Uutiset
NVIDIAn väitetty Ada Lovelace -sukupolven RTX Titan vuotokuvissa
Näytönohjaimen I/O-paneelista löytyy pitkät rivit eri sertifikaatteja, mikä viittaa vahvasti jälleenmyyntiversioon prototyypin sijasta.

Ennen GeForce RTX 40 -sarjan näytönohjainten julkaisuja huhumylly kävi varsin villinä. NVIDIAn väitettiin valmistelevan jopa yli 800 wattia kuluttavia ökymalleja, jotka eivät ainakaan käytännössä ole kuitenkaan realisoituneet.
Nyt nettiin on ilmestynyt mielenkiintoisia kuvia todellisesta möhköstä näytönohjaimeksi, joka saa jopa GeForce RTX 4090 Founders Editionin näyttämään pieneltä. Twitter-käyttäjä MEGAsizeGPU on julkaissut valokuvia neljän korttipaikan Founders Edition -näytönohjaimesta ja sen coolerista. Yhden kuvan perusteella vaikuttaa myös siltä, ettei kyse ole vain prototyypistä. Kullanhohtoisuuden perusteella näytönohjaimen voisi olettaa kuuluvan Titan-sarjaan.
Uutisen pääkuvassakin näkyvässä näytönohjaimen I/O-paneelissa on useampiakin erikoisia piirteitä. Ilma-aukko on jätetty verrattain pieneksi, vaikka tilaa olisi, ja näyttöliittimet on asetettu 90 asteen kulmaan totuttuun nähden. Samassa kuvassa pistää silmään myös näytönohjaimen leveys sekä pitkä liuta eri sertifikaatteja, mikä viittaa vahvasti jälleenmyyntiversioon näytönohjaimesta.
Itse coolerista paljastuu näytönohjaimen seuraava erikoisuus: 90 asteen kulmassa oleva piirlevy. Coolerin muotokieli noudattaa RTX 30- ja 40-sarjojen tuttua linjaa, mutta höyrykammio on hypännyt pohjalta kyljelle. Näytönohjaimessa olisi siis oltava jonkinlainen riser-tyyppinen ratkaisu sopiakseen PCI Express -liittimeen.
Mikäli kyse on Ada Lovelace -sukupolven Titan-näytönohjaimesta, voitaneen olettaa, että se käyttäisi AD102-grafiikkapiiriä täydessä konfiguraatiossaan. Käytännössä se tarkoittaisi jopa 18432 CUDA-ydintä eli 144 SM-yksikköä, 576 tensoriydintä sekä 96 Mt:n L3-välimuistia yhdessä 384-bittisen muistiväylän kanssa. Titan-mallille olisi tyypillistä myös muistimäärän kaksinkertaistaminen, mikä tarkoittaisi peräti 48 Gt:n muistia pelkästään näytönohjaimelle.
Lähde: VideoCardz
NVIDIAn väitetty Ada Lovelace -sukupolven RTX Titan vuotokuvissa
Näytönohjaimen I/O-paneelista löytyy pitkät rivit eri sertifikaatteja, mikä viittaa vahvasti jälleenmyyntiversioon prototyypin sijasta.
Intel: Meteor Lake valmis tuotantoon, Lunar Lake ensi vuonna uudella arkkitehtuurilla
Intelin Meteor Lake saattaa jäädä kannettavien ja vähävirtaisten valmistietokoneiden iloksi, sillä työpöydälle on tiettävästi valmisteilla myös Raptor Lake Refresh.

Intelin vuoden viimeinen vuosineljännes sujui varsin ikävissä merkeissä, vaikka koko vuosi plussalle jäikin. Vuosikatsauksen yhteydessä saatiin talouslukujen ohella kuitenkin päivityksiä myös yhtiön lähitulevaisuuden suunnitelmiin.
Meteor Lake tulee olemaan Intelin ensimmäinen moderni useasta erilaisesta sirusta rakentuva kuluttajaprosessori. Prosessorista löytyy yhtiön omalla Intel 4 -EUV-prosessilla valmistettu prosessorisiru sekä TSMC:n valmistamat grafiikka-, uncore- ja I/O-sirut, jotka on lopulta paketoitu yhteen Intelin Foveros-paketointitekniikalla.
Meteor Lake on jo valmis tuotantoon ja se tulee saapumaan markkinoille vuoden jälkimmäisellä puoliskolla. Tällä hetkellä vaikuttaa kuitenkin siltä, että perinteistä työpöytäversiota prosessorista ei tultaisi näkemään lainkaan, vaan saataville on tulossa tiettävästi maksimissaan 6 P-ytimen ja 16 E-ytimen konfiguraatio. Työpöydälle ollaan vuotaneiden roadmappien mukaan saamassa sen sijasta päivitysversiot Raptor Lakesta.
Lunar Lake tulee saapumaan markkinoille 2024 ja se perustuu uudelle puhtaalta pöydältä suunnitellulle arkkitehtuurille. Arkkitehtuuri on kuitenkin suunniteltu etenkin energiatehokkuus edellä erittäin vähävirtaisiin laitteisiin, joten senkin osalta työpöydän tulevaisuus jää kysymysmerkiksi.
Lähde: Intel
Intel: Meteor Lake valmis tuotantoon, Lunar Lake ensi vuonna uudella arkkitehtuurilla
Intelin Meteor Lake saattaa jäädä kannettavien ja vähävirtaisten valmistietokoneiden iloksi, sillä työpöydälle on tiettävästi valmisteilla myös Raptor Lake Refresh.
Honor esittelee MWC-messuilla uuden Magic 5 -malliston ja lanseeraa taittuvanäyttöisen Magic Vs:n länsimarkkinoille
Magic 5 -mallisto tulee todennäköisesti sijoittumaan Honorin vuoden 2023 lippulaivamallistoksi ja Magic Vs puolestaan on nähty Kiinan markkinoilla alun perin jo viime vuoden marraskuussa.

Honor on paljastanut pitävänsä Barcelonassa MWC-messuilla 27. helmikuuta julkaisutilaisuuden, jossa tullaan näkemään valmistajan uusi lippulaivaksi sijoittuva Magic 5 -mallistolle sekä länsijulkaisu marraskuussa Kiinan markkinoilla nähdylle taittuvanäyttöiselle Magic Vs:lle.
Honor Magic 5:n odotetaan huhujen mukaan tarjoavan 6,8-tuumaisen 120 hertsin näytön ja Qualcommin Snapdragon 8 Gen 2 -järjestelmäpiirin IP68-suojatussa rungossa. MWC-messujen kutsukuvassa ja kiusoitteluvideossa nähdyt kolmion muodossa olevat ympyrät viitannevat Magic 5:n kolmen kameran kamerajärjestelmään, joka on esiintynyt aiemmin renderöintivuodoissa.
Kamerajärjestelmän uskotaan sisältävän ainakin periskooppitelekameran ja digitaalisen zoomin jopa 100x-tasolle saakka. Puhelimen odotetaan latausominaisuuksien osalta tarjoavan 100 watin langallisen pikalatauksen ja 50 watin langattoman pikalatauksen.
Lähteet: Honor, Gizmochina
Honor esittelee MWC-messuilla uuden Magic 5 -malliston ja lanseeraa taittuvanäyttöisen Magic Vs:n länsimarkkinoille
Magic 5 -mallisto tulee todennäköisesti sijoittumaan Honorin vuoden 2023 lippulaivamallistoksi ja Magic Vs puolestaan on nähty Kiinan markkinoilla alun perin jo viime vuoden marraskuussa.
Video: Testissä Linus Tech Tipsin ruuvimeisseli
Testisimme, onko youtubettajan myymä Suomeen toimitettuna 100 euron hintainen ruuvimeisseli hintansa arvoinen?

Kanadalainen tekniikkatubettaja Linus Tech Tips julkaisi viime syksynä myyntiin oman ruuvimeisselin, joka on hinnoiteltu 69,99 dollariin. Veroineen ja Suomeen toimitettuna hinta nousi noin 100 euroon. Tilasimme meisselin testiin ja ostimme vertailuun mukaan kolme Suomessa myytävää vastaavaa räikkämeisseliä.
Linus Tech Tipsin räikkämeisseli perustuu yhdysvaltalaisen työkaluvalmistaja Megapron omaan räikkämeisseliin, jonka hinta Euroopassa on noin 45 euroa. Linus Tech Tips on muokannut ja optimoinut meisseliä oman näköisekseen muun muassa räikkämekanismin, kahvan, vaihtokärkien ja niiden säilytyksen osalta ja nostanut hintaa muutaman kympin päälle.
Vertailukohtina mukana ovat Puuilosta 9,90 euron hinnalla ostettu Tomber, Motonetistä 19,90 euron Bahco ja Bauhausista ostettu 39,90 euron Wera.
Videolla tutustutaan meisselien ominaisuuksiin, tuntumaan, laatuvaikutelmaan ja mukana on myös testit tietotekniikkakäytössä.
Jos pidit videosta, niin tilaa io-techin YouTube-kanava ilmaiseksi, kiitos!
Video: Testissä Linus Tech Tipsin ruuvimeisseli
Testisimme, onko youtubettajan myymä Suomeen toimitettuna 100 euron hintainen ruuvimeisseli hintansa arvoinen?
Video: Testissä Røde X -malliston pelimikrofonit – XCM-50 ja XDM-100
Videolla arvostelemme pelaajille suunnatun RØDE X -malliston USB-liitäntäiset mikrofonit.

Äänipuolelta tunnettu Røde laajensi mikrofonivalikoimaansa erityisesti pelaajille suunnattuihin USB-liitäntäisiin mikrofoneihin uuden Røde X -mallistonsa myötä. Nyt valmistajan uutuusmikrofonit ja niiden mukana toimitettava ohjelmisto ovat päätyneet io-techin testipenkkiin.
Røde X -mallistoon kuuluvat 179 euron XCM-50, joka on kondensaattorimikrofoni sekä 299 euron dynaamisen XDM-100. Itse mikrofonien lisäksi X-mallistoon julkaistiin myös erityisesti striimaajien tarpeisiin suunniteltu Unify-ohjelmisto, jonka kautta tehdyt äänisäädöt lasketaan suoraan mikrofoneihin integroiduissa DSP-prosessoreissa. Videolla tutustumme itse mikrofoneihin perinteiseen tapaan niiden ominaisuuksia ja äänenlaatua arvioiden, minkä lisäksi otamme tuntuman myös Unify-ohjelmistosta.
Jos pidit videosta, niin tilaa io-techin YouTube-kanava ilmaiseksi, kiitos!
Video: Testissä Røde X -malliston pelimikrofonit – XCM-50 ja XDM-100
Videolla arvostelemme pelaajille suunnatun RØDE X -malliston USB-liitäntäiset mikrofonit.
Puhelinten myynnit laskivat huomattavasti vuoden 2022 lopulla
Vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä puhelintoimitukset laskivat 18,3 prosenttia vuoden takaisesta ja koko vuoden puhelintoimitukset jäivät 11,3 prosenttia vuotta 2021 alhaisemmiksi.

Uutisoimme joulukuussa älypuhelinten kokonaistuotantomäärien laskeneen viime vuoden kolmannella neljänneksellä 11 prosenttia vuoden takaiseen nähden ja tuolloin markkinaosuuksia analysoinut TrendForce arvioi laskun jatkuvan vielä vuoden 2023 alunkin ajan. Nyt IDC (The International Data Coproration) on jakanut tietonsa vuoden 2022 viimeisen neljänneksen myynneistä ja ne tukevat TrendForcen odotuksia myyntien laskettua varsin selvästi.
Vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä älypuhelintoimituksissa nähtiin IDC:n mukaan vielä TrendForcen kolmannella neljänneksellä ilmoitettua toimitusten laskua suurempi 18,3 prosentin lasku vuotta aiempaan nähden. Samalla myös koko vuoden puhelintoimitukset jäivät IDC:n arvion mukaan 11,3 prosenttia vuoden 2021 toimituksia alhaisemmiksi.
Vuoden viimeisen neljänneksen myydyin valmistaja oli Apple 24,1 prosentin osuudella, toiseksi myydyin Samsung 19,4 prosentin osuudella ja kolmanneksi ylsi Xiaomi 11 prosentin osuudella. Koko vuoden 2022 puhelintoimitusten ykköspaikkaa pitää Samsung 21,6 prosentin osuudella, toisena seuraa Apple 18,8 prosentin osuudella ja kolmantena on Xiaomi 12,7 prosentin osuudella.
Myös Suomen sisäisessä puhelinmyynnissä nähtiin toimitusmääräistä laskua kappalemääräisen myynnin laskettua 3,5 prosenttia. Samaan aikaan myytyjen puhelinten keskihinta kuitenkin nousi 12,9 prosenttia 357 eurosta 403 euroon, minkä myötä puhelinkaupan arvo nousi vuoden aikana 8,9 prosenttia.
Lähde: IDC, ArsTechnica, Gotech
Puhelinten myynnit laskivat huomattavasti vuoden 2022 lopulla
Vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä puhelintoimitukset laskivat 18,3 prosenttia vuoden takaisesta ja koko vuoden puhelintoimitukset jäivät 11,3 prosenttia vuotta 2021 alhaisemmiksi.
Live: io-techin Tekniikkapodcast (4/2023)
io-techin YouTubessa suorana lähetettävässä Tekniikkapodcastissa keskustellaan viikon kiinnostavimmista tietotekniikka- ja mobiilimaailman tapahtumista.

io-techin Tekniikkapodcast esitetään tänään perjantaina 27. tammikuuta poikkeuksellisesti hieman tavanomaista myöhemmin noin kello 15:30 alkavana suorana live-streamina. Tekniikkapodcast lähetetään suorana YouTubessa ja äänessä ovat tällä viikolla Sampsa Kurri ja Juha Kokkonen.
Käymme viikottaisissa livepodcasteissa läpi ajankohtaiset IT-alan uutiset ja uutuustuotteet kuluneen viikon ajalta, kerromme mitä päivityksiä io-techissä on mahdollisesti luvassa lähitulevaisuudessa sekä valotamme artikkelien tekemisen ja io-techin pyörittämiseen liittyviä taustatarinoita. Katsojat voivat osallistua lähetykseen interaktiivisesti YouTuben keskusteluikkunan välityksellä.
io-techin viikon Tekniikkapodcast on jälkikäteen katsottavissa tai kuunneltavissa:
Live: io-techin Tekniikkapodcast (4/2023)
io-techin YouTubessa suorana lähetettävässä Tekniikkapodcastissa keskustellaan viikon kiinnostavimmista tietotekniikka- ja mobiilimaailman tapahtumista.
Intelin viimeinen neljännes jäi pakkasen puolelle, koko vuosi plussalla
Vaikka Intelillä oli lähes historiallisesti jopa kaksi tappiollista neljännestä, koko vuotta tarkastellessa se teki vielä 8 miljardia voittoa.

Intel on pitänyt juuri vuoden 2022 vuosikatsauksen. Mollivoittoinen vuosi päättyi ikävissä merkeissä viimeisen neljänneksen ollessa jo toinen tappiollinen neljännes viime vuonna.
Intelin vuoden päättänyt neljännes ei sujunut kuten strömsössä, vaan tilinauhan lopussa seisoi jopa 661 miljoonan dollarin nettotappiot. Yhtiön Client Computing Groupin liikevaihto tippui vuoden takaiseen nähden 36 %, Data Center and AI 33 % ja Network & Edge prosentin. Kasvaneita osastoja olivat Accelerated Computing Systems and Graphics, jonka liikevaihto nousi prosentin, Mobileye jopa 59 %:n kasvulla ja Intel Foundry Services 30 %:n kasvulla. Yhtiön käyttökate romahti vuoden takaisesta jopa 14,5 prosenttiyksikköä 39,2 %:iin.
Vuoden 2022 ensimmäinen ja kolmas neljännes olivat voitollisia, kun toisella ja viimeisellä tuli takkiin. Viimeisen neljänneksen tulosta painoi osaltaan alas erilaiset uudelleen järjestelyt, mahdolliset varastojen alaskirjaukset ja muut vastaavat toimenpiteet. Koko vuotta katsoessa Intel jäi 8 miljardia dollaria plussan puolelle. Vaikka kyse on luonnollisesti edelleen merkittävistä voitoista, on se jopa 60 % pienempi kuin vuoden 2021 liki 20 miljardin dollarin voitto.
Intel järjesteli hiljattain AGX-osaston uudelleen, joten jatkossa sen tulos jakautuu CCG- ja DCAI-osastojen kesken. Ensimmäisestä neljänneksestä ei myöskään odoteta ihmeitä, sillä yhtiön ennusteessa liikevaihdon odotetaan olevan noin 10,5-11,5 miljardia dollaria eli jopa 40 % vähemmän, kuin vuotta aikaisemmin, ja käyttökatteen tippuvan enää 39 %:iin, mikä on peräti 14,1 prosenttiyksikköä matalampi kuin vuoden 2022 ensimmäisellä neljänneksellä.
Lähde: Intel
Intelin viimeinen neljännes jäi pakkasen puolelle, koko vuosi plussalla
Vaikka Intelillä oli lähes historiallisesti jopa kaksi tappiollista neljännestä, koko vuotta tarkastellessa se teki vielä 8 miljardia voittoa.
Samsungin 43-tuumainen Mini-LED-pelinäyttö tulee myyntiin Suomessa 1399 euron hintaan
Odyssey Neo G7 sisältää myös Samsungin älytelevisio-ominaisuudet Tizen OS -käyttöjärjestelmällä.

Samsung on julkistanut virallisesti myös Pohjoismaihin CES-messuilla esittelemänsä 43-tuumaisen Odyssey Neo G7 -pelinäyttönsä. Näytön myynti alkaa helmikuussa 1399 euron suositushintaan.
Odyssey Neo G7 (G70NC) on Samsungin Odyssey-malliston ensimmäinen litteä Mini-LED-malli kaikkien aiempien oltua kaarevia. 43-tuumaisen näyttö tarjoaa 4K-resoluution, VESA Display HDR 600- ja HDR 10+ -sertifikaatit sekä 144 virkistystaajuuden. Näytön tyypilliseksi maksimikirkkaudeksi luvataan 400 nitiä (cd/m2) ja vasteajoiksi puolestaan 1 ms. Pelikokemuksen viimeistelemään näyttö tarjoaa myös AMD FreeSync Premium Pro -sertifikaatin.
Liitännöiksi Samsung tarjoaa kaksiporttisen USB-hubin, yhden DisplayPort 1.4:n sekä kaksi HDMI 2.1:tä. Odyssey Neo G7 sisältää myös Samsungin Smart TV -ominaisuudet Tizen OS -käyttöjärjestelmällä, eli näyttöä pystyy käyttämään myös ilman tietokonetta muun muassa suoratoistopalveluiden katsomiseen tai pelien suoratoistamiseen Xbox Game Passista tai NVIDIA GeForce Nowsta.
Lähde: Samsungin lehdistötiedote, Samsung
Samsungin 43-tuumainen Mini-LED-pelinäyttö tulee myyntiin Suomessa 1399 euron hintaan
Odyssey Neo G7 sisältää myös Samsungin älytelevisio-ominaisuudet Tizen OS -käyttöjärjestelmällä.
OnePlus julkaisi kuvan tulevasta OnePlus Pad -taulutietokoneestaan
Tarkempia ominaisuuksia tai tietoa tabletin saatavuudesta ympäri maailman ei ole vielä jaettu.

OnePlus on julkaissut viralliset kiusoittelukuvat jo jonkin aikaa huhuissa esiintyneestä OnePlus Pad -taulutietokoneestaan, jonka julkistus tullaan näkemään OnePlus 11:n kanssa 7. helmikuuta Intiassa. OnePlus on jakanut taulutietokoneensa kiusoittelukuvat yksinoikeudella TechRadarille.
Sivustolle jaetuista kuvista on nähtävissä yhdellä takakameralla ja näytön kehykseen sijoitetulla etukameralla varustettu laite vihreällä värityksellä. Tabletin runko on alumiinia ja sen luvataan olevan muotoilultaan mukava käsissä pitkiksikin ajoiksi. Laitteen tarkempia tietoja tai mahdollista tietoa saatavuudesta eri puolilla maailmaa ei ole vielä jaettu.
Lähde: Techradar
OnePlus julkaisi kuvan tulevasta OnePlus Pad -taulutietokoneestaan
Tarkempia ominaisuuksia tai tietoa tabletin saatavuudesta ympäri maailman ei ole vielä jaettu.