Uutiset
Uusi artikkeli: Testissä NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition
Testissä NVIDIAn GeForce RTX 30 -sarjan toistaiseksi edullisin näytönohjain eli GeForce RTX 3070.

Saimme NVIDIAlta testiin yhtiön oman Founders Edition -mallin GeForce RTX 3070:sta, jolla testitulokset saa julkaista tänään 27. lokakuuta eli kaksi päivää aiemmin kuin näytönohjainvalmistajien omilla 3070-malleilla. Kaikkien GeForce RTX 3070 -näytönohjaimien myynti alkaa kuitenkin testitulosten porrastamisesta huolimatta 29. lokakuuta klo 15.
Tutustumme tässä artikkelissa NVIDIAn oman 529 euron hintaisen GeForce RTX 3070 Founders Edition -näytönohjaimen ominaisuuksiin ja suorituskykytestit on ajettu 3840×2160-, 2560×1440- ja 1920×1080-resoluutioilla. Mukana on myös tehonkulutus-, lämpötila- ja melumittaukset sekä ylikellotustestit.
Valitettavasti 3070 Founders Edition ei tule ainakaan heti julkaisun yhteydessä myyntiin NVIDIAn kotisivujen kautta Suomessa, mutta mahdollisesti vasta myöhemmin. 3070-näytönohjainta ostavien kannattaa suunnata katseet torstaina näytönohjainvalmistajien malleihin.
Lue artikkeli: Testissä NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition
Uusi artikkeli: Testissä NVIDIA GeForce RTX 3070 Founders Edition
Testissä NVIDIAn GeForce RTX 30 -sarjan toistaiseksi edullisin näytönohjain eli GeForce RTX 3070.
Lenovo ottaa kotimaisen Varjon virtuaalilasit valikoimiinsa
Varjon virtuaali- ja lisätyn todellisuuden lasit tulevat saataville Lenovon Certified by Varjo -työasemien mukana.

Kotimainen virtuaalilaseihin erikoistunut Varjo ei ole viihtynyt juurikaan otsikoissa. Yhtiön virtuaalilasien erikoisuus on silmän erottelukyvyn ylittävä tarkempi osa keskellä virtuaalilasien näkökenttää.
Nyt yhtiö on ilmoittanut tehneensä jälleenmyyntisopimuksen tietokonejätti Lenovon kanssa. Lenovo tulee markkinoimaan Varjon virtuaali- ja lisätyn todellisuuden laseja ”Certified by Varjo” -merkittyjen työasemien mukana. Tiedotteen mukaan työaseman ostajat voivat hankkia samaan tilaukseen mitkä tahansa Varjon valikoimaan kuuluvista laseista.
Lenovon edustajan mukaan suurin osa nykypäivän yrityskäyttöön suunnatuista virtuaalilaseista on vain yritysversioita kuluttajalaseista, siinä missä Varjon virtuaalilasit on suunniteltu alusta alkaen nimenomaan vaativaan yrityskäyttöön.
Varjon tämän hetken lippulaivatuote on yhtiön VR-2 Pro -virtuaalilasit. Niiden Bionic Display -näytön parhaimmillaan yli 3000 PPI:n tarkkuuden (Pixels Per Inch) kehutaan ylittävän jopa täydellisen 20 / 20 -näön erottelukyvyn näytön tarkemmassa osassa. Bionic Display rakentuu kahdesta 1920×1080 resoluution micro-OLED- ja kahdesta 1440×1600-resoluution AMOLED-paneelista. Virtuaalilasit toimivat 60 / 90 hertsin virkistystaajuudella ja niihin on integroitu 100 hertsin päivitysnopeudella toimiva katseenseuranta. Voit tutustua laseihin tarkemmin niiden tuotesivuilla.
Lähde: Varjo
Lenovo ottaa kotimaisen Varjon virtuaalilasit valikoimiinsa
Varjon virtuaali- ja lisätyn todellisuuden lasit tulevat saataville Lenovon Certified by Varjo -työasemien mukana.
AMD ostaa FPGA-jätti Xilinxin 35 miljardin dollarin hintaan
Xilinx on FPGA-markkinoiden johtaja ennen Inteliä eli entistä Alteraa.

Netissä liikkui hiljattain huhu, jonka mukaan AMD aikoisi ostaa FPGA-piireihin (Field Programmable Gate Array) erikoistuneen Xilinxin. Xilinxillä on hallussaan suurin osa FPGA-markkinoista ennen Inteliä eli entistä Alteraa. Nyt tuo huhu on osoittautunut oikeaksi.
AMD:n tiedotteen mukaan se tulee ostamaan Xilinxin noin 35 miljardin dollarin eli vajaan 29 miljardin euron hintaan. Koko ostohinta tullaan maksamaan AMD:n osakkeina, eli käteinen raha ei ole vaihtamassa omistajaa. Kaupat tulevat parantamaan AMD:n tuoteportfoliota etenkin palvelin- ja semi-custom-markkinoilla.
Sekä AMD:n että Xilinxin hallitukset ovat jo hyväksyneet kaupat, mutta ne vaativat toteutuakseen vielä kummankin osakkeenomistajien suostumuksen sekä luonnollisesti kilpailuviranomaisten siunauksen. Yhtiöt odottavat saavansa kaupat valmiiksi vuoden 2021 loppuun mennessä. AMD:n arvon arvioidaan olevan kauppojen jälkeen kokonaisuudessaan noin 135 miljardia dollaria.
Kaupan toteutuessa Lisa Su tulee jatkamaan edelleen AMD:n toimitusjohtajana. Xilinxin nykyinen toimitusjohtaja Victor Peng tulee toimimaan Xilinxin toiminnoista vastuussa olevana johtajana, jonka lisäksi ainakin kaksi Xilinxin hallituksen jäsentä tulee liittymään AMD:n hallitukseen.
Lähde: AMD
AMD ostaa FPGA-jätti Xilinxin 35 miljardin dollarin hintaan
Xilinx on FPGA-markkinoiden johtaja ennen Inteliä eli entistä Alteraa.
Applen uudet iPhone 12 ja 12 Pro iFixitin purettavina
Uudet iPhonet saavat yleisarvosanakseen 6 / 10. Suurin kritiikki kohdistuu takalasiin, jonka vaihtaminen vaatii koko puhelimen purun ja rungon vaihdon.

Apple julkaisi kuluvan vuoden iPhonet totuttua myöhemmin ilmeisesti koronapandemiaan liittyneiden viivästysten vuoksi. iPhone 12 -mallisto sisältää nyt jo neljä eri mallia, joista iPhone 12 ja 12 Pro ovat nyt päässeet iFixitin purettaviksi.
iPhone 12 ja 12 Pro ovat liki samasta puusta veistettyjä. Mielenkiintoisena yksityiskohtana näytöt toimivat iFixitin mukaan ristiin, vaikka Pro-mallin näytön tyypillinen maksimikirkkaus onkin korkeampi. Näytöt irrotettuina puhelinten suurin ero onkin takakameramoduulin suojakuorissa. Uudet iPhonet on rakennettu liki peilikuvina totutusta, jotta aiempaa suurempi piirilevy on saatu sovitettua paikoilleen. Apple saa kiitosta SIM-lukijastaan, joka on modulaarinen ja helposti vaihdettavissa, jonka lisäksi kaiutinelementit ovat tällä kertaa kiinni standardeilla Phillips-ruuveilla. Puhelimissa on käytetty kuitenkin myös pentalobe-, tri-point- ja standoff-ruuveja.
Puhelinten samankaltaisuus pätee myös akkuun. Molemmissa on käytössä identtinen 10,78 wattitunnin akku ja ne toimivat iFixitin testaamana myös ristiin. Uudet akut ovat viime sukupolvea selvästi pienemmät kapasiteetiltaan, mutta ilmeisesti uudet komponentit ovat samalla aiempaa virtapihimpiä sillä akkukesto ei ole heikentynyt ainakaan Applen virallisen kannan mukaan. iPhone 11 -sukupolvessa nähdyt erikoiset L:n muotoiset akut ovat saaneet väistyä perinteisen suorakaiteen tieltä.
Uusien iPhone 12- ja 12 Pro -mallien emolevy jatkaa tuttua liki identtistä linjaansa. Kahdesta erillisestä piirilevystä muodostuvien emolevyjen ainoat erot ovatkin piirien sarjanumeroissa ja järjestelmäpiirin muistissa. iPhone 12 on varustettu 4 ja 12 Pro 6 gigatavulla LPDDR4-muistia. Puhelinten modeemi on Qualcommin Snapdragon 865 -alustasta tuttu Snapdragon X55, jonka tukena on SDR865 5G- ja LTE-lähetin-vastaanotin. Purkukuvissa näkyy myös Yhdysvaltain mallista löytyvät mmWave 5G -antennit, joista toinen on sijoitettu puhelimen kylkeen ja toinen piiilevyn taakse. Puhelimen takaa löytyy myös 18 magneettia, jotka vastaavat Applen MagSafe-latauksen uuden langattoman version toiminnasta.
Uudet iPhone 12- ja 12 Pro -älypuhelimet saavat iFixitiltä korjausarvosanakseen 6 / 10. Kiitosta Applelle annetaan useimpien oleellisten komponenttien modulaarisuudesta, näytön ja akun vaihdon helppoudesta. Risuja uudet iPhonet saavat puolestaan lasin käytöstä sekä puhelimen etu- että takakuorissa sekä siitä, että takalasin vaihtaminen vaatii koko puhelimen purun ja rungon vaihdon.
Lähde: iFixit
Applen uudet iPhone 12 ja 12 Pro iFixitin purettavina
Uudet iPhonet saavat yleisarvosanakseen 6 / 10. Suurin kritiikki kohdistuu takalasiin, jonka vaihtaminen vaatii koko puhelimen purun ja rungon vaihdon.
OnePlus laajentaa tarjontaansa entistä edullisemmilla Nord N10 5G- ja N100 -älypuhelimilla
Uuden Nord N -sarjan N10 5G on hinnoiteltu 349 ja N100 199 euroon.

OnePlus palasi edullisempiin hintaluokkiin Nord-mallinsa myötä. Netissä liikkui kuitenkin huhuja useammastakin edullisemman hintaluokan puhelimesta ja nyt nuo huhut ovat osoittautuneet oikeiksi.
OnePlus on julkaissut uudet Nord N10 5G- ja Nord N100 -älypuhelimet. Uudet Nord N -sarjan älypuhelimet sijoittuvat alkuperäistä Nord-mallia edullisempiin hintaluokkiin tavoitteenaan tuoda sama OnePlus-kokemus entistä laajemman yleisön käsiin.
Nord N10 5G on varustettu hintaluokassaan vielä harvinaisella 90 hertsin näytöllä, Warp Charge -pikalatauksella sekä neljän sensorin takakameraratkaisu. Sen sydämenä sykkii uunituore 8-ytiminen Snapdragon 690 5G -järjestelmäpiiri integroidulla X51 5G/LTE -modeemilla.
OnePlus Nord N10 5G:n tekniset ominaisuudet:
- Ulkomitat: 163 x 74,7 x 8,95 mm
- Paino: 190 grammaa
- 6,49″ IPS LCD -näyttö, 2400×1080-resoluutio (405 ppi, 20:9), 90 Hz ruudunpäivitys
- Qualcomm Snapdragon 690 5G (2x Kryo 560 Gold (Cortex-A77) + 6x Kryo 560 Silver (Cortex-A55), Adreno 619L, Hexagon 685)
- 6 Gt LPDDR4x-RAM-muistia, 128 Gt UFS 2.1 -tallennustilaa, MicroSD-korttipaikka (max 512 Gt)
- 5G NSA Sub 6 GHz (n1 / 3 / 7 / 28 / 41 / 78), LTE-yhteydet
- WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, 2×2 MIMO, Bluetooth 5.1, NFC
- GPS (L1 & L5), GLONASS, Galileo, BeiDou
- Neloistakakamera:
- 64 megapikselin pääkamera, f/1.79, EIS
- 8 megapikselin ultralaajakulmakamera, f/2.25
- 2 megapikselin makrokamera, f/2.4
- 2 megapikselin mustavalkokamera, f/2.4
- 4K 30 FPS videokuvaus, 1080p 120 FPS ja 720p 240 FPS superhidastus
- 16 megapikselin etukamera, f/2.05, EIS
- 4300 mAh akku, USB Type-C, Warp Charge 30T -pikalataus (5V / 6A), 3,5 mm kuulokeliitin, sormenjälkilukija puhelimen takana
- OxygenOS 10.5 (Android 10)
Nord N100 on OnePlussan selvästi edullisin puhelinmalli. 6,52”-näytön ympärille rakentuvaan puhelimeen on saatu mahdutettua edullisuudestaan huolimatta muun muassa 5000 mAh:n akku pikalataustuella ja stereokaiuttimet sekä microSD-korttipaikka.
OnePlus Nord N100:n tekniset ominaisuudet:
- Ulkomitat: 164,9 x 75,1 x 8,49 mm
- Paino: 188 grammaa
- 6,52″ IPS LCD -näyttö, 1600×720-resoluutio (269 ppi, 20:9)
- Qualcomm Snapdragon 460 (4x Kryo 240 Gold (Cortex-A73) + 4x Kryo 240 Silver (Cortex-A53), Adreno 610, Hexagon 683)
- 4 Gt LPDDR4x-RAM-muistia, 64 Gt UFS 2.1 -tallennustilaa, MicroSD-korttipaikka (max 256 Gt)
- LTE-yhteydet, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, 2×2 MIMO, Bluetooth 5.0
- GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou
- Kolmoistakakamera:
- 13 megapikselin pääkamera, f/2.2, EIS
- 2 megapikselin makrokamera, f/2.4
- 2 megapikselin Bokeh-kamera, f/2.4
- 1080p 30 FPS videokuvaus
- 8 megapikselin etukamera, f/2.0
- 5000 mAh akku, USB Type-C, 18 watin pikalataus (9V / 2A), 3,5 mm kuulokeliitin, sormenjälkilukija puhelimen takana
- OxygenOS 10.5 (Android 10)
Sekä Nord N10 5G että N100 tulevat saataville Suomessa. N10 5G tulee saataville Midnight Ice ja N100 Midnight Frost -väreissä. N10 5G:n suositushinta on 349 euroa ja se tulee ennakkomyyntiin 2.11. yksinoikeudella Elisalla. Puhelimen toimitukset tullaan aloittamaan 10. marraskuuta. N100 on hinnoiteltu 199 euroon, mutta sen myyntiaikataulusta ei ole vielä tarkempaa tietoa.
Lähde: Lehdistötiedote, Nord N10 5G -tuotesivut, Nord N100 -tuotesivut
OnePlus laajentaa tarjontaansa entistä edullisemmilla Nord N10 5G- ja N100 -älypuhelimilla
Uuden Nord N -sarjan N10 5G on hinnoiteltu 349 ja N100 199 euroon.
Live: io-techin tekniikkakatsaus-podcast (43/2020)
io-techin YouTubessa suorana lähetettävässä videopodcastissa keskustellaan viikon kiinnostavimmista tietotekniikka- ja mobiilimaailman tapahtumista.

io-techin viikon tekniikkakatsaus-podcast esitetään tänään perjantaina 23. lokakuuta klo 15:00 alkaen suorana live-streamina. Tekniikkakatsaus lähetetään suorana YouTubessa. Äänessä ovat tällä viikolla Juha Kokkonen ja vastaava uutistoimittaja Petrus Laine.
Käymme viikottaisissa tekniikkakatsauksissa läpi ajankohtaiset IT-alan uutiset ja uutuustuotteet kuluneen viikon ajalta, kerromme mitä päivityksiä io-techissä on mahdollisesti luvassa lähitulevaisuudessa sekä valotamme artikkelien tekemisen ja io-techin pyörittämiseen liittyviä taustatarinoita. Katsojat voivat osallistua lähetykseen interaktiivisesti YouTuben keskusteluikkunan välityksellä.
io-techin viikon tekniikkakatsaus on jälkikäteen katsottavissa tai kuunneltavissa:
Live: io-techin tekniikkakatsaus-podcast (43/2020)
io-techin YouTubessa suorana lähetettävässä videopodcastissa keskustellaan viikon kiinnostavimmista tietotekniikka- ja mobiilimaailman tapahtumista.
AMD:n tulevan Radeon RX 6000 -sarjan näytönohjaimen piirilevy vuotokuvissa (RDNA2)
Tuntemattoman AIB-valmistajan piirilevyn vuotokuvat varmistavat ainakin jonkin RX 6000 -sarjan näytönohjaimen olevan varustettu 256-bittisellä muistiväylällä.

AMD tulee esittelemään RDNA2-arkkitehtuurin ja siihen perustuvat uudet Radeon-näytönohjaimet vajaan viikon kuluttua 28. lokakuuta. Julkaisun lähestyessä myös vuodot uusien Radeon RX 6000 -sarjan näytönohjainten ympärillä ovat kiihtyneet.
Nyt nettiin on ilmestynyt ensimmäiset kuvat tunnistamattoman RX 6000 -sarjan näytönohjaimen piirilevystä. Kuvat ilmestyivät alun perin Twitteriin, mutta kyseinen twiitti poistettiin nopeasti. Beyond3D:n käyttäjä Krteq ehti kuitenkin napata twiitin kuvat parempaan talteen. Kuvien perusteella kysessä on jonkin AIB-valmistajan mallista, sillä piirilevy jatkuu pidemmälle, kuin kaksi 8-pinnistä lisävirtaliitintä. AMD:n julkaisemissa kiusoittelukuvissa virtaliittimet ovat samalla tasolla piirilevyn reunan kanssa.
Suuremmassa kuvista näkyy lähes koko näytönohjaimen piirilevy, mutta itse grafiikkapiirin kohdalle on lyöty musta neliö. Piirilevyn I/O-liitinvalikoimaan kuuluu kuvan mukaan yksi USB Type-C -liitin, kaksi DisplayPort-liitintä sekä yksi HDMI-liitin. Grafiikkapiirin rinnalta löytyy yhteensä kahdeksan GDDR6-muistipaikkaa, mikä viittaa huhuissakin nähtyyn 256-bittiseen muistiväylään. Virransyötön komponentit on sijoitettu grafiikkapiirin ja muistien kummallekin sivulle.
AMD:n tulevan Radeon RX 6000 -sarjan näytönohjaimen piirilevy vuotokuvissa (RDNA2)
Tuntemattoman AIB-valmistajan piirilevyn vuotokuvat varmistavat ainakin jonkin RX 6000 -sarjan näytönohjaimen olevan varustettu 256-bittisellä muistiväylällä.
Huawei laajensi ekosysteemiään ja julkaisi uuden Petal Maps -karttasovelluksen
Petal Maps korvaa kiinalaisvalmistajan Huawei Mobile Services -alustaa käyttävistä puhelimista puuttuvan Google Maps -karttasovelluksen.

Huawei julkaisi eilisen Mate 40 -älypuhelinsarjansa julkistuksen yhteydessä myös uusia Huawei Mobile Serives -ekosysteemiä kehittäviä sovelluksia, joista kenties merkittävimpänä toimii navigointisovellus Petal Maps.
Huawei ei Yhdysvaltain ja Kiinan välisen kauppasodan myötä ole pystynyt käyttämään uusissa puhelimissaan Googlen palveluita (GMS, Google Mobile Services), joihin lukeutuu niin Yhdysvaltalaisjätin oma Google Play -sovelluskauppa ja tiettyjen Android-sovellusten käyttämät rajapinnat, kuin myös yleensä Android-älypuhelimista löytyvä vakiokattaus Googlen omia sovelluksia, joihin lukeutuu myös Google Maps -karttasovellus. Huawein Petal Maps -karttasovellus saapuukin korvaamaan Google Mapsin jättämää aukkoa. Ennestään Huawein puhelimille on AppGallery -kauppapaikasta ollut saatavilla vain Here WeGo- ja TomTom Go Navigation -karttasovellukset.
Huawein mukaan Petal Maps tarjoaa tapoja hyödyntää muita Huawei Mobile Services (HMS) -ekosysteemin sovelluksia saumattomasti karttaominaisuuksien kanssa. Käytännössä tämä tarkoittanee, että sovellukset voivat käyttää Petal Mapsia varsin luonnostaan omien karttatarpeidensa täyttämiseen samaan tapaan kuin GMS-ekosysteemissä Google Mapsia.
Petal Maps sisältää itse navigointi- ja karttaominaisuuksiensa osalta varsin kattavasti nykyaikaisia perusominaisuuksia. Se tukee sijainnin näyttämisen ja navigoinnin lisäksi sekä 2D-, että 3D-näkymiä, ravintoloiden ja kappojen aukioloaikoja sekä reaaliaikaisia liikennetietoja. Julkisen liikenteen aikataulut Petal Maps osaa näyttää 129 suuren kaupungin osalta, mutta toistaiseksi tarkkaa listaa siitä, mitä nämä suuret kaupungit ovat, ei ole saatavilla. Karttasovellus osaa myös hyödyntää P40-, Mate 30 ja Mate 40 -sarjoista löytyvää etukameraa käyttävää eleohjausta, minkä myötä karttasovellusta voi ohjata koskematta itse puhelimen näyttöön.
Navigointiin Petal Maps käyttää Super GNS -nimeä kantavia kuvantunnistusalgoritmeja, jotka Huawein mukaan mahdollistavat nopeimpien ja vähemmän ruuhkaisten reittien hakemisen. Navigointi tukee odotetusti myös ääni-ilmoituksia, mutta toistaiseksi puhuttuja kieliä on saatavilla vain englanti, ranska, espanja, saksa, italia ja mandariinikiina. Suomea valikoimasta ei siis vielä toistaiseksi ainakaan löydy.
Sovelluksen kotisivuilla kiinalaisvalmistaja myös korostaa sen tietoturvaa ja yksityisyydensuojaa. Huawei mainostaa sovelluksen noudattavan tiukasti paikallisia tietoturva- ja yksityisyydensuojakäytäntöjä, -lakeja ja määräyksiä kaikissa maissa, joissa se on saatavilla.
Karttasovelluksen lisäksi Huawei julkaisi alustalleen Googlen hakukoneita korvaavan Petal Search -hakupalvelun, joka on saatavilla välittömästi yli 170 maassa ja Google Docs -sovelluspakettia korvaavan Huawei Docs -paketin, joka tukee asiakirjojen katselua ja muokkausta yli 50 formaatissa.
Petal Maps -karttasovellus on julkaistu välittömästi saataville beta-versiona Huawein omaan AppGallery-sovelluskauppaan. Sovellus on ilmainen ja se on saatavilla 140 maassa, joihin lukeutuu myös Suomi.
Lähde: Sähköpostilehdistötiedote, Huawei
Huawei laajensi ekosysteemiään ja julkaisi uuden Petal Maps -karttasovelluksen
Petal Maps korvaa kiinalaisvalmistajan Huawei Mobile Services -alustaa käyttävistä puhelimista puuttuvan Google Maps -karttasovelluksen.
NVIDIAn viikon päästä myyntiin tuleva GeForce RTX 3070 testivuodoissa
GeForce RTX 3070:n suorituskyky on vuotojen mukaan suurin piirtein samalla tasolla RTX 2080 Ti:n kanssa, pienten resoluutioiden suosiessa RTX 3070:tä.

NVIDIA julkisti GeForce RTX 30 -sarjaan kerralla kolme mallia. GeForce RTX 3080 ja RTX 3090 ovat saapuneet jo myyntiin, vaikka saatavuus onkin edelleen olematonta. GeForce RTX 3070:n piti saapua alun perin myyntiin 15. lokakuuta, mutta NVIDIA siirsi myyntiin tulon 29. päivään paremman saatavuuden toivossa.
Nyt nettiin on vuotanut ensimmäisiä testituloksia RTX 3070:llä, joka on NVIDIAn mukaan jopa aavistuksen GeForce RTX 2080 Ti:tä nopeampi. Luottovuotaja _rogame on saanut käsiinsä testituloksia Ashes of the Singularityn suorituskykytestistä kolmella eri resoluutiolla. Testien mukaan RTX 3070 peittoaa RTX 2080 Ti:n prosentin erolla FullHD-resoluutiolla ja 2,3 %:n erolla erittäin leveällä 2560×1080-resoluutiolla, mutta 4K-resoluutiolla 2080 Ti vie pidemmän korren 1,4 %:n marginaalilla.
VideoCardz on puolestaan saanut valokuvia väitetysti GeForce RTX 3070:llä ajetuista 3DMark-testituloksista. Kuvien mukaan näytönohjain saa Fire Strike Ultra -testissä 8915 pistettä, Fire Strike Extreme -testissä 16 496 pistettä, Time Spy -testissä 14 048 pistettä, Time Spy Extreme -testissä 6899 pistettä ja Port Royal -testissä 8324 pistettä. Valitettavasti käytetty kokoonpano ei selviä kuvien tiedoista, joten vastaavien testiajojen löytäminen 2080 Ti:lle on mahdotonta.
Lähteet: _rogame @ Twitter, VideoCardz
NVIDIAn viikon päästä myyntiin tuleva GeForce RTX 3070 testivuodoissa
GeForce RTX 3070:n suorituskyky on vuotojen mukaan suurin piirtein samalla tasolla RTX 2080 Ti:n kanssa, pienten resoluutioiden suosiessa RTX 3070:tä.
Suomeen rakennetaan Euroopan tehokkain supertietokone LUMI
AMD:n Zen 3 -arkkitehtuurin Epyc-prosessoreihin ja seuraavan sukupolven Instinct-laskentakortteihin perustuva supertietokone tarjoaa maksimissaan 550 petaFLOPSia laskentavoimaa.

Suomeen rakennetaan uusi supertietokone. CSC – Tieteen tietotekniikan keskuksen Kajaanin datakeskukseen rakennettava supertietokone tullaan tuntemaan nimellä LUMI (Large Unified Modern Infrastructure) ja se on osa EU:n EuroHPC-projektia.
LUMI perustuu Hewlett Packard Enterprisen HPE Cray EX -supertietokoneeseen, jossa hyödynnetään AMD:n 64-ytimisiä Zen 3 -arkkitehtuuriin perustuvia Milan Epyc -prosessoreita sekä seuraavan sukupolven Instinct -laskentakortteja. Supertietokone tulee tarjoamaan yli 550 petaFLOPSin teoreettisen maksimisuorituskyvyn, josta suurin osa tuotetaan laskentakorteilla.
LUMIn rakentamisessa on otettu huomioon myös ympäristötekijöitä ja sen käyttöön on allokoitu maksimissaan 200 megawattia vesivoimaa. Lisäksi supertietokoneen hukkalämmöllä on tarkoitus kattaa 20 % koko Renforsin Rannan yritysalueen lämmityksestä ja pienentää samalla Kajaanin hiilijalanjälkeä.
Supertietokoneen budjetti on 144,5 miljoonaa euroa ja koko LUMI-projektin yli 200 miljoonaa euroa, josta puolet kattaa EU ja toisen puolen EuroHPC Joint Undertaking -projektiin kuuluvat maat. Suomen osuus rahoituksesta on noin 50 miljoonaa euroa. EuroHPC-projektiin kuuluu myös kaksi muuta lippulaivaluokan supertietokonetta, joista toinen sijoitetaan Espanjaan ja toinen Italiaan.
Lähteet: EuroHPC JU, LUMI, Tivi, HPE
Suomeen rakennetaan Euroopan tehokkain supertietokone LUMI
AMD:n Zen 3 -arkkitehtuurin Epyc-prosessoreihin ja seuraavan sukupolven Instinct-laskentakortteihin perustuva supertietokone tarjoaa maksimissaan 550 petaFLOPSia laskentavoimaa.