Uutiset

Made by Google -julkaisutapahtuma Pixeleille pidetään lokakuussa

31.8.2023 - 03:44 / Petrus Laine Mobiili Kommentit (1)

Googlen odotetaan julkaisevan tapahtumassa uudet Pixel 8 -puhelimet sekä toisen sukupolven Pixel Watch -kellon.

Apple ilmoitti tänään pitävänsä pian oman julkaisutilaisuutensa uusille iPhoneille. Myös Google on ollut tänään samalla asialla kutsuen vaikuttajia sen Made by Google -tapahtumaan.

Made by Google -tapahtuma pidetään 4. lokakuuta New Yorkissa kello 17:00 Suomen aikaa. Yhtiön odotetaan julkaisevan tapahtumassa paitsi uudet Pixel 8 -perheen puhelimet, myös toisen sukupolven Pixel Watch -kellonsa.

Vuotojen perusteella Pixel 8 -perhe tulee noudattamaan hyvin pitkälle tuttua designia, jossa kamerasaareke halkoo koko takakannen ylälaidan. Helpoiten huomattavana erona ennakkovuodoissa on ollut aiempaa pyöreämmät kulmat sekä tasaiseksi väitetty näyttö.

Isompana muutoksena Pixel 8 -perusmallin huhutaan olevan selvästi edeltäjäänsä pienempi vain 5,8” näyttökoolla ja samalla ulkomittojen huhutaan kutistuneen Pixel 7:n 155,6 x 73,2 x 8,7 mm:stä 150,5 x 70,8 x 8,9 mm:iin. Toisissa huhuissa näytön on huhuttu kutistuvan Pixel 7:n 6,31”:sta vain 6,17”:aan.

Käytännössä varmana päivityksenä voidaan pitää uutta Google Tensor G3 -järjestelmäpiiriä. Huhujen mukaan se päivittyy täysin Armv9-aikaan ja tuo mukanaan mm. jopa 3,0 GHz:n kellotaajuudella sykkivän Cortex-X3-ytimen. Sen grafiikkaohjaimen taas kerrotaan tukevan säteenseurantaa.

Kellopuolella Pixel Watch 2:n odotetaan ottavan käyttöön Qualcommin Snapdragon W5 Gen 1 -järjestelmäpiirin, mitä voidaan pitää varsin merkittävänä hyppynä; ensimmäisen sukupolven Pixel Watchin Exynos 9110 sisältää kaksi Cortex-A53-ydintä ja se valmistetaan Samsungin 10LPP-valmistusprosessilla, kun W5 Gen 1 sisältää samoja ytimiä tuplasti eli neljä ja valmistusprosessia on päivitetty 4 nanometrin luokkaan.

Lähde: Marquee Brownlee @ X

Entistä ympäristöystävällisemmin tuotettu Fairphone 5 julki

31.8.2023 - 03:12 / Petrus Laine Mobiili Kommentit (42)

Fairphone 5 sisältää aiempaa enemmän vaihdettavia osia ja jopa kahdeksan vuoden ohjelmistotuen.

Fairphone on erottunut muista puhelinvalmistajista panostamalla ennen kaikkea ympäristöystävällisyyteen, eettiseen valmistusketjuun sekä helppoon huollettavuuteen. Yhtiö uskookin sen uuden Fairphone 5:n olevan maailman ympäristöystävällisin puhelin.

Fairphone varmistaa puhelintensa eettisen valmistuksen hankkimalla materiaalinsa mahdollisimman eettisesti kestävästi ja se maksaa myös kompensaatiomaksuja käyttämästään kullasta, hopeasta ja koboltista. Kompensaatiomaksut parantavat yhtiön mukaan pienien kaivosyhteisöjen ja käsityöläisten elämänlaatua ja työolosuhteita.

Yhtiö kehuu uuden Fairphone 5:n olevan 100 % elektroniikkajäteneutraali, sillä se kerää ja kierrättää 212 grammaa elektroniikkajätettä per valmistettu 212 grammaa painava Fairphone 5. Puhelimesta on saatu myös aiempaa modulaarisempi ja sille on tarjolla aiempaa laajempi valikoima varaosia, mikä pienentää sen jalanjälkeä entisestään. Fairphone 4:n yhdeksän modulaarisen osan sijasta 5:ssa on niitä yksitoista. Yhtiö nostaa esimerkeiksi vaihdettavista osista yksittäiset kameramodulit ja USB-C-latausliittimen, mutta jopa näytön läpi lyöty selfiekamera on vaihdettavissa.

Hieman erikoisesti Fairphone on päätynyt käyttämään puhelimessaan IoT-markkinoille suunnattua QCM 6490 -järjestelmäpiiriä, josta löytyy yksi Kryo Gold+ -ydin 2,7 GHz:n taajuudella, kolme Kryo Gold -ydintä 2,4 GHz:n taajuudella ja neljä Kyro Silver -ydintä 1,9 GHz:n taajuudella. Järjestelmäpiiri on ominaisuuksiensa puolesta lähintä sukua Snapdragon 778G(+) 5G -alustalle. Syy erikoiselle järjestelmäpiirille on peräti 8 vuoden ohjelmistotuki, joka saattaa jatkua vielä jopa 10 vuoteen mikäli kaikki sujuu suunnitelmien mukaan.

Fairphone 5:n tekniset ominaisuudet:

  • Ulkomitat: 162 x 75,5 x 10,5 mm
  • 6,46” 1224×2700 @ 90 Hz OLED -näyttö (vaihdettavissa), Gorilla Glass 5
  • Qualcomm QCM6490 -järjestelmäpiiri (8x Kryo 670, 6 nm)
  • 8 Gt muistia, 256 Gt tallennustilaa + microSD-korttipaikka (SD 3.0 max 2 Tt)
  • 5G Dual-SIM (yksi fyysinen, yksi eSIM), mmWave/Sub-6 GHz, aiempaa enemmän tuettuja taajuuksia
  • Wi-Fi 6E, BT 5.2 + LE, NFC,  IP55
  • Takakamerat (vaihdettavissa):
    • 50 megapikselin laajakulma (Sony IMX 800, f/1.88, 1/1,49” sensori, 1,0 µm pikselikoko, OIS, EIS)
    • 50 megapikselin ultralaajakulma (Sony IMX 858, f/2.5, 1/2.51” sensori, 0,7 µm pikselikoko, 117°)
  • Etukamera: 50 megapikseliä, (JN1, f/2.45, 1/2.76” sensori, 0,64 µm pikselikoko, EIS) (vaihdettavissa)
  • 4200 mAh akku (vaihdettavissa), 30W pikalataus, USB-C (vaihdettavissa)
  • Android 13, 8 vuoden päivitystuki

Fairphone 5 on ennakkotilattavissa välittömästi 699 euron suositushintaan. Se tulee saataville mattamustana, taivaan sinisenä sekä läpinäkyvin kuorin varustettuna versiona ja niiden toimitusten pitäisi alkaa 14. syyskuuta, joskin jo tässä vaiheessa aikaisin toimitusaika on 15. ja taivaan sinisenä puhelinta päästään toimittamaan vasta 29. syyskuuta. Fairphone 5:lle on myönnetty 5 vuoden takuu.

Lähde: Fairphone

Apple pitää Wonderlust-julkaisutapahtuman 12. syyskuuta

30.8.2023 - 22:48 / Petrus Laine Mobiili Kommentit (1)

Applen odotetaan julkaisevan kello 20:00 Suomen aikaa pidettävässä tapahtumassa uudet iPhone 15 -puhelimet ja Apple Watch Series 9 -kellot, unohtamatta Apple Watch Ultran sukupolvipäivitystä.

Apple on lähettänyt mediavaikuttajille kutsun tämän syksyn julkaisutilaisuuteensa. Wonderlust-sloganilla otsikoidussa kutsussa pyydetään vastaanottajaa saapumaan paikanpäälle Apple Parkin Steve Jobs Theater -saliin 12. syyskuuta kello 20:00 Suomen aikaa.

Applen odotetaan julkaisevan tapahtumassa uudet iPhone 15 -sarjan älypuhelimet sekä uusia älykelloja. iPhone 15 -sarjaan odotetaan kuuluvan 6,1” perusmallin lisäksi kuuluvan 6,7” Plus-malli, 6,1” Pro-malli sekä 6,7” Pro Max. Koko tuoteperheen odotetaan tukevan Dynamic Island -ominaisuutta, omaavan entistä paremman Qualcommin 5G-modeemin ja mikä merkittävintä, USB-C-liitännän Applen oman Lightningin sijaan.

Kuten nykysukupolvessakin, vain Pro-mallien odotetaan saavan uuden 3 nanometrin luokan prosessilla valmistetun A17-järjestelmäpiirin perus- ja Plus-mallien tyytyessä nykyisistä Pro-malleista tuttuun A16 Bioniciin. Pro-malleihin on huhuttu myös uutta Mute-kytkimen korvaavaa Action-painiketta, jonka toiminnot olisivat käyttäjän muokattavissa.

Apple Watch 9 -sarjan odotetaan saavan uuden TSMC:n 5 nanometrin luokan prosessilla valmistettavan S9-järjestelmäpiirin, mikä olisi tällä kertaa ihan oikea päivitys, kun tiettävästi edeltävät 3 sukupolvea on menty yhdellä ja samalla 7 nanometrin luokan piirillä uusin nimin. Myös Apple Watch Ultran odotetaan saavan vastaavan sukupolvipäivityksen, mutta merkittäviä uudistuksia kellorintamalle ei ole tiettävästi tulossa.

Lähde: Marques Brownlee @ X

Näytönohjainten toimitukset kääntyivät nousuun

Näytönohjainten toimitukset kasvoivat neljänneksellä yli 12 %, mutta luvut ovat edelleen jäljessä noin 27 % vuoden takaisiin toimituksiin nähden.

Näytönohjainmarkkinat ovat kärsineet koronakarenssien ja kryptolouhintabuumien jälkeisestä krapulasta ja sen myötä laskevista myynneistä jo hyvän tovin. Alkanut tekoälyvillitys puhaltaa omalta osaltaan hiillokseen, mutta käytännössä uuteen nousuun on lähdetty kannettavien kasvaneella menekillä.

Alan johtaviin analyytikkoyrityksiin lukeutuva Jon Peddie Research on julkaissut tuoreimman katsauksensa näytönohjainten toimituksiin. Yhtiön lukujen mukaan näytönohjainten toimitukset nousivat vuoden toisella neljänneksellä 12,4 %:lla tai noin 7 miljoonalla yksiköllä, josta tosin suurin osa tuli prosessoreiden integroiduista grafiikkaohjaimista. Erillisnäytönohjainten puolella myynti kasvoi noin miljoonalla yksiköllä ja kasvusta lähes kaikki tuli mobiilipuolelta. Vuoden takaisista toimitusmääristä ollaan kuitenkin edelleen perässä noin 27 %.

Yhtiöiden välistä tilannetta tarkastellessa AMD onnistui kasvattamaan toimituksiaan 22,9 % ja Intel 11,7 %, kun NVIDIAn toimitukset laskivat 7,5 %. Markkinaosuuksissa se tarkoitti AMD:lle 1,2 %:n kasvua, Intelille 0,4 % laskua ja NVIDIAlle 0,8 %:n laskua; AMD:n osuus markkinoista on nyt 14 %, Intelin 68 % ja NVIDIAn 18 %.

Erillisnäytönohjainten puolella tilanne muuttuu dramaattisesti. NVIDIA komentaa markkinoita 87 % osuudella, joka on tosin kutistunut prosenttiyksiköllä viime neljänneksestä. AMD on kasvattanut osuuttaan kaksi prosenttiyksikköä 10 %:iin ja Intelin osuus on tippunut yhdellä prosenttiyksiköllä 3 prosenttiin.

Lähteet: JPR, WCCFTech

Corsair julkaisi uuden Scimitar Elite Wireless -MMO-pelihiiren

MMO-pelaajille suunniteltu hiiri sisältää yhteensä 16 ohjelmoitavaa painiketta, joista 12 on sijoitettu kyljen liikuteltavaan Key Slider -kelkkaan.

Muistivalmistajasta koko alan jätiksi kasvanut Corsair on lanseerannut tuoretta verta hiirimarkkinoille. Yhtiön uusi Scimitar Elite Wireless suunniteltu etenkin MMO-pelaajien tarpeisiin runsaalla peukalonäppäinvalikoimallaan.

Corsair Scimitar Elite Wireless varautuu pelaajan tarpeisiin peräti 16 ohjelmoitavaa painiketta, joista 12 on sijoitettu peukalokäyttöön. Pääpainikkeet käyttävät optisia kytkimiä ja 12 peukalonäppäintä on asetettu patentoituun Key Slider -kelkkaan, mikä mahdollistaa niiden liikuttamisen omaan makuun sopivampaan kohtaan kylkeä.

Hiiren silmänä toimii yhtiön oma Corsair Marskman 26K, joka perustuu PixArtin PAW3393-sensoriin. Nimensä mukaisesti sensori kykenee maksimissaan 26 000 DPI:n tarkkuuteen ja sen luvataan lisäksi pysyvän kärryillä 650 IPS:n liikenopeuksissa ja 50G:n kiihdytyksissä.

Scimitar Elite Wireless on oletuksena yhteydessä tietokoneeseen yhtiön omalla 2,4 GHz:n Slipstream-yhteydellä 2000 hertsin virkistystaajuudella, mutta vaihtoehtoisesti tarjolla on myös Bluetooth-yhteys. Hiiren akun luvataan kestävän parhaimmillaan 150 tuntia yhdellä latauksella, olettaen että maltillinen RGB-valaistus on otettu pois päältä ja yhteysmuodoksi on valittu Bluetooth. Akun luvataan latautuvan tyhjästä täyteen USB-C-kaapelilla 90 minuutissa tai alle.

Corsair Scimitar Elite Wireless -MMO-pelihiiri saapuu markkinoille välittömästi. Se on hinnoiteltu yhtiön omassa verkkokaupassa 149,99 euroon.

Lähde: Corsair

Video: Kasataan MSI Gaming PC 4070 -pelitietokone (2300€)

30.8.2023 - 13:43 / Sampsa Kurri Mainos Kommentit (3)

Videolla kasataan noin 2300€ hintainen pelitietokone MSI:n komponenteista.

Kaupallinen yhteistyö MSI:n kanssa

Jimm’sissä on myynnissä MSI:n komponenteista kasattu 2299,90 euron hintainen pelitietokone GeForce RTX 4070 -näytönohjaimella varustettuna. Saimme MSI:ltä haasteen kasata tietokoneen io-techin toimesta.

Videolla Juha ja Sampsa kasaavat suorituskykyisen pelitietokoneen AMD:n Ryzen 5 7600X -prosessorilla, MSI:n MAG B650 Tomahawk WIFI -emolevyllä, DDR5-muisteilla ja MSI:n Geforce RTX 4070 VENTUS 3X E OC -näytönohjaimella varustettuna.

Prosessoria jäähdytetään MSI:n MPG K240 AIO-nestejäähdytyksellä, virtalähteenä on 650-wattinen 80 Plus Gold -sertifioitu MPG A650W ja kokonaiuus kasataan neljällä RGB-tuulettimella varustettuun MPG VELOX 100R -koteloon.

Jos pidit videosta, niin tilaa io-techin YouTube-kanava ilmaiseksi, kiitos!

Katso video YouTubessa

Mikrobitin keskustelupalsta suljetaan

Foorumin toiminta päättyy elokuun lopussa ja jatkuu Discordissa.

Mikrobitti ilmoitti elokuun alussa sulkevansa nettisivuillaan vuodesta 2018 lähtien toimineen keskustelufoorumin, joka oli jatkoa MB:n purkille ja MikroPC-lehden keskustelufoorumille.

Sulkemisen taustalla ovat ensisijaisesti tekniset ja kustannukselliset syyt. Mikrobitin tuottaja Olli Vänskän mukaan foorumilla olisi edessä iso ja kallis päivitys, joka ei olisi nykytekniikalla enää toiminut toivotulla tavalla sen tarkemmin yksityiskohtia avaamatta. Mikrobitin foorumi on pyörinyt NodeBB-alustalla. Myös foorumin käyttö oli Vänskän mukaan vähäistä, joka vaikutti omalta osaltaan sulkemispäätökseen.

Mikrobitin foorumi koki saman kohtalon kuin viime vuonna yli 20 vuotta toiminut Muropaketti.com-sivuston MuroBBS-foorumi, joka suljettiin myös keskusteluiden hiljenemisen myötä. Sisällöt poistettiin netistä, mutta ne arkistoitiin yhteistyössä Kansalliskirjaston kanssa.

Mikrobitin foorumi suljetaan 31. elokuuta ja käyttäjiä kehotetaan ottamaan tiedot talteen siihen mennessä. Toimintaa aiotaan jatkaa Discordissa, josta löytyy samat keskustelualueet kuin foorumilta.

Lähde: Mikrobitti

Cooler Master julkaisi Dyn X -ajosimulaattoripenkin harrastajille

Cooler Master Dyn X tarjoaa suoraan 14 eri ajoasentoa eri simulaattoriluokkiin ja yhtiö kehaisee paketin olevan päivitettävissä myös lentosimulaattoreille sopivaksi.

Cooler Master esitteli muiden tapaan pitkän liudan tuotteita vuoden käynnistäneillä CES-messuilla ilman sen tarkempia julkaisuaikatauluja. Yksi näistä oli simulaattoriasema Dyn X, joka on nyt julkaistu myös virallisesti. Julkaisussaan kokonaisuus on paloiteltu Dyn X Cockpitiksi ja Racing Seatiksi, mutta ilmeisesti niitä on tarkoitus myydä yhtenä pakettina.

Ajosimulaattorikäyttöön suunnitellun Cooler Master Dyn X Cockpit eli itse runko tarjoaa yhtiön mukaan jopa 14 erilaista ajoasentoa yhden ainoan säätimen takaa. Käytännössä tällä viitataan keinumekanismiin, jolla tuoli polkimineen ja ratteineen voidaan lukita 14 eri asentoon 3-22° välillä, jotka simuloivat ajoasentoa eri autoluokissa.

Dyn X:n rattitelineen kerrotaan olevan hyvin yhteensopiva markkinoilta löytyvien erilaisten ratkaisujen kanssa ja esimerkkikuvista löytyykin niin järeästi kiinni pultattavaa Direct Drive -moottorillista rattia kuin perinteisempää kevyttä pöytään leuoilla kiinnitettävää ratkaisukin. Koko paketin runko on valmistettu 50,8 mm:n JIS STKM 13A -teräsputkista, joiden seinäpaksuus on 2 mm ja kulmavavahvikkeet 5 mm.

Ratin asennustelineet

Sekä ratin, poljinten että tuolin etäisyydet ovat laajasti säädeltävissä. Jos ratti asennetaan etu- tai sivukiinnikkeisiin, sille on tarjolla kolme eri asennuskulmaa ja kuusi korkeutta, jos se asennetaan taas asennuslevylle, on sille neljä asennuspaikkaa, kaksi asennuskulmaa ja neljä asennuskorkeutta. Polkimilla on 400 mm:n liikkumavaraa pituus suunnassa, ±100 mm korkeussäätöä ja niitä voidaan kallistaa ±45°. Ajopenkki kallistuu 3-27° ja sisältää 30 mm:n korkeussäädön.

Erilliseksi Dyn X Racing Seatiksi eroteltu ajopenkki on valmistettu lasikuituvahvisteisesta muovista ja se on päällystetty keinomokalla. Pehmusteet ovat sekoitus eri tiheyksiä ja sisältävät myös iskua vaimentavia kerroksia. Pehmusteet ovat myös vaihdettavissa. Penkissä on viisi läpivientiä turvavöille ja sen päätoki on irrotettavissa ja säädeltävissä, joskin säädöistä unohdettiin kertoa sen tarkemmin.

Cooler Masterin mukaan Dyn X on kehitetty yhteistyössä ammattilaiskuskien kanssa ja se on suunniteltu helposti koottavaksi. Sen rakenteen kerrotaan olevan modulaarinen, mikä mahdollistaa tulevat päivitysosat, kenties myös jo nyt erikseen mainitun lentosimulaattorikitin. Valmius on tuotesivujen mukaan esimerkiksi The ButtKicker -takapuolenpotkijan asennukseen sekä erilaisille koko tuolia liikuttaville järjestelmille. Sellaisenaan mahdollisia lisäosia miettimättä koko komeus vaatii itselleen tilaa asennosta riippuen minimissään 1519 x 756 x 998 mm (pituus x leveys x korkeus) ja maksimissaan 1707 x 756 x 1044 mm. Itse istuinosan mitat on kerrottu niin monesta kohtaa, että viittaamme aiheesta syvemmin kiinnostuneita kohteliaimmin suoraan tuotesivuille.

Vaikka Cooler Master Dyn X Cockpit ja Racing Seat on nyt julkaistu virallisesti, ei yhtiö vielä ole tiedottanut, milloin niitä saa ostaa lähimmästä marketista. Myös hintalaput jäivät vielä mysteeriksi.

Lähde: Cooler Master (PDF)

In Win julkaisi uudet Neptune AN-, DN- ja DN Pro -sarjojen tuulettimet

In Winin lempeän taifuunin mieleen tuovat uudet tuulettimet tulevat saataville 120 ja 140 mm kokoluokissa.

In Win tunnetaan kenties parhaiten erikoisemman pään konseptikoteloistaan, mutta yhtiön valikoimaan kuuluu luonnollisesti myös perinteisiä oheislaitteita ja muita tuotteita. Nyt yhtiö on julkaissut Computexissa aiemmin esittelemänsä Neptune AN-, DN- ja DN Pro -sarjojen tuulettimet.

In Win Neptune AN-, DN- ja DN Pro -tuulettimet tulevat kukin saataville 120- ja 140 mm:n kokoisina. Ne on suunniteltu hiljaisiksi korkean staattisen paineen tuulettimiksi, jotka sopivat yhtä hyvin niin ilma- kuin nestejäähdytysratkaisuihinkin. Tuulettimissa huomio kiinnittyy ensimmäisenä niiden Turbine Blade -siivekkeisiin, jotka tuovat epäilemättä mieleen Nidecin Gentle Typhoonin legendaariset ilmanhalkojat. Joskin Turbine Bladen tapauksessa tuuletinten lavat on yhdistetty niitä kiertävään kehään.

Neptune AN- ja DN-sarjat ovat ominaisuuksiltaan identtiset, pois lukien ensin mainittujen osoitettava RGB-valaistus, jota ei DN-sarjasta, tai sen puoleen DN Prosta, löydy. Kaikki mallit ovat PWM-ohjattuja.

In Win Neptune AN/DN- ja DN Pro -tuuletinten tekniset ominaisuudet:

  • Koko: 120 x 120 x 25 / 140 x 140 x 25 mm
  • Toiminta-alue:
    • 120 mm: 900-2200 RPM
    • 140 mm: 900-1800 RPM
  • Staattinen paine:
    • AN/DN 120 mm: 0,36-2,27 mmH2O
    • AN/DN 140 mm: 0,49-2,18 mmH2O
    • DN Pro 120 mm: 0,45-2,83 mmH2O
    • DN Pro 140 mm: 0,67-2,95 mmH2O
  • Ilmavirta:
    • AN/DN 120 mm: 23,87-60,10 CFM
    • AN/DN 140 mm: 41,67-88,89 CFM
    • DN Pro 120 mm: 24,15-60,56 CFM
    • DN Pro 140 mm: 43,74-91,66 CFM
  • Melu:
    • AN/DN 120 mm: 20,5 dB(A)
    • AN/DN 140 mm: 24,5 dB(A)
    • DN Pro 120 mm: 20,3 dB(A)
    • DN Pro 140 mm: 24,0 dB(A)
  • Muuta: 4-pin PWM -virtaliitin, AN-malleissa lisäksi 3-pin 5V ARGB -liitin

In Winin tuulettimien pitäisi saapua myyntiin hetimiten, mutta niiden hintatasosta ei tiedotteessa hiiskuttu. On myös epäselvää miten laajasti yhtiölle uusi tuotekategoria tullaan näkemään esimerkiksi Suomen markkinoilla myynnissä.

Lähde: In Win

AMD julkisti FidelityFX Super Resolution 3- eli FSR 3 -teknologian

FSR 3 sisältää DLSS 3:n Frame Generationia ja Reflexiä vastaavat ominaisuudet ja se tulee saataville ensimmäisenä Forspokenissa ja Immortals of Aveumissa, mutta mukana on jo 10 muutakin peliä, 15 studiota ja Unreal Engine.

AMD julkaisi tänään Gamescom-messuilla uudet Radeon RX 7800 XT- ja RX 7700 XT -näytönohjaimet. Niiden lisäksi parrasvaloihin nostettiin odotettu FidelityFX Super Resolution 3 -teknologia, jonka julkaisun piti tapahtua alun perin jo vuoden ensimmäisen puoliskon loppupuolella.

FidelityFX Super Resolution 3 eli tuttavallisemmin FSR 3 on AMD vastine NVIDIAn DLSS 3:lle. Sen vastine DLSS 3:n Frame Generationille on AMD Fluid Motion Frames -teknologia ja mukaan on otettu myös uusi Anti-Lag+ Reflexiä vastaamaan.

AMD:n esimerkissä Forspoken-peli 4K Ultra High RT -asetuksin pyörii natiivina ilman FSR 3:a 36 FPS:n nopeudella ja FSR 3 Performance -asetuksella jopa 122 FPS:n nopeudella. Suorituskyvyn parantuminen sisältää sekä Super Resolution -skaalaimen tuoma suorituskykyparannus että Fluid Motion Framesin lisät. FMF-ominaisuutta voi halutessaan käyttöö kuitenkin myös ilman Super Resolution -skaalausta, jolloin se nostaa Forspokenissa 1440p-resoluutiolla Ultra High RT -asetuksin suorituskyvyn 64 FPS:stä 106 FPS:ään. Anti-Lag+ -ominaisuus vaatii RDNA 3 -arkkitehtuuriin perustuvan näytönohjaimen tai integroidun grafiikkaohjaimen ja tässä vaiheessa on epäselvää toimiiko FMF ilman sitä.

Päivitys: FSR 3 Fluid Motion Frames -ominaisuuksineen toimii mikäli näytönohjain vain tukee vaadittuja ominaisuuksia, joita ei ole tarkemmin eritelty. Virallisesti tuettuja ovat Radeon RX 5700 ja nopeammat sekä Geforce RTX 20 -sarja ja nopeammat, suositeltuja Radeon RX 6000 -sarja ja GeForce RTX 30 -sarja. Ilman MFM-ominaisuutta eli pelkän ylösskaalauksen osalta tuettuja ovat viralliseti Radeon RX 590 uudemmat tai GeForce GTX 10 -sarja, suositeltuja RX 5000- ja RTX 20 -sarjat.

FSR ja FSR 2 ovat käytössä nyt jo yli 300 pelissä, joista osa tosin odottaa vielä julkaisuaan. FSR 3 tulee täydentämään pakkaa ja ensimmäisenä käyttöön Immortals of Aveum- ja Forspoken -peleissä. Myöhemmin tuki on luvassa ainakin Avatar Frontiers of Pandoraan, Cyberpunk 2077:ään, Warhammer 40K: Space Marine II:een, Frostpunk 2:een, Altersiin, Squadiin, Starship Troopers Exterminationiin, Black Myth Wukongiin, Crimson Desertiin sekä Like a Dragon: Infinite Wealthiin. Mukaan on lupautunut tähän mennessä 15 studiota sekä Unreal Engine.

FSR 3:n lisäksi AMD julkisti niin ikään myöhästelleen Hypr-RX -teknologian, joka kytkee kerralla käyttöön Radeon Boost, Anti-Lag+ ja Super Resolution -ominaisuudet. Yhtiön testien mukaan Hypr-RX parantaa FPS:ää 24-48 % samalla kun input lag eli viive laskee suurin piirtein puoleen tai jopa alle. Ominaisuus kytketään päälle ajureista ja toimii laajassa kirjossa pelejä kunhan sitä tukevat ajurit julkaistaan.

AMD Audio Noise Suppression -teknologia striimaajille on päivittänyt uudella Processor Selection -valinnalla, jossa voi valita onko tekoälypohjainen taustamelun poistaja prosessori- vai grafiikkaohjain kiihdytetty. GPU-kiihdytys vaatii vähintään Radeon RX 6000 -sarjan näytönohjaimen tai Ryzen 6000 -sarjan prosessorin integroidulla grafiikkaohjaimella.

Lähde: AMD