3(+), AM4-, FM1- ja FM2(+)-kannoille sekä Intelin LGA775- ja LGA115x-kannoille.
AIO-nestejäähdytyspuolella yhtiö julkaisi Angel Eye TW2 -perheen kuuden tuotteen voimin, mutta käytännössä kyse on vain yhden tuotteen eri versioista. Versioiden välisiksi eroiksi jäävät vain jäähdyttimen koko ja siihen asennetut tuulettimet.
Angel Eye TW2:n sydän on pumpun sisältävä prosessoriblokki, jonka valmistajasta ei ole tällä hetkellä varmuutta. Ulkonäön puolesta sitä ei voida laskea suoraan esimerkiksi Antecin valmistamaksi tuotteeksi. Blokin päälle on asennettu koko pyöreän rakenteen kiertävä RGB-LED-valorengas, jonka keskeltä löytyy Jonsbon logo.
Angel Eye TW2 on varustettu mallista riippuen joko 120 tai 240 mm:n jäähdyttimellä. Perusmallissa jäähdyttimeen on asennettu kaksi valkolapaista tuuletinta, mutta vaihtoehtoisissa 501- ja 601-malleissa ne on korvattu RGB LED -tuulettimilla. 501-mallissa käytössä on tuulettimen keskiöön asennetut LEDit, kun 601-mallissa on käytössä tuulettimen kiertävä LED-rengas. Kaikki tuuletinvaihtoehdot ovat muilta ominaisuuksiltaan identtiset: PWM-ohjattuina ne toimivat 800 – 1500 RPM:n nopeudella ja tuottavat 21,6 – 50,4 CFM:n edestä ilmavirtaa. Maksimi äänentasoksi kerrotaan 25 dBA.
Angel Eye TW2 -sarjan jäähdyttimet tukevat AMD:n AM2(+)-, AM3(+), AM4-, FM1- ja FM2(+)-kantoja sekä Intelin LGA775-, LGA115x- ja LGA2011(v3)-kantoja.
Jonsbo julkaisi CR-301-vaakacoolerin ja Angel Eye TW2 -AIO-nestejäähdytysratkaisut
CR-301-vaakacooleri jäähdyttää myös prosessorikannan ympäröiviä komponentteja ja Angel Eye TW2 -sarjan jäähdyttimet tulevat saataville peräti kuudessa eri konfiguraatiossa.
AMD julkaisi Radeon Software 17.12.2 -ajurit korjaamaan Adrenalin Edition -julkaisuajureiden ongelmia
AMD:n Radeon Software 17.12.2 -ajureissa ei ole lainkaan uusia ominaisuuksia, vaan muutokset keskittyvät erilaisiin korjauksiin.

AMD on julkaissut uudet Radeon Software Adrenalin Edition -ajurit näytönohjaimilleen. Radeon Softwarea 17.12.2 -ajurit ovat saatavilla Windows 7- ja 10 -käyttöjärjestelmille ja ne tukevat kaikkia GCN-arkkitehtuureihin perustuvia näytönohjaimia.
AMD:n toinen Adrenalin Edition -julkaisu keskittyy korjaamaan ensimmäisestä julkaisusta löytyneitä ongelmia. Korjattuihin ongelmiin kuuluvat muun muassa epävakaus ulkoisten näytönohjainten kanssa, 3×1 Eyefinity -konfiguuratioiden kaatuilu sekä ARK: Survival Editionin välkyntä Windows 7 -käyttöjärjestelmällä, kun käyttäjä tuo esiin Radeon Overlay -hallintapaneelin kesken pelin.
Lukuisista korjauksista huolimatta ajureista löytyy luonnollisesti myös tiedossa olevia ongelmia. Voit tutustua täyteen listaan korjauksista ja tunnetuista bugeista ajureiden julkaisutiedotteesta.
AMD julkaisi Radeon Software 17.12.2 -ajurit korjaamaan Adrenalin Edition -julkaisuajureiden ongelmia
AMD:n Radeon Software 17.12.2 -ajureissa ei ole lainkaan uusia ominaisuuksia, vaan muutokset keskittyvät erilaisiin korjauksiin.