Uusi artikkeli: Testissä OnePlus 7T
io-tech testasi tuoreeltaan uuden OnePlus 7T -älypuhelimen.
OnePlus julkisti 7T-älypuhelimensa – 90 Hz:n näyttö ja kolme takakameraa
Varustukseen kuuluu myös Snapdragon 855+ -järjestelmäpiiri ja entistä nopeampi pikalataus.
Huippuylikellottaja Juhani Luumi toi 3DMark Port Royal -maailmanennätyksen Suomeen
Luumin ennätystulos on samalla ensimmäinen yhdellä näytönohjaimella 13 000 pisteen rajapyykin ylittänyt tulos.
AMD:n B550-piirisarjan tekniset tiedot vuotivat emolevyarvostelun mukana
AMD:n B550-piirisarja tukee vuodon mukaan parhaimmillaan vain PCI Express 3.0 -standardia, mutta sen ei pitäisi estää Ryzen 3000 -prosessoreiden PCIe 4.0 -tuen hyödyntämistä.
GlobalFoundries esitteli uuden 12LP+-valmistusprosessin
Nimellisesti 12 nanometrin valmistusprosessi perustuu aiempaan 12LP-prosessiin, mutta tarjoaa parhaimmillaan 20 % parempaa suorituskykyä tai 40 % pienempää tehonkulutusta sekä aiempaa paremman transistoritiheyden.
Apple julkaisi iOS 13.1 -päivityksen, iPadOS tuli ladattavaksi suoraan 13.1-versiona
iPadOS:n piti tulla ladattavaksi alun perin versiona 13, mutta iOS:n pika-aikataululla julkaistun 13.1-päivityksen myötä samaan pohjaan perustuvan iPadOS julkaistiin suoraan 13.1-versiona.
Video: Testissä L33T Gaming E-Sport Pro Ultimate -pelituoli
Testaamme videolla L33T Gamingin E-Sport Pro -sarjan 300 euron hintaisen isokokoisen Ultimate-pelituolin.
Xiaomi esitteli uudet Mi 9 Pro 5G- ja Mi MIX Alpha -lippulaivapuhelimensa Pekingissä
Mi MIX Alpha käyttää puhelimen takapuolelle asti kaartuvaa OLED-näyttöpaneelia sekä 108 megapikselin kamerasensoria.
HP lipsautti julki lokakuussa myyntiin tulevat Radeon RX 5300 XT:n ja B550-piirisarjan
HP:n kokoonpanoja on listattu jo saksalaisessa Alternate-verkkokaupassa, jonka mukaan niiden toimitukset aloitetaan 12. – 14. lokakuuta.
iFixit purki iPhone 11:n ja 11 Pro Maxin osiin – korjattavuus kilpailijoiden huippumalleja parempi
iFixitin purkukuvat tarjoavat vastauksia, mutta jättävät myös edelleen kysymyksiä ilmaan.